PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
19 lutego O.pl Polski Portal Kultury ogłosił laureatów Nagrody O 2018. Przyznano ją w siedmiu kategoriach: architektura, design, film, literatura, muzyka, teatr, sztuki wizualne & fotografia.
Celem Nagrody O jest uhonorowanie wyróżniających się twórców w obszarze polskiej kultury, pracujących zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Nagrodę mogą otrzymać działający indywidualnie artyści, kolektywy twórcze czy organizatorzy życia kulturalnego.

Szczególne znaczenie w procesie przyznawania Nagrody O mają postawy, które wykraczają poza metaforyczne „centrum” i dystansują się od wiodących strategii i kulturalnych mód. Jednocześnie kryterium niezmiennym pozostaje wysoki poziom artystyczny i intelektualny twórczości.


Laureaci Nagrody O 2018:

LITERATURA
Monika Bobako za książkę „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”

FILM
Maja Chiara Faber za Festiwal Filmu Awangardowego Lava Festival w Krakowie


SZTUKI WIZUALNE & FOTOGRAFIA
dr hab. Jarosław Fazan, dr Mateusz Antoniuk, dr Michalina Kmiecik, dr Jakub Kornhauser, dr Małgorzata Szumna, dr Iwona Boruszkowska za stworzenie Ośrodka Badań nad Awangardą WP UJ

TEATR
Ewa Braun, Piotr Franaszek, Leszek Mądzik, Janusz Kapusta, Boris Kudlička, Lech Majewski za I edycję Festiwalu Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie


MUZYKA
Mateusz Romanowski, Bibi Żbikowska, Karolin Pyzel, Krzysiek Sarosiek, Magda Korzeniewska, Magda Stefaniak i inni za inicjatywę Noise For Refugees

ARCHITEKTURA
Agnieszka Labus za stworzenie Laboratorium Architektury LAB60+

DESIGN
Piotr Rypson za książkę „Czerwony monter. Mieczysław Berman – grafik, który zaprojektował polski komunizm”


Od prawej członkowie Rady Programowej festiwalu: Lech Majewski, Janusz Kapusta, Ewa Braun, Leszek Mądzik – dyrektor artystyczny festiwalu, Piotr Franaszek – dyrektor CSK, fot. materiały prasowe organizatora.

Nagroda w kategorii Teatr: uzasadnienie

Festiwal Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie , organizowany przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, to niekwestionowane novum w polskiej przestrzeni inicjatyw teatralnych. Pomysłodawcom zależało przede wszystkim na tym, aby docenić i wskazać ważność pracy scenografów i kostiumografów, jak również zwrócić uwagę krytyki teatralnej i zwykłego widza na to, że scenografia i kostium nie są jedynie czymś wtórnym wobec inscenizacji – tym, co „dekoruje” i opakowuje grę aktorską – ale jest przede wszystkim obszarem, który ma swój odrębny język komunikacji i potrafi samodzielnie przenosić idee. W czasie trwania festiwalu zorganizowano również konkurs, podczas którego nagrodzono najlepsze spektakle sezonu, by tym samym podkreślić kunszt w tworzeniu pełnych nowatorstwa rozwiązań przestrzennych konstruowanych przez współczesnych twórców.
Pomysłodawcy Festiwalu otrzymują Nagrodę „O” za mądre przypomnienie miłośnikom teatru doniosłej roli, jaką scenografia i kostium pełnią w budowaniu wizji artystycznej spektaklu, oraz za to, w jaki sposób plastyczne kształtowanie przestrzeni może powiedzieć więcej niż niejeden tekst literacki.


Maja Chiara Faber, Festiwal Filmu Eksperymentalnego Lava w Krakowie, 2017, fot. materiały Festiwal.

Nagroda w kategorii Film: uzasadnienie
Festiwal Filmu Awangardowego Lava w Krakowie w najbardziej adekwatny, eksperymentalny sposób uczcił stulecie sztuki awangardowej i rocznicę setnych urodzin Mai Deren. To właśnie tej amerykańskiej twórczyni filmowej i antropolożce poświęcono pierwszą odsłonę festiwalu. Głównym punktem programu Lava Festivalu była retrospektywa twórczości Mai Deren: zaprezentowano filmy krótkometrażowe artystki wraz z muzyką na żywo skomponowaną specjalnie na tę okazję. Do współpracy zaproszono młodych kompozytorów eksploatujących różne gatunki muzyczne: Anna Zaradny, Will Fail, Leonę Jacewską, Cétieu, Poly Chain, Karolinę Karnacewicz, KamilaTuszyńskiego i Teoniki Rożynek. Podczas festiwalu można było nie tylko zobaczyć awangardę na dużym ekranie, ale także posłuchać dyskusji na jej temat z udziałem ekspertów takich jak Jonas Mekas, prof. Ryszard Kluszczyński, prof. Małgorzata Radkiewicz i dr Dagmara Rode. Druga część wydarzenia miała charakter eksperymentalny. Przegląd filmów konkursowych był dowodem na to, że młodzi artyści mają wiele ciekawych, alternatywnych propozycji filmowych, ale brakowało do tej pory miejsca na ich prezentację. Spośród nadesłanych na konkurs prac, trzynaście najlepszych zostało wybranych przez jury pod przewodnictwem Józefa Robakowskiego. Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się m.in. performance Zuzanny Bartoszek, pokaz mody Tomasza Armady dopełniony występem Siksy. Jak widać, dyrektorka artystyczna festiwalu, Maja Chiara Faber, zaprosiła twórców, o których było później głośno nie tylko w alternatywnym świecie sztuki. Lava Festival został wyróżniony za stworzenie miejsca przyjaznego dla prawdziwie niezależnych eksperymentów – nie tylko filmowych, ale i artystycznych.

Więcej informacji o Nagrodzie O 2018: http://nagroda.o.pl/2018/laureaci/



AK
o.pl
Ostatnia aktualizacja:  21.02.2018
Zobacz również
FAMILY MATTERS: 10. sezon Polish Cinema for Beginners
Berlinale 2018: Agnieszka Dziedzic o „Whatever Happens Next” i drugiej cześci "Tarapatów"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll