PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Konferencja prasowa „Zimnej gry” odbyła się w scenerii Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To również miejsce, w którym rozgrywa się główna akcja filmu. W produkcję zaangażowani są światowej sławy aktorzy oraz wielokrotnie nagradzani polscy twórcy, m.in. Bill Pullman, Lotte Verbeek, Aleksey Serebryakov, Robert Więckiewicz oraz Allan Starski i Paweł Edelman – całość w reżyserii Łukasza Kośmickiego.

Polscy producenci Krzysztof Terej i Piotr Woźniak-Starak z firmy Watchout Studio realizują „Zimną grę” w języku angielskim z myślą o dystrybucji międzynarodowej. – To wyjątkowa sytuacja, ponieważ pracujemy nad tym projektem od kilka lat. Jeszcze przed realizacją „Bogów” i „Sztuki kochania. Historii Michaliny Wisłockiej” dostaliśmy od Łukasza Kośmickiego bardzo dobry scenariusz.  Następnie Justyna Pawlak, producent liniowy poznała nas w Berlinie z Danielem Baurem, producentem i założycielem grupy K5. Od tamtego czasu ciężko pracowaliśmy nad tym, aby rozpocząć realizację filmu - mówił podczas konferencji prasowej Krzysztof Terej.


Paweł Edelman, Allan Starski, Łukasz Kośmicki, fot. Piotr Litwic/TCG


Na planie filmu "Zimna gra",fot. K. Wiktor/NEXTFILM


„Zimna gra” będzie thrillerem i szpiegowską historią o zapomnianym, genialnym mistrzu szachowym Joshule Mansky’m (Bill Pullman). Tytułowa gra toczy się w Warszawie, która w 1962 roku stała się centrum wydarzeń decydujących o losach świata. - Każdy dzień zdjęciowy jest fascynujący. Spotkanie wszystkich znakomitych aktorów na planie to wyzwanie, ale też niesamowita przygoda – przyznał Łukasz Kośmicki, reżyser i autor scenariusza. - Mecz szachowy, kryzys kubański, prezydent Kennedy i sekretarz Chruszczow istnieli. Pałac Kultury i Nauki nadal góruje w centrum Warszawy. W połączeniu faktów i filmowej fikcji, mamy nadzieję, że emocje i intryga pomiędzy mistrzami szachowymi a agentami wywiadu dwóch mocarstw dostarczą widzom niezapomnianych wrażeń - dodał reżyser.


Kadr z filmu "Zimna gra", fot. NEXTFILM


W konferencji prasowej, prowadzonej przez Grażynę Torbicką, wzięli udział aktorzy: Bill Pullman (Joshua Mansky), Lotte Verbeek (Eleanor Stone), Corey Johnson (Donald Novak), James Bloor (Brian White) i Robert Więckiewicz (Alfred, dyrektor PKiN). Grana przez polskiego aktora postać odegrała znacząca rolę w 1962 roku. - Z  amerykańskim i rosyjskim zespołem musiał zachować dobre relacje, co jak wiadomo nie było łatwe - opowiadał Więckiewicz.


Na planie filmu "Zimna gra", fot. K. Wiktor/NEXTFILM


W scenografii Allana Starskiego oraz w obiektywie Pawła Edelmana PKiN jest jednym z głównych bohaterów tej elektryzującej gry. Pałac Kultury i Nauki zawsze pozostawał w centrum wydarzeń i historii. Stał się symbolem odbudowującej się po wojnie Warszawy. - Zakochałem się w tej historii, która ma potencjał na wspaniały filmu. W 1962 roku PKiN wyglądał zupełnie inaczej, dlatego budujemy również dekorację w studiu. Świat, który stworzymy będzie opowiadał o historii symbolu władzy tamtych czasów, ale przybliżymy również fascynację Ameryką w latach sześćdziesiątych w Polsce – komentował Allan Starski.


Kadr z filmu "Zimna gra", fot. NEXTFILM


Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Międzynarodowym agentem sprzedaży jest Hyde Park Entertainment Group, dystrybucję światową koordynuje K5 International, a za krajową odpowiada Next Film. Zdjęcia do filmu realizowane są w Polsce od lutego do połowy kwietnia 2018 roku, a premiera planowana jest na luty 2019 roku.


Konferencja prasowa „Zimnej gra” odbyła się 20 marca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 

Marcin Radomski
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  29.03.2018
Zobacz również
fot. K. Wiktor/NEXTFILM
„Ułaskawienie” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego ze wsparciem Eurimages
Dyplomaci obejrzeli "Twarz"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll