PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Anna Zamecka oraz Marcin Sauter zostali nagrodzeni na zakończonym niedawno Budapest International Documentary Festival (BIDF).

Wielokrotnie doceniany i wyróżniany na całym świecie film Anny Zameckiej pt. "Komunia" (produkcja Wajda Studio, Otter Films oraz HBO Polska) został uhonorowany w Budapeszcie główną nagrodą w konkursie „They’re innocent”.


Rozwijana podczas realizowanego w Szkole Wajdy kursu dokumentalnego DOK PRO "Komunia" Anny Zameckiej to obecnie najczęściej nagradzana polska realizacja. Obraz ma już na swoim koncie takie wyróżnienia, jak chociażby Nagroda Tygodnia Krytyki Filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Nagroda „Silver Eye” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, Young Eyes Film Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku czy Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Listapad” w Mińsku. Ponadto debiut Zameckiej zdobył Nagrodę SOS-Kinderdorfer Weltweit na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „DOK.fest” w Monachium czy Nagrody dla najlepszego dokumentu na festiwalach TRT Docementary Awards w Stambule, OsloPix w Norwegii, White Goose Award w Korei Południowej, a także Nagrodę Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Yamagata w Japonii.


Kadr z filmu "Komunia" Anny Zameckiej, fot. materiały prasowe


Obraz Zameckiej jest również laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły w 2017 roku oraz został uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową.

Bohaterka filmu, 14-letnia Ola, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda jej się ściągnąć nieobecnego rodzica do domu. Pretekstem do spotkania z nim jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Marcin Sauter, wykładowca Przedszkola Filmowegooraz absolwent kursu dokumentalnego Dok Pro, otrzymał w Budapeszcie główną nagrodę w konkursie „I’ll be short”. Film Sautera „Żalanasz – pusty brzeg” został okrzyknięty przez jurorów „czystą poezją”.

Dotychczas „Żalanasz – pusty brzeg” otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego na IDFA  (International Documentary Film Festival Amsterdam) oraz został nagrodzony Złotą Żabą na Camerimage Festival. Jury bydgoskiego festiwalu wyróżniło jego obraz za uchwycenie tragedii i absurdalności życia po katastrofie ekologiczne „Żalanasz – pusty brzeg” miał swoją międzynarodową premierę na Krakow Film Festival, gdzie otrzymał Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż.

Tytułowy Żalanasz to miasto portowe nad częściowo wyschniętym jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, dzisiaj zaledwie cień dawnej świetności. W obiektywie Marcina Sautera Żalanasz to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz przede wszystkim losy ludzi, którzy zainwestowali tutaj swoje życiowe nadzieje i oczekiwania, a teraz pozostało im trawić swoją samotność pośród ruin statków oraz portowych żurawi.

MR
Szkoła Wajdy
Ostatnia aktualizacja:  7.02.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Orły 2018: Nominacje. "Cicha Noc" z największą liczbą nominacji
Targi FILM VIDEO FOTO: Zostań gościem Strefy Sztuki
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll