PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Koło Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI) przyznało nagrody dla filmów wprowadzonych na ekrany polskich kin w 2017 roku. Nagrodzone „Złotymi Taśmami” filmy to: „Dzikie róże” Anny Jadowskiej i i „Manchester by the Sea” Kennetha Lonergana. Gala „Złotych Taśm” odbyła się 5 lutego 2018 roku w warszawskim kinie Kultura.
"Złote Taśmy" to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku.

 
 

Fot. Borys Skrzyński/SFP

Laureatem „Złotych Taśm” w kategorii film polski zostały "Dzikie róże" Anny Jadowskiej. W kategorii zagranicznej triumfował "Manchester by the Sea" Kennetha Lonergana. Krytycy zrzeszeni w Kole Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI) przyznali także wyróżnienia. W kategorii film polski otrzymały je: "Cicha Noc" Piotra Domalewskiego i „Pewnego razu w listopadzie…” Andrzeja Jakimowskiego, a w kategorii film zagraniczny: „Sieranevada” Cristiego Puiu i „Klient” Asghara Farhadiego. 

Historia nagród przyznawanych przez polskich krytyków filmowych sięga 1956 roku. Początkowo nosiły one nazwę Syrenki Warszawskiej i przyznawane były w kategoriach najlepszego filmu polskiego, polskiego - krótkometrażowego i zagranicznego. Nagroda krytyków, zrzeszonych ówcześnie w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, w krótkim czasie zyskała duży prestiż, a to ze względu na niezależność od politycznej koniunktury. 
 
 
Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, środowisko krytyków zostało podzielone. Utworzono Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL, które przejęło prawo do przyznawania Syrenki Warszawskiej. Część krytyków przystąpiła do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ustanawiając w 1985 r., jako Samodzielne Koło Piśmiennictwa (dzisiaj Koło Piśmiennictwa), swoją coroczną nagrodę za najlepszy obraz Polskich ekranów, w kategoriach filmu polskiego i zagranicznego. 
 
 
Wśród laureatów nagrody znajdują się twórcy i dzieła, których wartość artystyczną i podziw kolejnych pokoleń widzów potwierdził czas. Wśród nagrodzonych filmów zagranicznych znajdują się filmy m.in. Bergmana, Felliniego, Antonioniego, Viscontiego, Bunuela, Bressona, Tarkowskiego, Menzla, Formana, Goretty, Weira. Z filmów polskich: Wajdy, Munka, Hasa, Kutza, Różewicza, Skolimowskiego, Zanussiego czy Kieślowskiego.

W ubiegłym roku (za filmy wprowadzone na ekrany polskich kin w 2016 roku) „Złote Taśmy” otrzymali: W kategorii film polski ex aequo: „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego i „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego. W kategorii zagranicznej triumfował „Paterson” Jima Jarmuscha. Krytycy przyznali także wyróżnienia. W kategorii film polski otrzymały je: „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” Pawła Łozińskiego i „Komunia” Anny Zameckiej, a w kategorii film zagraniczny: „Syn Szawła” László Nemesa i „Anomalisa” Charlie Kaufmana i Duke’a Johnsona.  
 
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  12.02.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Kreatywna Europa: Szkolenia dla profesjonalistów
Festiwal Młodzi i Film czeka na zgłoszenia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll