PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas gdy od kilku lat trwa debata, dlaczego nadal jest tak mało adaptacji filmowych literatury polskiej, z wykorzystaniem dorobku literackiego coraz lepiej radzą sobie twórcy i producenci filmów dla dzieci i młodzieży.
23 marca 2018 w Bar Studio w Warszawie odbyło się Śniadanie Wydawców i Branży Filmowej. Wydarzenie to było częścią  organizowanego przez Warszawską Szkołę Filmową festiwalu SCRIPT FIESTA i odbywało się m.in. przy udziale programu developmentowego Kino Dzieci.Pro Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, którego celem jest wspieranie produkcji filmowej dla młodej widowni w wieku 4-12 lat. Swoim patronatem to spotkanie objęła Polska Sekcja IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.




Zebranych powitały inicjatorki wydarzenia: Dyrektor SCRIPT FIESTA Anna Bielak, Marta Sikorska z PISF, Katarzyna Janiak z Kino.Dzieciom PRO i Anna Maria Czernow z IBBY. - Zainspirowały nas podobne wydarzenia w Cannes i Berlinale. To spotkanie jest idealne, aby wspierać powstanie nowej fali polskiego kina. Możemy mówić wprost, że potrzebujemy nowych produkcji dla dzieci, a kto je ma robić, jak nie młodzi twórcy? - mówi Marta Sikorska.


Inicjatorki wydarzenia, Anna Bielak, Marta Sikorska, Katarzyna Janiak

„Wypogadza się nad kinem młodego widza” - pisał w 2017 roku w „Magazynie Filmowym SFP” Jerzy Armata. Oczywiście, nie ma w tym przypadku, fakt, że rodzime kino dla dzieci i młodzieży wróciło na małe i duże ekrany, jest wypadkową wielu działań wielu instytucji i organizacji: determinacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, podejmujących liczne mniej lub bardziej sformalizowane działania w tym kierunku (jak m.in. przeznaczanie osobnych środków finansowych czy zachęcanie debiutujących twórców i producentów do zajęcia się tym gatunkiem filmowym), wieloletnim staraniom i działalności Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży SFP czy wreszcie pomysłowości i wytrwałości organizatorów coraz liczniejszych imprez filmowych adresowanych do dzieci i młodzieży. Dość powiedzieć, że sekcje dziecięce festiwali filmowych cieszą się ogromnym zainteresowaniem widzów, także festiwale filmów młodego widza (m.in. MFFFMW Ale Kino!, Kino Dzieci czy Kino w Trampkach) mogą poszczycić się coraz liczniejszą widownią. Dość powiedzieć, że na pierwszą edycję toruńskiego festiwalu Młode Kino w 2017 roku zarezerwowano wszystkie bilety na tydzień przed wydarzeniem.

W ostatnich latach na ekrany polskich kin weszło kilka filmów fabularnych, a do kanałów tematycznych trafiły animowane seriale dla najmłodszych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wśród nich jest wiele adaptacji, w tym. m.in. fabuły: „Klub Włóczykijów” Tomasza Szafrańskiego (na podstawie „Klubu włóczykijów, czyli Trzynastu przygód stryja Dionizego” Edmunda Niziurskiego, ponad 130 tys. widzów w kinach w roku 2015), "Za niebieskimi drzwiami" Mariusza Paleja (adaptacja książki  Marcina Szczygielskiego, 250 tys. widzów). Cały czas powstają udane animowane seriale: „Pamiętnik Florki” na podstawie książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, „Pan Toti”, adaptacja książek Joanny Sor-Gary, „Basia” według Zofii Staneckiej czy „Wiking Tappi” wedle Marcina Mortki. To tylko kilka przykładów.


Polski Instytut Sztuki Filmowej wydzielił w 2016 roku specjalną pulę przeznaczoną na dofinansowywanie projektów pełnometrażowych filmów fabularnych i animowanych dla młodego widza lub widowni familijnej. Jak podaje Instytut, w ciągu trzech sesji złożono 27 wniosków. PISF dofinansował produkcję czterech pełnometrażowych filmów fabularnych oraz przyznał środki na rozwój siedmiu projektów filmowych. - „Gdy pojawiły się pieniądze, okazało się, że tych projektów jest coraz więcej. Są producenci, którzy mają pomysły, świadomość wymogów rynku i realizują projekty na wysokim poziomie. Każda sesja obfituje w wiele propozycji” - mówi w rozmowie z Kubą Armatą producentka Ewelina Gordziejuk (Ego Film).



Wśród trzynastu wydawców i autorów, którzy prezentowali swoje tytuły na pitchingu, były zasłużone i duże wydawnictwa jak Nasza Księgarnia, początkujące malutkie firmy wydawnicze, jak i młodzi, zdolni pisarze, m.in. Magdalena Wleklik czy Robert Jarosz. Wydaje się, że czasy, kiedy film dla dzieci uważany był za gatunek „gorszego sortu” minęły na dobre. Jest więc spora szansa, że wśród zaprezentowanych projektów przynajmniej część ma szansę na drogę na małe i duże ekrany.

Zdjęcia:  Katarzyna Średnicka / Script Fiesta. Dziękujemy!



Propozycje wydawców

Prezentujemy pełną listę proponowanych książek, dramatów i słuchowisk dla dzieci i młodzieży.

ZNAK „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry”
Reprezentacja: Ewa Bolińska-Gostkowska

Grupa Wydawnicza Foksal „Emi i tajny klub superdziewczyn”, „Jaga czekolada”
Reprezentacja: Agnieszka Mielech, Katarzyna Płońska

Wydawnictwo Literatura „Więcej, niż klub”
Reprezentacja: Aleksandra Różanek

Adamada „Jukato”
Reperentacja: Elżbieta Palasz

Bajdula „Butelkowy Słoń, jak powstają kolory”
Reprezentacja: Iwona Oleksiuk

Robert Jarosz „Szczurzysyn - jeden akt o nienawiści”

Magda Wleklik „Czarne nie są złe i Białe nawet lepsze”

Wysoki Zamek „Za duży na bajki”
Reprezentacja: Agnieszka Dąbrowska

Poławiacze Pereł „Nigdy, nigdy”
Reprezentacja: Dominika Żukowska

EZOP „Seria: Prawie się nie boję, Z głową pod dywanem, Afera nie z tej ziemi”
Reprezentacja: Alicja Hurko

Nasza Księgarnia „Tajemnice starego pałacu. Duch z Niewiadomic”, „Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują?”, „Zula i porwanie Kropka”, „Czerwona kartka dla Sprężyny”
Reprezentacja: Katarzyna Piętka

Wydawnictwo BIS „Gupikowo”
Reprezentacja: Monika Kowaleczko-Szumowska

Wydawnictwo Mamania "Dom na Wschodniej", książki laureata Paszportu "Polityki" Marcina Wichy - cykl o Klarze.
 

 

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  20.04.2018
Zobacz również
Animator: nabór na konferencję naukową
Młodzi o Młodych! Konkurs na videorecenzję filmu krótkometrażowego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll