PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
24 lutego 2018 roku w kinie Elektronik w Warszawie odbyła się również 6. gala wręczenia Nagród PSC. Na gali byli obecni przedstawiciele niemal wszystkich zawodów związanych ze sztuką filmową: reżyserzy, aktorzy, członkowie ekip technicznych, przedstawiciele firm, studenci, krytycy i wykładowcy akademiccy. Przewodniczący Stowarzyszenia Arkadiusz Tomiak podkreślał, jak duże znaczenie ma dla niego rozwój konkursu.

fot. Borys Skrzyński/SFP

Nagrodę PSC za Całokształt Twórczości otrzymał Sławomir Idziak, którego członkowie Stowarzyszenia postanowili wyróżnić za „liczne dzieła, którymi udowodnił, że dyscyplina i szlachetny gust w odważnym stosowaniu kolorów niosą więcej emocji niż ucieczka w monochromatyczną szarość”. Stowarzyszenie podkreśliło również znaczenie jego zaangażowania w działalność edukacyjną. Laureat otrzymał nagrodę z rąk Bogdana Dziworskiego.
 
Sławomir Idziak i Bogdan Dziworski, fot. Borys Skrzyński/SFP.

Zdobywcą tegorocznej Nagrody Specjalnej  został Janusz Gajos - „za talent aktorski, którego ekspresja promieniuje na widzów i filmowców od przeszło pół wieku, a rozpiętość uprawianych gatunków zdaje się nie mieć granic”. Laureat przyznał, że wyróżnienie „od kolegów, którzy pracują po drugiej stronie obiektywu, to jest naprawdę coś”.

Nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC za najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego 2017 roku otrzymał Wojciech Staroń PSC za zdjęcia do filmu „Świt” w reżyserii Laili Pakalniny. O Nagrodę ubiegać się mogli polscy autorzy zdjęć do filmu polskiego lub zagranicznego, oraz zagraniczni autorzy zdjęć do filmu polskiego lub koprodukowanego przez polskiego producenta. Do tegorocznej edycji zgłoszono 31 tytułów, z których głosami członków PSC wyłoniono piątkę nominowanych: Jolantę Dylewską PSC i Rafała Paradowskiego za zdjęcia do filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, Michała Englerta PSC za zdjęcia do filmu „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marii Noelle, Tomasza Naumiuka PSC za film „Amok” w reżyserii Kasi Adamik, Piotra Sobocińskiego jr PSC za zdjęcia do filmu „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego oraz wspomnianego Wojciech Staronia.

 
Janusz Gajos i Andrzej Ramlau,fot. Borys Skrzyński/SFP.

Wojciech Staroń PSC otrzymał nagrodę za piękne, czarno-białe zdjęcia do łotewsko–estońsko–polskiej produkcji - łotewskiego kandydata do Oscara. Poprzednio nagrodę tę otrzymali: Paweł Dyllus, Arek Tomiak, Piotr Sobociński jr, Łukasz Żal oraz Ryszard Lenczewski. Laureat przyznał ze sceny dziękował członkom swojej ekipy operatorskiej – wózkarzowi Krzysztofowi Szulimowi i ostrzycielowi Mieszko Zielińskiemu, a także aktorowi Wiktorowi Zborowskiemu i kostiumografce Natalii Czeczot, którzy współpracowali z nim przy filmie „Świt”. Autor wspomniał także filmowców, którzy odegrali bardzo ważną rolę w jego osobistym i zawodowym rozwoju – Krzysztofa Krauzego, Krzysztofa Ptaka oraz Grzegorza Królikiewicza.
 
Wieczór zakończył się bankietem w siedzibie Warszawskiej Szkoły Filmowej. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych.

Korzystano z tekstu Weroniki Rygiel i Roberta Sampławskiego dla Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych
WRÓB
PSC
Ostatnia aktualizacja:  26.02.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Witold Giersz – klasyk filmowego malarstwa
Śląski Fundusz Filmowy ma już 10 lat!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll