PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
890 705. Tyle osób wybrało się do kina w czwarty weekend Nowego Roku. 11 województw miało już lub jeszcze ferie - w tym Mazowieckie. Stąd też fantastyczny wynik filmów dla młodej widowni. Triumfatorami box office są polskie komedie romantyczne oraz "Cudowny chłopak".
Zestawienie weekendów 2018 roku pod względem frekwencji wygląda następująco:

1. Weekend 4. (26 - 28 stycznia 2018) - premierowy weekend "Podatku od miłości" - 890 705 widzów
2. Weekend 2. (12 – 14 stycznia 2018) - premierowy weekend "Narzeczonego na niby" - 735 141 widzów
3. Weekend 1. (05 – 07 stycznia 2018)  - premierowy weekend "Fernando" i "Gotowi na wszystko. Exterminator" - 701 644 widzów

4. Weekend 3. (19 - 21 stycznia 2018) - drugi weekend "Narzeczonego na niby" - 639 264  widzów


Tak jak zapowiadaliśmy, rozpoczynamy całoroczny ranking weekendów. Na razie ostatni styczniowy jest bezkonkurencyjnym zwycięzcą, chociaż pamiętajmy, że przed nami Walentynki. W tym roku wypadają w środę, więc pewnie randki filmowe się rozłożą na dwa weekendy, jedno jest pewne: poznamy na nich nowe oblicze pana Greya.

Zatrzymajmy się przy "Cudownym chłopaku". W ostatni weekend film obejrzało 86 220 widzów, co oznacza wzrost o 1/4! Pod drugim weekendzie film obejrzało już 263 782 widzów.  Takie sytuacje zdarzają się rzadko, choć pamiętajmy, że filmy dla młodej widowni mają dłuższe życie, wybór tytułu jest zazwyczaj wynikiem rozmowy z rodzicami, którzy muszą znaleźć czas na wycieczkę do kina. - "Cudowny chłopak" to przykład filmu familijnego o idealnej konstrukcji i świetnych proporcjach. Znakomity aktorsko (młody Jacob Trembley!) i opowiedziany z kilku perspektyw po kolei, tak że każda grupa wiekowa jest w stanie się z nim zidentyfikować - tłumaczy sukces filmu dr Michał Oleszczyk.

Także innym filmom dziecięcym  wiedzie się dobrze. Animacja Paramountu "Tedi i mapa skarbów" zbliża się do 100 tys. widzów, nie zanotowała spadku w drugim weekendzie. Piąte miejsce w tabeli zajmuje niezależna animacja "Gnomy rozrabiają", która w pierwszy weekend skusiła 63 403 widzów. Po pięciu weekendach "Jumanji: Przygoda w dżungli" może pochwalić się widownią przekraczającą pół miliona i miejscem w pierwszej dziesiątce.  Na "Paddingtona 2" po miesiącu na ekranach sprzedano 623 917 biletów.


"Więzień labiryntu. Lek na śmierć", mat. promocyjne

Zaszczytne trzecie miejsce w polskim BO zajęła premiera, trzecia część "Więźnia labiryntu", która przyciągnęła do kin 96 873 widzów. Przypomnijmy sobie, jak wypadły w kinach adaptacje dwóch pierwszych części popularnej powieści science-fiction:

"Więzień labiryntu" (2014) - otwarcie: 38 275, razem: 194 621 widzów
"Więzień labryntu. Próby ognia" (2015) - otwarcie 56 028, razem: 211 610    widzów.

Widać wyraźnie, że popularność trylogii stopniowo rosła.


"Podatek od miłości", fot. R. Palka

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu jest premiera - polska komedia romantyczna: "Podatek od miłości" Bartłomieja Ignaciuka, produkcja sygnowana i szeroko reklamowana przez TVN (wsparta chętnie nadawaną przez stacje radiowe piosenką Kayah i Grzegorza Hyży) przyciągnęła do kin 220 250 (wraz z pokazami przedpremierowymi). "Narzeczony na niby" (konkurencyjnego Polsatu) zaliczył co prawda spadek o ponad 40 proc. w ten weekend, ale i tak do kin poszło znowu 100 tys. i ostateczny wynik to już 815 310 widzów. Kochamy komedie romantyczne - po prostu. Należy też dodać, że po drugim weekendzie świetny "Atak paniki" Pawła Maślony zebrał 137 826 widzów (225 kopi).

Premiery kolejnego weekendu: przede wszystkim nowy film autorki "Moich córek krów", Kingi Dębskiej - "Plan B.". Europejska animacja dla dzieci "Pszczółka Maja: Miodowe igrzyska", brytyjski dramat Williama Nicholsona "Pełnia życia", cudowna "Niemiłość" Zwiagnicewa, amerykański niezależny dokument (!) "Miasto duchów"  Matthew Heinemana oraz francuski biograficzny film Michela Hazanaviciusa "Ja, Gidard". A także inny głośny tytuł - "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri (reż. Martin McDonagh).

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  6.02.2018
Zobacz również
fot. R. Palka
Nabór filmów studenckich na festiwal w Tel Awiwie
Rusza program Tales of Europe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll