PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
23 marca odbędzie się Śniadanie Wydawców i Branży Filmowej. Wydarzenie ma na celu promocję dobrej polskiej literatury dla dzieci i młodzieży na rodzimym rynku filmowym.
Śniadanie Wydawców i Branży Filmowej inspirowane Targami Literackimi towarzyszącymi Międzynarodowym Festiwalom Filmowym w Berlinie oraz Cannes, to wydarzenie współorganizowane przez FESTIWAL SCRIPT FIESTA oraz Kino Dzieci.Pro – program developmentowy organizowany przez Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, którego celem jest wspieranie produkcji filmowej dla młodej widowni w wieku 4-12 lat. Swoim patronatem to spotkanie objęła Polska Sekcja IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

Wydarzenie ma na celu promocję dobrej polskiej literatury dla dzieci i młodzieży na rodzimym rynku filmowym, który adaptacje ceni sobie nie mniej, niż scenariusze oryginalne. Doświadczenia wielu europejskich kinematografii (z duńską, szwedzką i norweską na czele, gdzie rocznie powstaje kilkanaście produkcji dla dzieci wysokiej jakości) dowodzą, jak ogromnym zainteresowaniem cieszą się wśród widzów ekranowe adaptacje literatury dziecięcej. Sukcesy takich filmów jak „Klub Włóczykijów” Tomasza Szafrańskiego (adaptacja książki „Klub włóczykijów, czyli Trzynaście przygód stryja Dionizego” autorstwa Edmunda Niziurskiego, ponad 130 tys. widzów w kinach w roku 2015), "Za niebieskimi drzwiami" Mariusza Paleja (adaptacja książki dla dzieci Marcina Szczygielskiego. Film w kinach obejrzało niemal 250 tys. widzów, w podsumowaniu roku 2016 ten tytuł znalazł się na 11 miejscu) czy "Tarapaty" Marty Karwowskiej (ponad 300 tys. widzów) pokazują, że polski rynek filmowy i widzowie również czekają na dobre filmy dla młodych widzów. Wyraźną zmianę dostrzegamy też w nastawieniu branży filmowej do realizacji tego typu projektów. Ogromnym zainteresowaniem scenarzystów i producentów cieszą się warsztaty Kino Dzieci.Pro.

W ramach priorytetów produkcyjnych w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej istnieje osobna pula budżetowa przeznaczona na dofinansowywanie projektów pełnometrażowych filmów fabularnych i animowanych dla młodego widza lub widowni familijnej. 2017 rok był drugim rokiem funkcjonowania w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej komisji eksperckiej oceniającej projekty filmów dla młodego widza i widowni familijnej. Do komisji w ciągu trzech sesji złożono 27 wniosków. PISF dofinansował produkcję 4 pełnometrażowych filmów fabularnych oraz przyznał środki na rozwój siedmiu projektów filmowych.

Obecnie większym zainteresowaniem i uznaniem cieszą się również seriale dla dzieci produkowane przez niezależnych producentów i stacje telewizyjne. Hitem na platformach VOD są takie seriale młodzieżowe jak „End of The F***in World” (oryginalny serial Netflixa), który powstał na podstawie komiksu Charlesa S. Forsmana pod tym samym tytułem.

- Z nadzieją, że Śniadanie Wydawców i Branży Filmowej może się przyczynić do powstania kolejnych fantastycznych filmów oraz seriali dla dzieci i młodzieży chcemy, aby wydarzenie przyjęło formę prezentacji książek, które zdaniem wydawców mogą stanowić materiał na powstanie filmowej lub serialowej adaptacji - piszą organizatorzy przedsięwzięcia.

Śniadanie odbędzie się 23 marca w godzinach porannych w gościnnych przestrzeniach Baru Studio na Placu Defilad w Warszawie. Obowiązują wcześniejsze zapisy na spotkanie. Profesjonalistów z branży filmowej (producentów, scenarzystów i reżyserów), zainteresowanych wzięciem udziału w śniadaniu, prosimy o przesyłanie swoich zgłoszeń na adres: marta.sikorska@pisf.pl i/lub anna.bielak@scriptfiesta.pl.

Więcej informacji: www.scriptfiesta.pl.



AK
PISF/Script Fiesta
Ostatnia aktualizacja:  13.03.2018
Zobacz również
fot. Script Fiesta
Zbliża się 15. Millennium Docs Against Gravity
Kolejne najlepsze polskie 30’ wkrótce w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll