PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film Radosława Salamończyka to produkcja non profit. Dokument pokazuje fenomen gwiezdnej sagi na specyficznym polskim gruncie począwszy od PRL-u, m. in. poprzez unikatowe polskie plakaty, figurki, wiadomości w prasie czy wypowiedzi fanów.
Gwiezdne Wojny” (chodzi o część IV sagi znaną z podtytułu „Nowa nadzieja”) po raz pierwszy wyświetlono w Polsce 30 marca 1979 roku, dwa lata po amerykańskiej premierze. Polscy widzowie byli daleko od najnowszych doniesień ze świata, ale o istnieniu Odległej Galaktyki przez te dwa lata zdążyli się dowiedzieć ze szczątkowych informacji prasowych. Osiedlowe legendy o czarnym rycerzu z laserowym mieczem i białych pancerzach galaktycznego cesarstwa krążyły pośród oczekiwania na nadchodzący fenomen kina nowej przygody.

- Kultura masowa, która musiała funkcjonować w warunkach PRL-u była w pewien sposób modyfikowana. Ze względu na wiele rzeczy, które wcześniej były zabronione w Polsce, dekada Edwarda Gierka była zdecydowanie najbardziej otwartą na zachód. Kultura popularna lat 70-tych zaczęła przypominać rozwodnioną wersję tej zachodniej. – mówi dr Anna Idzikowska-Czubaj, autorka książki "Rock w PRL-u. O paradoksach współistnienia", która nakreśliła w dokumencie tło epoki, w której „Gwiezdne Wojny” trafiły do naszego kraju.

Dokument „Wojna Gwiazd" to projekt non-profit na temat pojawienia się serii „Star Wars” w Polsce - od pierwszej oficjalnej zapowiedzi audiowizualnej w kraju, czyli odcinka Polskiej Kroniki Filmowej z 1978 roku do ery lat 90-tych. - Pragniemy prześledzić fenomen gwiezdnej sagi na polskim gruncie - m.in. unikatowe polskie plakaty, figurki, wiadomości w prasie. Najważniejszym punktem naszej historii staną się opowieści fanów, którzy pamiętają tamte wyjątkowe czasy. Nie mamy sponsorów, dofinansowań czy innych źródeł, które wspierają nasz film. Działamy z własnym budżetem i radzimy sobie z produkcją z własnych kieszeni. – piszą twórcy na stronie filmu.



- „Gwiezdne Wojny” pojawiły się na kasetach wideo w Polsce w połowie lat 80-tych. Najczęściej były to pirackie kasety, bez oryginalnych okładek, bazujące na wydaniach niemieckich. Były to amatorskie tłumaczenia - słyszeliśmy postacie mówiące po niemiecku, a przez nie przebijał się głos polskiego lektora. – dodaje Krystian Kujda z VHS HELL, który w filmie przedstawił pokrótce historię kaset wideo na polskim gruncie i pierwszej dystrybucji „Gwiezdnych Wojen” w Polsce na tych nośnikach. VHS HELL to kolektyw gromadzący dane o erze kaset wideo. Grupa organizuje również pokazy filmów z kaset. Więcej informacji: www.facebook.com/vhshell czy vhshell.tumblr.com.

Reżyserem filmu jest Radosław Salamończyk. W filmie zobaczymy m.in. Jakuba Turkiewicza, dziennikarza prowadzącego stronę starwarsy.pl i kolekcjonera starych gadżetów z „Gwiezdnych Wojen”. Turkiewicz wprowadzi widzów w temat przed pokazem „Wojny Gwiazd”, który odbędzie się 8 czerwca 2018 roku podczas festiwalu Pixel Heaven w Warszawie. [Program Pixel Heaven ]

Oficjalna strona filmu:
https://www.facebook.com/wojnagwiazd/


Albert Kiciński
Ostatnia aktualizacja:  5.04.2018
Zobacz również
Polskie kino historyczne na czterech kontynentach
"Twój Vincent" na DVD i Blu-rayu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll