PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Szykuje się kolejne świetne spotkanie z cyku "Eviva l'arte" organizowane przez Natalię Adaszyńską. Pod hasłem "Powrót do przeszłości" spotkamy się z Agnieszką Smoczyńską i Janem Młynarskim. Zapraszamy 31 stycznia 2018 roku o godz.19.00, Teatr IMKA, ul. Konopnickiej 6. Prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny.
Agnieszka Smoczyńska jest reżyserką, warszawianką z wyboru. Jan Młynarski, perkusista, multiinstrumentalista, członek i współtwórca różnych zespołów, na czele z Warszawskim Combo Tanecznym i Jazz Bandem Młynarski-Masecki - warszawiakiem jest z urodzenia. Oboje w swojej twórczości zajęli się rozrywkową Warszawą, której już nie ma. Ona – w filmie "Córki Dancingu" nawiązała do muzyki, klimatu, prawdziwych wnętrz błyszczących neonami i cekinami warszawskich dancingów z szaroburych lat 80. On – na płycie Noc w wielkim mieście odkrywa na nowo przedwojenne piosenki z repertuaru Adama Astona i braci Gold; wcześniej poszukiwał warszawskiego brzmienia z wielkim powodzeniem śpiewając przeboje Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego i innych.

„Inspirujący był dla nas fakt – mówi Młynarski - że polski show-biznes przez 20 międzywojennych lat dokonał takiego skoku, że w zapóźnionej kulturowo i cywilizacyjnie Polsce powstawała muzyka na światowym poziomie. To było wspaniałe pokolenie.”  Także świat dancingów z głębokiego PRL-u zdaje się bliski dzisiejszym odbiorcom, nie tylko w Polsce. Agnieszka Smoczyńska opowiada, że gdy przed amerykańską premierą rozmawiała z producentami „byli przekonani, że kontekst <Córek Dancingu> będzie sporą przeszkodą dla zagranicznego odbiorcy. Że film się nie spodoba, nie będzie zrozumiały. Okazało się, że dancingi, lata 80. i PRL zyskały w oczach amerykańskich widzów dodatkową wartość”.

O sztuce przybliżania publiczności uniwersalnych i ponadczasowych historii, o tym, jakie pożytki płyną z zanurzenia się w świecie, którego już nie ma, o „swojej” Warszawie – i zapewne o wielu innych ważnych kwestiach opowiedzą goście najbliższego spotkania w cyklu Evviva l’arte.

https://www.facebook.com/events/162138601075428/
WRÓB
Natalia Adaszyńska
Ostatnia aktualizacja:  28.01.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński / SFP
Kanał dziecięcy Nicktoons w ofercie TVN
Konferencja naukowa "Film – między realizmem a fikcją": zgłoszenia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll