PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
NIEPODLEGŁOŚĆ
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
Niepodległość
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
13 stycznia rozpocznie się w Madrycie CinePOLSKA, najbardziej kompleksowa odsłona przeglądu najnowszego polskiego kina na terenie Hiszpanii. Gościem specjalnym inauguracyjnego pokazu w Cine Doré, siedzibie Filmoteki Hiszpańskiej, będzie reżyser „Ostatniej rodziny” Jan P. Matuszyński.
Pokazy filmowe w ramach realizowanego przez Instytut Polski w Madrycie będą włączone do repertuarów prestiżowych filmotek w 10 miastach Hiszpanii. W ramach trwających przez 5 miesięcy pokazów hiszpańscy widzowie obejrzą filmy długo- i krótkometrażowe oraz obrazy animowane w ramach 70-lecia Polskiej Animacji, z których większość znajduje się poza dystrybucją kinową w Hiszpanii. Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
 
Oprócz „Ostatniej rodziny” w programie CinePOLSKA zaprezentowane będą „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „Słońce, to słońce mnie oślepiło” Anki i Wilhelma Sasnalów oraz „Amok” Kasi Adamik. Każda projekcja filmu długometrażowego będzie poprzedzona jednym z filmów krótkometrażowych. Są to: „Łaźnia” Tomasza Duckiego, „Ukryte” Piotra Szczepanowicza, „Best Friend” Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego oraz „Afternoon” Izabeli Plucinskiej. Pokazana będzie również seria filmów krótkometrażowych nagrodzonych w poznańskim konkursie Short Waves Festival („Debiut” Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego, „Więzi” Zofii Kowalewskiej, „Zaczyn” Artura Hanaja, „Nauka”, Emi Buchwald, „Trzy rozmowy o życiu” Julii Staniszewskiej i „Zagraj ze mną” Mileny Dutkowskiej).

– Celem przeglądu jest prezentacja różnorodności i wysokich walorów artystycznych najnowszego polskiego kina na terenie Hiszpanii. W programie CinePOLSKA prezentowane będą zarówno dzieła artystów renomowanych i uznanych, ale też młodych, stojących u progu kariery artystycznej. Obok „Ostatniej rodziny” i „Słońce, to słońce mnie oślepiło” – obrazów, które osiągnęły międzynarodowe uznanie krytyków i publiczności pokażemy także „Powidoki” – hołd złożony jednemu z najbardziej rozpoznawalnych w Hiszpanii polskich reżyserów — powiedziała Mirosława Kubas-Paradowska, dyrektor Instytutu Polskiego w Madrycie. — Do przeglądu włączyliśmy krótki metraż oraz specjalny pokaz filmów z okazji 70-lecia Polskiej Animacji, podkreślający zarówno fenomen tej dziedziny sztuki filmowej w polskiej kinematografii, jak i wielki dorobek naszych twórców — dodała.
 
Pokazy filmowe będą włączone do repertuarów prestiżowych filmotek na terenie Hiszpanii. Program CinePOLSKA prezentowany będzie w Madrycie, Barcelonie, Walencji, Murcji, Kordobie, Sewilli, Grenadzie, Pampelunie, Saragossie i na Teneryfie.
 
Przegląd kina współczesnego odbywa się w Hiszpanii po raz ósmy, w tym roku pod nową nazwą.

Patronat honorowy nad CinePOLSKA objęło Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Więcej informacji: www.cinepolska.es
CinePOLSKA
Ostatnia aktualizacja:  12.01.2018
Zobacz również
fot. Kino Świat
Składy stałych komisji eksperckich PISF
Rozpoczął się przegląd filmów kandydujących do Orłów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll