PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas oficjalnej premiery rosyjsko-polsko-serbskiej koprodukcji „Dowłatow” oprócz reżysera Aleksieja Germana jr. obecni byli również polscy aktorzy, czyli Piotr Gąsowski, Hanna Śleszyńska i Helena Sujecka i producenci. Film został dobrze przyjęty przez publiczność i dziennikarzy. „Dowłatow” walczy o Złotego Niedźwiedzia w Konkursie Głównym 68. MFF w Berlinie.

„Dowłatow” opowiada kilka dni z życia wybitnego rosyjskiego pisarza Siergieja Dowłatowa z początku listopada 1971 roku. Dowłatow jest aktywnym pisarzem, ale nie ma gdzie publikować - żadne z wydawnictw Związku Radzieckiego nie chce przyjąć jego prac. Pisarz wykonuje coraz bardziej absurdalne polecenia Związku Pisarzy - bez członkostwa nikt nie wydrukuje jego tekstów. Koło niemocy zamyka mu drogę do rozwoju twórczości. To historia nie tylko Dowłatowa, ale i ludzi, dzięki którym stał się wielkim pisarzem, w tym jego przyjaciela, Josifa Brodskiego.

W filmie wystąpili polscy aktorzy: Helena Sujecka (Elena Dovlatova), Hanna Śleszyńska (redaktorka magazynu literackiego) i Piotr Gasowski (Semyon Aleksandrovich). Polskim koproducentem filmu "Dowłatow" jest firma Message Film (Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik), a autorem zdjęć nominowany do Oscara za zdjęcia do "Idy" Łukasz Żal.

Milan Maric i Helena Sujecka, fot. Message Film

Twórcy filmu wzięli udział w konferencji prasowej. - Dla mnie Dowłatow był jednym z najważniejszych rosyjskich pisarzy. Bardzo chciałem opowiedzieć jego historię – mówił Aleksiej German jr. Reżyser odpowiedział również na pytania dotyczące cenzury w Rosji. Przyznał, że tylko on z ekipą decyduje o kształcie i wymowie filmu.

Reżyser i aktorzy podczas premiery filmu, fot. materiały prasowe Berlinale

Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal (nominowany do Oscara za zdjęcia do „Idy”). - Łukasz to fantastyczny operator, któremu udało się stworzyć niesamowity świat lat 70. Dużo rozmawialiśmy o stronie wizualnej filmu. Łukasz szybko poczuł klimat mojego filmu – przyznał reżyser. Magazyn "Hollywood Reporter" napisał w recenzji: "wyrafinowany świat odbija się w zdjęciach zdominowanych przez śnieżnobiałe i kremowe kolory". Z kolei "Variety" dodaje, że zdjęcia polskiego operatora oferują "wizualną ucztę".

 

- Film „Dowłatow” Aleksieja Germana jr to kontynuacja naszej współpracy z tym jednym z najwybitniejszych rosyjskich reżyserów - podkreśla producent Dariusz Jabłoński. - W 2015 roku nasz wspólny film, "Pod elektrycznymi chmurami", otrzymał na Berlinale Srebrnego Niedźwiedzia.. To również kontynuacja współpracy z zaprzyjaźnionym producentem, Artemem Vasilievem, z którym realizujemy już trzecią koprodukcję – mówił Dariusz Jabłoński, producent filmu.

Hanna Śleszyńska i Piotr Gąsowski w Berlinie, fot. Piotr Gąsowski FB

„Dowłatow” to produkcja SAGa film, Metrafilms i Kanał 1 (Rosja), w koprodukcji z Message Film (Polska), przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i funduszu Rady Europy Eurimages.

Aleksiej German jr należy do najbardziej uznanych i najczęściej nagradzanych na światowych festiwalach reżyserów rosyjskich młodego pokolenia. "Dowłatow" jest już jego drugim filmem, który jest prezentowany podczas festiwalu w Berlinie. „Pod elektrycznymi chmurami", poprzedni film reżysera, zdobył w 2015 roku Srebrnego Niedźwiedzia za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne.

 

68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie potrwa do 25 lutego 2018.


 

 

 

 

Marcin Radomski z Berlina
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  18.02.2018
Zobacz również
fot. Dovlatow -film
Pokaz filmu "Beksińscy. Album wideofoniczny"
Zbigniew Kamiański – kawał filmowego życia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll