PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wyjątkowa, bo dwudziesta, edycja Kina na Granicy zasługuje na kosmiczne fajerwerki. Dlatego do retrospektyw zaproszono najjaśniejsze gwiazdy polskiej i czeskiej kinematografii. Potwierdza to informacja, że polska retrospektywa aktorska poświęcona będzie Danucie Stence!

Jedyny taki aktorski fenomen– mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy. – Kochana przez wszystkich, szanowana przez każdego. Jedna z najwybitniejszych aktorek teatralnych, kolekcjonerka nagród, ale miliony widzów pokochały ją za rolę Judyty w najlepszej polskiej komedii romantycznej "Nigdy w życiu!". Danuta Stenka to klasa, talent i najpiękniejszy uśmiech polskiego kina.

 

W kinie pracowała z klasykami (Wajda, Cywińska, Antczak), wizjonerami (Treliński), twórcami młodego pokolenia (Sobieszczański, Rosłaniec, Sadowska) i debiutantami.W Cieszynie będzie można zobaczyć kilkanaście filmów, w których zagrała Stenka. Wśród nich „Łagodna“ Mariusza Trelińskiego, "Chopin. Pragnienie miłości" (2002 r.) w reż. Jerzego Antczaka ze słynną rolą George Sand, „Katyń“ Andrzeja Wajdy i etiuda studencka Łukasza Ostalskiego „Matka“.


 

Gwiazdy znowu zabłysną nad Cieszynem. Wśród znakomitych gości będą bohaterowie retrospektyw – reżyserzy Krzysztof Zanussi i Jan Hřebejk. Obaj twórcy przyjadą spotkać się z uczestnikami festiwalu. Urodzinowa atmosfera znajdzie odzwierciedlenie w bloku tematycznym zatytułowanym „Świętowanie!”. Ale 2018 rok to również okrągła 50. rocznica wydarzeń marcowych ’68 oraz interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, dlatego nie zabraknie również „Niespokojnego kina 1968 roku”.

 

Trwa przedsprzedaż karnetów. Jubileuszowa edycja Kina na Granicy potrwa aż siedem dni – od 27 kwietnia do 3 maja. Szczegóły na stronie internetowej  www.kinonagranicy.pl.

 

MR
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  22.01.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Konkurs "Młodzi o Młodych" rozstrzygnięty
Film The Book połączy świat wydawców ze światem filmowców
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll