PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  15.02.2018
Antoni Krauze, reżyser i scenarzysta filmów fabularnych i dokumentalnych, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zmarł 14 lutego 2018 roku. Miał 78 lat.
Żałobna msza za Antoniego Krauze zostanie odprawiona w jego ulubionym kościele u ojców Dominikanów na warszawskim Służewie przy ul. Dominikańskiej 2 we wtorek 20 lutego 2018 o godzinie 10.30. Po mszy odprowadzimy Go na cmentarz parafialny przy ul. Złotej Jesieni w Falenicy, gdzie około 12.30 pochowany zostanie w rodzinnym grobie. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Antoni Krauze urodził się 4 stycznia 1940 w Warszawie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie ukończył studia na Wydziale Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. W 1968 roku związał się ze Studiem Filmowym „Tor”, zaczynając jako asystent reżysera m.in. przy „Strukturze kryształu” Krzysztofa Zanussiego. Samodzielną karierę reżyserską rozpoczął krótkometrażowym „Monidłem” (1969).

Krauze kręcił zarówno filmy dokumentalne, jak i fabuły na pograniczu kina gatunków – „Strach” z 1975 roku to kryminał, a „Akwarium” z 1995 roku film sensacyjny. Swój zmysł obserwacji oraz dokumentowania realiów udowodnił w 2011 roku tworząc „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, paradokumentalną rekonstrukcję krwawo stłumionych manifestacji z grudnia 1970 roku. W 2016 roku nakręcił "Smoleńsk".

Za swoją twórczość reżyser był wielokrotnie nagradzany. W 1981 roku otrzymał nagrodę specjalną jury na 8. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za film "Meta". W 1988 r. uhonorowano go specjalną nagrodą jury za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo.

W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej". Rok później otrzymał również Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2017 roku otrzymał Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego.

Od 1971 roku był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.


gw
Ostatnia aktualizacja:  20.02.2018
Zobacz również
fot. SFP/Borys Skrzyński
Rozpoczyna się 68. Berlinale
Warsztaty Sources 2 Script Development
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll