PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.01.2018
Studio Animacji Human Ark we współpracy z CANAL+ oraz Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym (FINA) prezentuje animowany serial „Kacperiada” – przezabawną, a jednocześnie pouczającą ekranizację opowiadań jednego z najchętniej czytanych polskich pisarzy dla dzieci. Zwariowane perypetie siedmiolatków próbujących odnaleźć się w pełnym dziwnych zasad i sprzeczności świecie dorosłych mogą doprowadzić do śmiechu nie tylko młodych widzów, lecz także ich rodziców. Nietuzinkowa polska produkcja, nagrodzona m.in. na festiwalu CINEKID 2012 w Amsterdamie, pojawi się w ofercie dystrybutora na DVD już 31 stycznia.
Oryginalny polski serial animowany, wyprodukowany przez Studio Animacji Human Ark, został wyreżyserowany przez Wojtka Wawszczyka, Kamila Polaka, Kubę Tarkowskiego, Tomasza Leśniaka i Michała Śledzińskiego na podstawie scenariusza Rafała Skarżyckiego, Krzysztofa Gurecznego i Wojtka Wawszczyka. Producentami „Kacperiady” zostali Eliza Oczkowska, Stanisław Dziedzic, Anja Šošić i Maks Sikora, a kierownictwa produkcji podjęli się Szymon Holcman i Joanna Stawnicka. Muzykę do serialu skomponował Szymon Wysocki.

Bohaterom głosów użyczyli Matylda Damięcka (Kacper), Marcin Hycnar (tata Kacpra), Monika Pikuła (mama Kacpra), Agnieszka Mrozińska (Eryk), Dominika Sell (Ada), Katarzyna Kwiatkowska (mama Eryka), Anna Sztejner (mama Ady), Grzegorz Pawlak (Muchomściciel, Profesor Elektron, Zbir, Człowiek Odkurzacz i inni), Jarosław Domin (tata Ady), Tomasz Leśniak (tata Eryka) i Tomasz Grochoczyński (sąsiad).

Akcja „Kacperiady” skupia się wokół dwójki bohaterów – Kacpra i Ady, którzy wspólnie poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące przyjaźni, szczerości, lojalności; uczą się, jak radzić sobie z emocjami, np. z zazdrością czy rozczarowaniem, i próbują zrozumieć bardzo dziwny, a zarazem fascynujący świat dorosłych.


BOHATEROWIE

Kacper  7-letni jedynak. Uroczy urwis, ciekawy świata, trochę nadaktywny. Ma bujną wyobraźnię, lubi rysować komiksy, uwielbia wymyślać i tworzyć własne zabawki. Od niedawna Kacper chodzi do szkoły, gdzie odkrywa, że kontakty z innymi ludźmi są o wiele bardziej złożonym zagadnieniem niż mu się dotąd wydawało i mogą stanowić źródło zarówno pozytywnych jak i negatywnych emocji.

Ada Koleżanka Kacpra z klasy. Szybko zostaje jego przyjaciółką. Sympatyczna, zabawna i mądra dziewczynka, która czasem sprawia wrażenie dojrzalszej od swoich rodziców. Ada uwielbia się bawić, ale nie robią na niej wrażenia drogie zabawki. Zamiast tego ceni kreatywność, lojalność i prawdziwą przyjaźń. Kiedy Kacper ma problem, Ada zawsze jest przy nim, motywuje go i inspiruje do działania.

Tata Kacpra 35-latek o łagodnym usposobieniu i dobrym sercu. Podczas zabaw z Kacprem nie raz puszcza wodze fantazji, zapomina się i zachowuje mniej dojrzale niż jego własny syn. Wtedy do akcji wkracza mama i sprowadza ich na ziemię. Tata jest pisarzem i pracuje w domu, więc często siedzi ze wzrokiem wbitym w ekran laptopa. Dużo energii kosztuje go oddzielenie życia zawodowego od prywatnego.


Mama Kacpra Lekarz weterynarii specjalizująca się w psychiatrii zwierzęcej. Obdarzona poczuciem humoru, pełna ciepła i miłości, doskonale łączy obowiązki zawodowe z życiem rodziny. Gdy sprawy wymykają się spod kontroli, mama podejmuje właściwe kroki i szybko opanowuje sytuację. Jest tak zaangażowana w swoją pracę, że zdarza jej się opiekować zwierzęcymi pacjentami w domu.

Zwierzęta mamy Pacjentami mamy są zwierzęta z problemami emocjonalnymi: chomik, któremu wydaje się, że jest kurą, ekstrawagancka papuga marząca o scenicznej karierze, wieloryb obrażony na swoje stado. Zdrowotne kłopoty zwierząt korespondują z tematem danego odcinka.

Rodzice Ady Sympatyczni idealiści, zawsze gotowi do pomocy. Kochają naturę i są zbzikowani na punkcie ekologicznego trybu życia. Czasami do przesady. Jeśli zauważycie kogoś przytulającego drzewo – to może być tata Ady. A to pyszne bezglutenowe, wegańskie ciasto z surowych warzyw z pewnością zrobione jest według przepisu jej mamy!

Eryk i jego rodzice Nowobogacka rodzina. Mają dużo pieniędzy i mało dobrego smaku. Tata Eryka pracuje w wielkiej korporacji i najczęściej w ogóle nie ma go w domu. Mama z kolei jest zbyt zajęta manikiurem, wizytą u fryzjerki i zakupami, by zając się synem. Eryk ma wielki pokój pełen najnowszych i najdroższych zabawek, ale nigdy się nimi nie bawi. Przyjemność sprawia mu dokuczanie Kacprowi, ale tak naprawdę jest samotnym chłopcem, który chciałby mieć przyjaciół.

Muchomściciel Bohater ulubionej kreskówki Kacpra, stylizowanej na stare seriale animowane w klimacie przygód Kapitana Planety albo He-Mana. Muchomściciel to pół-człowiek, pół-mucha. Niestrudzenie broni wszystkiego, co dobre. Pomaga mu Profesor Elektron, a jego wrogami są m.in. Magister Ciemności i Zbir. Przygody Muchomściciela stymulują wyobraźnię Kacpra i inspirują do działania.


FENOMEN KACPERIADY

Oryginalna polska produkcja inspirowana bestsellerowymi książkami Grzegorza Kasdepke –  „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” oraz „Kacper z szuflady” – to współczesna obyczajowa komedia familijna, pełna absurdalnego humoru. Krótkie siedmiominutowe odcinki, po brzegi wypełnione śmiechem, akcją i mądrościami, wciągają i przykuwają uwagę swoją oryginalnością. Serial przeznaczony dla dzieci w wieku 6-9 lat oraz ich rodzin w ciepły i zabawny sposób porusza ważne tematy, rozśmieszając widzów do łez, ale też pozostawiając ich z pozytywnym przekazem. Młodzi odbiorcy dowiadują się między innymi, dlaczego czasem mówienie prawdy może zaboleć innych, jak oprzeć się reklamom i chęci posiadania nowych rzeczy; gdzie leży granica pomiędzy bałaganem, a porządkiem; jak radzić sobie z rozczarowaniem i zazdrością; dlaczego czasem warto improwizować.

O wyjątkowości tej nietuzinkowej serii świadczy fakt, iż jest to pierwszy polski animowany projekt w historii, w którego produkcję zaangażował się Canal+ . „Kacperiada” uzyskała również wsparcie Narodowego Instytutu Audiowizualnego i była współfinansowana przez program Kreatywna Europa MEDIA oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jak zauważyła Izabela Kiszka-Hoflik, kierująca w PISF Działem Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych: – (…) ten serial może być (…) kamieniem milowym, dlatego, że mamy tutaj do czynienia z zupełnie inną narracją, innym bohaterem i innym sposobem opowiadania – bardziej przystosowanym do naszych współczesnych dzieci.

Walory Kacperiady doceniła też dziennikarka i krytyk Anna Wróblewska: – Dziwne uczucie. Obejrzeć film animowany, w którym przeglądasz się jak w lustrze. To pierwszy odcinek „Kacperiady“ Wojtka Wawszczyka, serialu, który ma szansę stać się jedną z najważniejszych dziecięcych produkcji naszych czasów. (…) Kiedy ekranowy ojciec błagał Kacperka, aby pozwolił mu skończyć artykuł na teraz, bo redakcja czeka, a on „już kończy”, mój własny sześciolatek spojrzał na mnie z wyrzutem. Kiedy Kacper razem z tatą doprowadzili w czasie krótkiej nieobecności mamy dom do ruiny, syn wszedł pod kołdrę i zanosił się śmiechem.

Serial zrealizowany przez polskie studio animacji Human Ark szybko podbił serca widzów, jednocześnie zyskując uznanie krytyków. Produkcja została doceniona nie tylko w Polsce, gdzie zdobyła dwie prestiżowe nagrody – na festiwalu OFAFA (laureat nagrody Srebrna Kreska) i O!PLA (zwycięzca konkursu Teraz Dzieci!) – lecz także na arenie międzynarodowej. Kacperiada otrzymała m.in. wyróżnienie za projekt o bardzo wysokim międzynarodowym potencjale sprzedażowym podczas Junior Co-Production Market na festiwalu CINEKID 2012 w Amsterdamie. Odcinek pilotażowy serialu pt. „Najlepiej być sobą”, był prezentowany i nagradzany na wielu festiwalach filmowych na całym świecie, m.in. na festiwalu animacji w Annecy we Francji, na festiwalu dziecięcym Ajyal w Katarze, jak również na festiwalach w Serbii, Chinach, Hiszpanii, Rosji, Argentynie czy w Indiach.

Dodatkowym atutem serialu jest wysmakowana warstwa plastyczna, o którą zadbali Tomasz Leśniak, Michał Śledziński i Sławek Fedorczuk. Stylizowana animacja 3D z elementami wycinanki (m.in. postacią Muchomściciela stworzoną przez Wojtka Wawszczyka i Tomasza Leśniaka) to prawdziwa uczta dla oczu, którą docenią widzowie w każdym wieku.

Pierwszy sezon serialu został wyemitowany przez Canal+ Family. Obecnie trwają prace nad realizacją sezonu drugiego.


KTO STWORZYŁ KACPRA

Postać Kacpra zrodziła się na kartach bestsellerowych opowiadań popularnego pisarza, dziennikarza i wieloletniego redaktora naczelnego magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, Grzegorza Kasdepke. Perypetie niesfornego siedmiolatka o bujnej wyobraźni, opisane w książkach publikowanych przez Wydawnictwo Literatura, na stałe weszły do kanonu szkolnych lektur, a ich popularność wciąż rośnie, chociaż w ręce młodych czytelników trafiło już 100 tysięcy egzemplarzy Kacperiady oraz Kacpra z szuflady. Zbiory przezabawnych opowiadań nieustannie podbijają serca dzieci nie tylko w Polsce, lecz także również za granicą m. in. w Czechach i Słowenii.

Grzegorz Kasdepke, jeden z najchętniej czytanych polskich autorów książek dla dzieci, od lat współpracuje z czołowymi krajowymi wydawnictwami. Niemal wszystkie z ponad czterdziestu jego tytułów uzyskały status bestsellera. Kasdepke cieszy się nie tylko sympatią czytelników, lecz także z uznaniem krytyków, czego dowodem są liczne prestiżowe nagrody literackie, jakie otrzymał za swoją twórczość dla najmłodszych. „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” została wybrana na Książkę Roku 2001 polskiej sekcji IBBY, zdobyła też wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2001 i Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Kasdepke zyskał też dwukrotnie nagrodę Edukacja XXI wiek, Nagrodę BETA, Nagrodę im. Kalimacha, nagrodę twórców ZAiKS i wiele innych, natomiast Fundacja ABC Cała Polska Czyta Dzieciom uznała „Detektywa Pozytywkę” za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci minionej dekady.


WYDANIE DVD – DODATKI

„Kacperiada”, pełen absurdalnego humoru, nowatorski serial animowany o perypetiach siedmioletniego Kacpra zadebiutuje na DVD w ofercie Galapagos Films już 31 stycznia. Na płycie, oprócz 13 kipiących śmiechem i akcją odcinków, znajdą się również atrakcyjne materiały dodatkowe:

•    Materiał zza kulis, czyli wywiady z twórcami serii oraz obsadą dubbingu,
•    Ucz się j. angielskiego z Kacprem i Adą – obejrzyj 4 odcinki z angielskim dubbingiem.


AK
Galapagos/Human Ark
Ostatnia aktualizacja:  30.01.2018
Zobacz również
fot. Galapagos
Rusza program Tales of Europe
Spotkanie producentów audiowizualnych i nadawców TV
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll