PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Festiwal Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim ma nowego dyrektora artystycznego. W 2018 roku funkcję tę objął filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny – Łukasz Maciejewski.
- Bardzo poważnie traktuję to zadanie i uważam je za zaszczyt – powiedział Łukasz Maciejewski ostrowskiemu Radiu Centrum. - Już pracujemy. Mam swoje pomysły; na pewno będzie mój autorski wybór filmów konkursowych - będzie ich mniej, ale z najlepszą muzyką. I chciałbym, żeby przyjeżdżało tu więcej kompozytorów muzyki filmowej.


Łukasz Maciejewski, foto: organizatorzy


Krzysztof Komeda był związany z Ostrowem Wielkopolskim. Mieszkał w Ostrowie w czasach swojej młodości, tutaj kończył liceum, zaczynał flirt z muzyką, założył pierwszy zespół. Z kolei inny znany ostrowianin, jeden z liderów słynnej grupy „Melomani”, Witold Kujawski, odkrył młodego Komedę dla jazzu. Nic zatem dziwnego, że właśnie Ostrów Wielkopolski pielęgnuje pamięć Komedy. Miasto nazywane jest „zagłębiem polskiego jazzu”, a flagowy dla Ostrowa Wielkopolskiego „Muzeum Jazz Festiwal” gościł najwybitniejszych jazzmanów z Polski, Europy i ze świata.

Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy powstał w 2012 roku. We wcześniejszych edycjach pokazane zostały niemal wszystkie filmy, do których muzykę napisał Krzysztof Komeda. Na „Grand Prix Komeda” pojawiali się znakomici goście: reżyserzy, aktorzy, operatorzy i oczywiście kompozytorzy muzyki filmowej. Począwszy od drugiej edycji festiwalu, formuła została rozszerzona o konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie. Wybrane filmy walczą o wynoszącą w ubiegłym roku 30 tysięcy złotych nagrodę dla najlepszej muzyki filmowej sezonu. W 2017 roku Grand Prix Komeda odebrał Mikołaj Trzaska za muzykę do „Wołynia” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Stałym punktem programu są również koncerty, spotkania z ludźmi kina, nocne seanse na rynku, liczne pokazy specjalne i warsztaty.



Tegoroczny, VII Festiwal Filmowy Grand Prix Komeda tradycyjnie odbędzie się w czerwcu, projekcje i działania w ramach imprezy zaplanowano w Ostrowskim Centrum Kultury, Forum Synagoga, Kinie Komeda, a także w plenerze – na rynku. Nowy dyrektor, Łukasz Maciejewski, laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi, autor wielu książek (cykl „Aktorki”), członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT oraz „Fipresci” (Stowarzyszenie Krytyków Filmowych), zapowiada wiele zmian. Na pewno na festiwalu pojawi się o wiele więcej twórców, a „Grand Prix Komeda” zyska nową oprawę i zupełnie nowe sekcje tematycznie.

Maciejewski pozostaje również dyrektorem programowym festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie, którego jubileuszowa, dwudziesta edycja rozpocznie się 27 kwietnia 2018 roku.
WRÓB
Grand Prix Komeda
Ostatnia aktualizacja:  11.02.2018
Zobacz również
Jan Kidawa-Błoński – skazany na kino
Sukces Polaków w Clermont-Ferrand
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll