PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wkrótce do kin w Polsce trafi opowieść o św. Pawle z Tarsu w reżyserii Andrew Hyatta, do której muzykę stworzył Jan A.P. Kaczmarek. Muzyka do filmu ukazała się właśnie nakładem Sony Classical, jednej z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych świata.
Paweł, apostoł Chrystusa” przybliża historię jednego z najzagorzalszych przeciwników Chrystusa, który po nawróceniu stał się najważniejszym i najbardziej wpływowym apostołem. Film opowiada o ostatnich dniach życia św. Pawła, gdy ten oczekuje na egzekucję po wydaniu wyroku przez cesarza Nerona.

W roli głównej wystąpił James Faulkner ("Atomic Blonde", „Gra o Tron”, „Bridget Jones”, „Ben Hur”). W pozostałych rolach: Jim Caviezel ("Pasja") i Olivier Martinez ("Niewierna"). Reżyserem i autorem scenariusza „Paweł, apostoł Chrystusa” jest Andrew Hyatt, twórca filmów „The Frozen” czy „Full of Grace”.

Autor muzyki Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor filmowy, laureat Oscara nominowany do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej – jest dzisiaj jednym z ciekawszych kompozytorów muzyki filmowej. Stworzył ścieżki dźwiękowe do kilkudziesięciu filmów, a także symfoniczne utwory koncertowe. Jego artystyczna działalność od zawsze związana była także z ambitną sceną teatralną.

- Janowi A.P. Kaczmarkowi, autorowi muzyki do Marzyciela udało się uzyskać idealną, rozłożoną w czasie, równowagę między orkiestrą a miękkimi dźwiękami fortepianu i partiami skrzypiec wprost stworzonymi po to, żeby rozświetlać duszę. To wspaniała muzyka, szczególnie na zakończenie filmu. Wybrzmiewa emocjami i stanowi dopełnienie ostatnich słów Świętego Pawła Apostoła: „Dobry bój bojowałem, biegu dokonałem, wiarę zachowałem’’ (2 Tym. 4:6,7). – pisze o płycie Chris Lynch w „NewsTalk”.

„Paweł, apostoł Chrystusa” trafi do polskich kin 4 maja. Za dystrybucję odpowiada UIP.***

Jan A. P. Kaczmarek - kompozytor filmowy, laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, nominowany do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Twórca i dyrektor Transatlantyk Festival.

Pracował dla czołowych polskich i amerykańskich teatrów. W Polsce współpracował m.in. z Teatrem Ósmego Dnia, Sceną Plastyczną KUL, Akademią Ruchu, Teatrem Studio, stażował w Teatrze Laboratorium Grotowskiego. W 1992 roku otrzymał prestiżową nagrodę Drama Desk przyznaną przez nowojorskich krytyków za najlepszą muzykę teatralną roku do spektaklu JoAnne Akalaitis „'Tis Pity She's a Whore”, wystawionego w Public Theater / The New York Shakespeare Festival.

Międzynarodowe uznanie przyniosła kompozytorowi muzyka filmowa. Najważniejsze tytuły to: "Niewierna" Adriana Lyne’a, „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona”, „Trzeci cud” Agnieszki Holland, „Aimee i Jaguar” Maxa Farberbocka, „Stracone dusze” Janusza Kamińskiego, „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza czy wreszcie „Marzyciel” Marca Forstera. Za ten ostatni film kompozytor zdobył nie tylko Oscara, ale też nagrodę National Board of Review, nominacje do Golden Globes i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). W następnych latach powstały jego kompozycje do tak uznanych produkcji, jak m.in.: „Evening” Lajosa Koltai, „The Visitor” Toma McCarthy'ego, „Mój przyjaciel Hachiko” Lasse Halströma, „City Island” Raymonda de Felitta, „Aż po grób” Aarona Schneidera czy do największej w historii Europy produkcji telewizyjnej – serialu „Wojna i Pokój” (reż. Robert Dornhelm).

Już jako laureat Oscara Kaczmarek skomponował muzykę do wielu hollywoodzkich produkcji - „Wieczoru" z Meryl Streep i Glenn Close, „Spotkania" z Richardem Jenkinsem, „City Island" z Andym Garcią czy „Aż po grób", w którym główne role grali Bill Murray i Robert Duvall.

Jan A.P. Kaczmarek nagrywał płyty m.in. dla Sony Classical, Decca, Varese Sarabande, Milan, EMI, Rounder i Universal. Koncertuje zarówno w USA, jak i w Europie.

Założył Instytut Rozbitek, aby wspierać międzynarodowe kariery młodych twórców i inicjować projekty artystyczne w świecie filmu i muzyki. Misję Rozbitka kontynuuje Festiwal Transatlantyk, którego jest twórcą i dyrektorem. Jest członkiem Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.
AK
Transatlantyk
Ostatnia aktualizacja:  6.04.2018
Zobacz również
fot. Transatlantyk
Nabór filmów na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
To oni wybiorą najlepszy scenariusz Script Pro 2018
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll