PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  12.02.2018
Kierownik produkcji i producent filmowy, członek i założyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zmarł 3 lutego 2018 roku w Legionowie. Miał 89 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 12 lutego Kościele Parafialnym p.w. Św. Katarzyny w Warszawie. Jerzy Rutowicz spoczął w grobowcu rodzinnym na pobliskim Cmentarzu na Służewie.
Zmarłego żegnała rodzina oraz liczne grono przyjaciół i ludzi kultury, w tym m.in. Marek Piestrak, Jerzy Janeczek czy Marek Kraszewski.


fot. Jacek Czerwiński/SFP.

Jerzy Rutowicz urodził się 7 czerwca 1928 roku w Łodzi. Studiował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W świecie kina działał od ponad 60 lat. Początkowo związany był z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi. Następnie rozpoczął pracę w Zespole Autorów Filmów Fabularnych w Warszawie, Zjednoczonych Zespołach Realizatorów Filmowych oraz Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów w Warszawie. W 1966 roku razem z Jerzym Bossakiem, Wandą Jakubowską, Janem Rybkowskim i Jerzym Kawalerowiczem stworzył Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Był członkiem Komitetu Kinematografii w latach 1987-89. Przez wiele lat właściciel firmy producenckiej Rutowicz Films Lamberts.

Pracował przy ponad 80 produkcjach filmowych i telewizyjnych. Współpracował z wybitnymi twórcami, m.in. Andrzejem Kondratiukiem ("Hydrozagadka", "Wniebowzięci"), Januszem Morgensternem („Do widzenia, do jutra…”, "Mniejsze niebo"), Jerzym Kawalerowiczem ("Faraon", "Pociąg"), Kazimierzem Kutzem ("Milczenie"), Władysławem Ślesickim ("W pustyni i w puszczy"), Sylwestrem Chęcińskim („Nie ma mocnych”, "Kochaj albo rzuć"), Piotrem Szulkinem („Wojna światów – Następne stulecie”) czy Istvánem Szabó („Zielony ptak”).

W 1989, jako dyrektor "Zespołów Filmowych" - producenta filmu, otrzymał Europejską Nagrodę Filmową "Felixa" za "Krótki film o zabijaniu". Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniony Nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne (2013).

Albert Kiciński
Ostatnia aktualizacja:  14.02.2018
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Etgar Keret na Krakowskim Festiwalu Filmowym
Pogrzeb Wojciecha Wójcika
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll