PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
– Jestem szczególnie dumny i szczęśliwy, że podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się kilka światowych premier ważnych dla mnie polskich filmów, które – jestem o tym przekonany – będą szeroko komentowanymi wydarzeniami sezonu – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy festiwalu. W Cieszynie zobaczymy m.in. „Warany z Komodo”, filmowy debiut Michała Borczucha, laureata "Paszportu Polityki" w dziedzinie teatru.

„Warany z Komodo" to film oparty na dwóch równoległych historiach. Pierwsza koncentruje się na dokumentalnej obserwacji grupy autystycznych dorosłych mieszkających na Farmie Życia (centrum terapii pod Krakowem). Druga to opowieść o młodych rodzicach Agacie i Franku, którzy chcą złożyć swojego syna w ofierze. Bohaterów poznajemy poprzez zwyczajne codzienne życie, pracę jaką wykonują i codzienne zachowania. W tym samym czasie teatralizowana historia Agaty i Franka prowadzi nas do biura prawniczki, gdzie zadajemy sobie pytanie, czym jest ofiara w świeckim świecie. Film podąża za tym zderzeniem intymnego portretu osób niepełnosprawnych z niewygodną ludzką fantazją, celowo nie szukając wyjścia z paradoksów, które się pojawiają.


Borczuch w "Waranach..." zderza sacrum choroby z profanum życia – mówi Maciejewski. – Czyni to w sposób zagadkowy i fascynujący. Kino rozmawia z teatrem, a teatr z dokumentem. Borczuch dialoguje z Caouettem, wczesnym Van Santem i z samym sobą.


 W Cieszynie pojawią się twórcy filmu z reżyserem i scenarzystą na czele. Michałowi  Borczuchowi towarzyszyć będą odtwórcy głównych ról – Dominika Biernat i Krzysztof Zarzecki – oraz montażystka Beata Walentowska.


Na stronie internetowej przeglądu są dostępne formularze zgłoszeniowe dla mediów oraz dla wolontariuszy. Zainteresowanych akredytacją medialną lub pomocą przy organizacji festiwalu zapraszamy na www.kinonagranicy.pl.


Jubileuszowa edycja Kina na Granicy potrwa aż siedem dni – od 27 kwietnia do 3 maja. Trwa przedsprzedaż karnetów.

 

 

MR
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  2.03.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Jagoda Szelc: Reżyserzyca
Nie żyje Jarosław Sander
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll