PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W cyklu "Przywrócone arcydzieła" już 28 lutego projekcja filmu "Bariera” Jerzego Skolimowskiego oraz spotkanie z aktorem Janem Nowickim.

Fragment z książki Łukasza Maciejewskiego, "Przygoda myśli", wyd. TRIO, Warszawa, 2009:


„To jest problem samych aktorów, także krytyki i widzów, którzy sukces aktora utożsamiają z sukcesem samego filmu. Zdarzało mi się rzeczywiście występować w świetnych filmach, co jednak nie oznacza, że ja także zagrałem w nich bardzo dobrze. To samo zresztą dotyczy teatru. W kiepskim przedstawieniu można stworzyć fascynującą kreację - tylko nikt wtedy nie chce jej oglądać. Aktor powinien znać swoje miejsce w zawodzie, powinien umieć  się sobą - gdy jest to uzasadnione - zachwycić. Mam na myśli zdrową megalomanię. Mnie zdarzyło się to zaledwie kilka razy. Na przykład w "Barierze" Skolimowskiego. W dalszym ciągu wyczuwa się w tym filmie nieprawdopodobny entuzjazm. Pięknie było być wtedy młodym...”.


"Bariera" opowiada o studencie, który porzuca wszystko co towarzyszyło mu przez ostatnie lata i wyrusza w Polskę. Wychodzi z założenia, że proces stopniowej rezygnacji z ideałów nieuchronnie czeka każdego, postanawia już teraz zająć miejsce przewidziane dla niego przez dorosłych, wtopić się w zbiorowość i - jak ona - dążyć do stabilizacji, pieniędzy, samochodu. W rzeczywistości jego reakcje i zachowania wskazują na manifestacyjną postawę nonkonformistyczną: zjeżdża ze skoczni narciarskiej na walizce zawierającej cały jego dobytek, ignoruje zbiorowe biegi ku światłu, stacza bój z samochodem, nie chce sprzedać szabli będącej rodzinna pamiątka, wskazuje na tramwajowy bufor, by poznać piękną tramwajarkę i wyjawić jej prawdę o sobie. Oboje są przeświadczeni, że spotkanie jest już rozstaniem, że na pewnie nie będą mogli być razem.


"Bariera" to formalnie nowatorska analiza nastrojów i świadomości pokolenia rocznika 1940. Film otwierający nurt "trzeciego kina" zrywającego z tradycyjną narracją i wprowadzającego nowy typ bohatera, tworzony przez młodych, debiutujących reżyserów.


W cyklu "Przywrócone arcydzieła" projekcja filmu "Bariera", 28 lutego 2018, godzina 19.00, Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie. Po projekcji spotkanie z Janem Nowickim poprowadzi krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.

MR
Małopolski Ogród Sztuki
Ostatnia aktualizacja:  27.02.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
The Best Of Gdyńska Szkoła Filmowa. Najlepsze szkolne filmy na kinowym ekranie od 9 marca
Dyplomaci obejrzeli "Pewnego razu w listopadzie..."
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll