PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.02.2018
15 lutego rozpoczyna się 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. W Konkursie Głównym znalazł się nowy film Małgorzaty Szumowskiej „Twarz” oraz koprodukcja rosyjsko-polsko-serbska pt. „Dowłatow” w reżyserii Aleksieja Germana jr.

Film „Twarz” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej określany jest przez producentów jako współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym". Odtwórcą głównej roli w filmie jest Mateusz Kościukiewicz („Wszystko co kocham”, „W imię”). W pozostałych rolach występują m.in. Agnieszka Podsiadlik, nominowana w zeszłym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za występ w filmie „Baby Bump” oraz Małgorzata Gorol, laureatka Nagrody im. Leona Schillera. Autorem zdjęć do filmu jest stale współpracujący z reżyserką operator Michał Englert.


Matusz Kościukiewicz w filmie "Twarz", fot. Kino Świat


„Dowłatow” Aleksieja Germana jr to epickie, intelektualne kino historyczne. Opowiada kilka dni z życia wybitnego rosyjskiego pisarza Siergieja Dowłatowa z początku listopada 1971 roku. Dowłatow jest aktywnym pisarzem, ale nie ma gdzie publikować - żadne z wydawnictw Związku Radzieckiego nie chce przyjąć jego prac. Pisarz wykonuje coraz bardziej absurdalne polecenia Związku Pisarzy - bez członkostwa nikt nie wydrukuje jego tekstów. Koło niemocy zamyka mu drogę do rozwoju twórczości. To historia nie tylko Dowłatowa, ale i ludzi, dzięki którym stał się wielkim pisarzem, w tym jego przyjaciela, Josifa Brodskiego. Aleksiej German jr należy do najbardziej uznanych i najczęściej nagradzanych na światowych festiwalach reżyserów rosyjskich młodego pokolenia. Polskim koproducentem filmu „Dowłatow” jest firma Message Film (Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik), a autorem zdjęć nominowany do Oscara za zdjęcia do „Idy” Łukasz Żal.


 Kadr z filmu "Dowłatow", fot. Apple Film Production


W konkursowej sekcji Generation 14plus znalazła się krótkometrażowa animacja „Na zdrowie!", Pauliny Ziółkowskiej. Opiekunami artystycznymi filmu studentki animacji Szkoły Filmowej w Łodzi są Piotr Dumała i Piotr Milczarek. W opisie filmu czytamy: „Słoneczny dzień. Ludzie czekają na przystanku autobusowym. Nagle ktoś kicha. I jeszcze ktoś. I jeszcze. Wybucha epidemia. W chaosie kichnięć okazuje się jednak, że najgorzej jest pochorować się na samego siebie". W tym roku do sekcji Generation (która dzieli się na podsekcje Generation 14plus i Generation  Kplus) spłynęło ponad 2000 filmów, z 39 krajów. Film "Na zdrowie!" jest wśród 16 filmów, które ostatecznie znalazły się w tej konkursowej sekcji.


  


„Wieża. Jasny dzień” w reżyserii Jagody Szelc zostanie zaprezentowany zagranicznej publiczności w ramach prestiżowej sekcji Forum. "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc, thriller psychologiczny, to objawienie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Film został uhonorowany aż trzema nagrodami na festiwalu – Nagrodą za Debiut Reżyserski, Nagroda za Najlepszy Scenariusz i Nagrodą Onetu "Odkrycie Festiwalu". Reżyserka właśnie otrzymała Paszport „Polityki” w kategorii Film za 2017 rok. Producentem filmu jest działające przy Szkole Filmowej Studio Filmowe Indeks. Kinowa premiera „Wieży. Jasnego dnia”  jest zaplanowana na 23 marca.


W programie sekcji Panorama światową premierę będzie miała ukraińsko-polsko-macedońska produkcja „Kiedy padają drzewa” debiutującej reżyserki i scenarzystki Marysi Nikitiuk. Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia. Producentami filmu ze strony polskiej są Dariusz Jabłoński, Izabela Wójcik i Violetta Kamińska, za zdjęcia odpowiadali Michał Englert i Mateusz Wichłacz, za montaż –Milenia Fiedler. Również w tej sekcji prezentowany będzie film dokumentalny„Game Girls” zrealizowany przez Alinę Skrzeszewską.


W prestiżowej sekcji „Perspective Deutsches Kino“ premierę będzie miał film koprodukowany przez Koi Studio „Whatever Happens Next" w reżyserii Juliana Pörksena. To film drogi o pewnym łobuzie i jego wyprawie w poszukiwaniu wolności, samookreślenia i tego, czym jest odpowiedzialność, dzięki której niechcący odkrywa, czym jest radość życia. Podczas podróży poznaje różne typy ludzkie: melancholików, zakochanych, cwaniaków, szaleńców, a także postaci po prostu piękne. Polską producentką filmu jest Agnieszka Dziedzic, współzałożycielka domu produkcyjnego Koi Studio. Autorem zdjęć do filmu jest ceniony niemiecki operator Carol Burandt von Kameke.


Kadr z filmu Whatever Happens Next", fot. Koi Studio 


Jak co roku, druga sesja stacjonarna międzynarodowego programu scenariuszowego ScripTeast odbywa się podczas festiwalu filmowego w Berlinie. W jej trakcie scenarzyści kontynuować będą dyskusje nad swoimi projektami i spotykać międzynarodowych profesjonalistów wielu dziedzin. Spośród 11 projektów biorących udział w tegorocznej, 12. edycji, aż 4 projekty są polskie:


ZIMA POD ZNAKIEM WRONY (THE WINTER OF THE CROW), Sandra Buchta i Kasia Adamik 

BEZCENNA (PRICELESS), Piotr Domalewski 

GREGORIUS (GREGORIUS, THE CHOSEN ONE), Tomasz Mielnik 

WE WŁASNEJ OSOBIE (IN PERSON), Arkadiusz Biedrzycki i Bartłomiej Konarski


W tegorocznej edycji warsztatów Berlinale Talents udział wezmą cztery osoby z Polski: scenografka Małgorzata Karpiuk, zajmująca się dystrybucją filmową Weronika Adamowska, producentka Marta Lewandowska oraz reżyser i scenarzysta Michał Szcześniak. W ramach programu Emerging Producer Polskę reprezentuje Anna Gawlita z firmy Kijora Film.


Zapraszamy do śledzenia relacji z Berlinale na naszym portalu. 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 15 - 25 lutego 2018.

 

MR
Berlinale
Ostatnia aktualizacja:  14.02.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Nabór na New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes
Nie żyje Antoni Krauze
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll