PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  12.02.2018
Wojciech Wójcik, reżyser i scenarzysta filmowy i telewizyjny, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zmarł 1 lutego 2018 roku w Warszawie. Miał 75 lat. Uroczystość pogrzebowa odbyła się 12 lutego na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie.
Zmarłego żegnała rodzina oraz liczne grono przyjaciół i ludzi kultury, w tym m.in. Artur Żmijewski, Leonard Pietraszak, Danuta Stenka, Robert Gliński, Dorota Kamińska, Anna Samusionek, Sambor Czarnota, Olaf Lubaszenko, Maja Komorowska, Zbigniew Buczkowski i Wiktor Skrzynecki.

Zmarłego wspominał Artur Żmijewski, wieloletni przyjaciel reżysera: - Nie tak się umawialiśmy, jak rozmawialiśmy przed ostatnimi świętami. Umawialiśmy się, że spotkamy się, że spotkamy się rodzinnie, z naszymi dziećmi – że powspominamy, pośmiejemy się. Bo lubiłeś się śmiać. Uwielbiałem twoje poczucie humoru, te żarty które opowiadałeś. Za każdym razem, kiedy opowiadałeś dowcip, w twoich oczach pojawiały się „chochliki”. Czekałeś, czekałeś na reakcje słuchaczy. Potem nagle budził się w tobie taki dzieciak, chłopiec. On zawsze był w tobie, do samego końca. Taki dzieciak, trzpiot – który lubi, żeby wkoło niego było zawsze wesoło - mimo, że byłeś odpowiedzialnym, mądrym i poważnym człowiekiem. […] Trudno jest mówić o tobie w czasie przeszłym, bo chciałbym aby to wszystko trwało. Chciałoby się fizycznie czuć twoją obecność, a nie myśleć o tobie, jak o kimś, kogo nie ma. Będę zawsze myślał o tobie w czasie teraźniejszym i przyszłym, ponieważ rację mają ci, którzy mówią, że człowiek trwa dopóty, dopóki jest w naszej pamięci, naszych sercach – dodawał aktor.


fot. Borys Skrzyński/SFP.

Wojciech Wójcik urodził się 1 stycznia 1943 roku w Warszawie. W roku 1969 otrzymał dyplom Wydziału Reżyserii PWSFTiT w Łodzi. Do końca lat osiemdziesiątych jako drugi reżyser współpracował m.in. z Kazimierzem Kutzem, Stanisławem Różewiczem, Jerzym Kawalerowiczem, Jerzym Hoffmanem.

W dorobku reżyserskim Wojciecha Wójcika znajdują się takie filmy jak: "Karate po polsku", "Trójkąt bermudzki" czy "Tam i z powrotem" ze znakomitymi rolami Janusza Gajosa i Jana Frycza.

Prawdziwą popularność przyniósł mu serial telewizyjny "Ekstradycja" z Markiem Kondratem w roli policjanta Olgierda Halskiego.

Za zasługi dla rozwoju Telewizji Polskiej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2002).


Albert Kiciński
Ostatnia aktualizacja:  14.02.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Pogrzeb Jerzego Rutowicza
Znamy datę premiery serialu „KRUK. Szepty słychać po zmroku”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll