PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  21.04.2018
Tarnowska Nagroda Filmowa - festiwal wybranych polskich filmów fabularnych jest imprezą związaną i poświęcona polskiej kinematografii, a będąc zaliczanym do najstarszych po festiwalu filmowym w Gdyni może poszczycić się Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z 2011 roku przyznaną w kategorii: krajowe wydarzenie filmowe. Festiwal od wielu lat wspierany i rekomendowany jest przez znaczące osoby i instytucje, w tym: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydenta Miasta Tarnowa, udzielających mu swego patronatu.
Tegoroczna, 32. edycja festiwalu odbędzie się w terminie od 21 do 28 kwietnia w jednym z najstarszych działających kin w Polsce, w tarnowskim Marzeniu (od 1913 roku, ul. Staszica 4). Do konkursu wybranych zostało 12 tytułów: „ATAK PANIKI”, reż. Paweł Maślona, „CICHA NOC”, reż. Piotr Domalewski, „CZŁOWIEK Z MAGICZNYM PUDEŁKIEM”, reż. Bodo Kox, „CZUWAJ”, reż. Robert Gliński, „DZIKIE RÓŻE”, reż. Anna Jadowska, „NAJLEPSZY”, reż. Łukasz Palkowski, „PEWNEGO RAZU W LISTOPADZIE”, reż. Andrzej Jakimowski, „POMIĘDZY SŁOWAMI”, reż. Urszula Antoniak, „PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI”, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, „TWARZ”, reż. Małgorzata Szumowska, „WIEŻA. JASNY DZIEŃ”, reż. Jagoda Szelc, „ZGODA”, reż. Maciej Sobieszczański. Projekcjom tradycyjnie towarzyszyć będą spotkania z twórcami.

Tegoroczne prace jury odbędą się pod przewodnictwem reżysera Janusza Zaorskiego. Konkurs o Nagrodę Grand Prix – Statuetkę Maszkarona, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz nagrody pieniężne, uzupełni Aneks, czyli specjalne pokazy sześciu filmów stworzonych przez polskich twórców lub przy ich udziale. Pozwolą one szerzej przedstawić publiczności dorobek polskiej kinematografii w ostatnim roku, zwracając uwagę na ciekawe zjawiska, niekoniecznie dotyczące filmów fabularnych, nakreślając pełniejszy obraz polskiej produkcji filmowej.

Podobnie jak w latach poprzednich festiwalowi towarzyszy obszerna sekcja dziecięca. W cyklu Filmy Młodego Widza (23-25 kwietnia) odbędą się pokazy i konkurs filmów animowanych dla dzieci, które będą oceniane przez Jury Dziecięce (w sumie 13 bajek). Zaprzyjaźniony poznański festiwal „Wędrujące Ale Kino!” przedstawi film dla dzieci i młodzieży „TARAPATY” oraz zaprosi na spotkanie z reżyser Martą Karwowską (26 kwietnia).

Dopełnieniem filmowych prezentacji festiwalowych będzie Tarnowski Wieczór Filmowy (27 kwietnia). To seans, w którym znalazły się ostatnio zrealizowane filmy przez twórców o tarnowskich korzeniach. Przedstawione zostaną takie obrazy jak „FANATYK” Michała Tylki, „LE MONDE” Gawła Dykasa, „TODMACHINE” Bogusława Kornasia. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami.

Podczas TNF odbędzie się cykl wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniach 12-29 kwietnia w Galeriach Tarnowskiego Centrum Kultury zaprezentowana zostanie ekspozycja stworzona przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych "Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach". Wystawa zdradzi kulisy powstawania niezwykłej serii filmów wyprodukowanych przez WFDiF. Odkryje przed widzami tajniki produkcji filmowej od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in. Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie powstania styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski wkraczający do Kielc na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.

Wystawy w ramach TNF uzupełnią:
•    ekspozycja plakatów znakomitego grafika Mieczysława Wasilewskiego, autora plakatu artystycznego tegorocznego festiwalu. Wernisaż wystawy z udziałem autora odbędzie się 21 kwietnia w BWA w Tarnowie (Słowackiego 1), a ekspozycję będzie można zwiedzać do 13 maja 2018 roku.
•    wystawa outdoor’owa w przestrzeni miejskiej (Pl. Sobieskiego, w dniach 16-30 kwietnia) prezentująca fotosy i opisy 12 filmów konkursowych.

Ponadto, godne polecenia są: 
•    debata Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych - „BOX OFFICE rynku kinowego w Polsce – poradnik użytkownika”, która odbędzie się w Tarnowskim Centrum Kultury 24 kwietnia, a poprowadzą ją Katarzyna Robak i Sławomir Salamon.
•    polska prapremiera sztuki „PŁUCA”, której autor, Duncan Macmillan, jest nagradzanym angielskim dramatopisarzem i reżyserem teatralnym młodego pokolenia. Prapremierę tej niezwykle dowcipnej sztuki przygotowuje Anna Wieczur-Bluszcz, a odbędzie się ona 24 kwietnia na małej scenie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
•    wykład Marty Michalskiej i Marii Świerżewskiej "Czy to kino, czy galeria? O sztuce video w Polsce na wybranych przykładach prac z kolekcji z Zachęty", 25 kwietnia w BWA w Tarnowie.

32. Tarnowską Nagrodę Filmową zainauguruje koncert w sali kina Marzenie 21 kwietnia 2018 roku. Po oficjalnej, powitalnej części, sceną zawładnie duet Paweł Domagała & Łukasz Borowiecki, prezentując m.in. piosenki z autorskiego albumu „Opowiem Ci o mnie”. Na zakończenie festiwalu, 28 kwietnia, również w Marzeniu, odbędzie się Gala Wręczenia Nagród 32. TNF, którą muzycznie uświetni recital Hanny Banaszak, na który złożą się kompozycje z polskich filmów jak również najpopularniejsze piosenki Artystki.

Od trzynastu lat Kapituła TNF przyznaje Nagrodę za całokształt i wkład w polską kinematografię, a uhonorowani nią dotychczas zostali: Andrzej Wajda, Janusz  Morgenstern, Tadeusz Konwicki, Franciszek Pieczka, Wojciech Kilar, Danuta  Szaflarska, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej  Seweryn, Jan Nowicki, Agnieszka Holland, Allan Starski, Witold Sobociński, Janusz Gajos. Decyzją Kapituły 32. TNF, tegorocznym laureatem tej Nagrody został wybitny polski reżyser Janusz Majewski. Laureat odbierze statuetkę "Więź" oraz nagrodę pieniężną podczas Gali Wręczenia Nagród.

Więcej na:
www.tarnowskanagrodafilmowa.pl
www.facebook.com/TarnowskaNagrodaFilmowa



 
AK
Tarnowska Nagroda Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  23.04.2018
Zobacz również
Nowy numer "Pleografu". Nabór tekstów
"Trzy Korony - Małopolska Nagroda Filmowa": konkurs na scenariusz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll