PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W 2018 roku TVP Kultura odświeża szatę graficzną kanału. Inspirowaną sztuką początków Niepodległej Polski (zwłaszcza konstruktywizmem) oprawę stworzyła artystka Julia Mirny, a towarzyszącą obrazom muzykę - kompozytor i dyrygent Ignacy Zalewski.
Charakterystyczne malowane elementy, font i wzory w pastelowych kolorach zostaną od 7 stycznia 2018 roku zastąpione wyrazistymi, geometrycznymi formami, nawiązującymi do sławnego w dwudziestoleciu międzywojennym konstruktywizmu polskiego. Autorką obu projektów – aktualnego i nowego – jest Julia Mirny, która współpracuje z TVP Kultura od 2015 roku.


Motywem łączącym dotychczasową i nową oprawę kanału są kolaże i animacje oparte na wyciętych zdjęciach głów różnych postaci. W nowej odsłonie graficznej TVP Kultura będą to twarze ikon polskiej kultury lat 20. ubiegłego wieku. Znajdą się wśród nich ulubieńcy publiczności, jak np. Eugeniusz Bodo, Zula Pogorzelska czy Aleksander Żabczyński, a także polskie gwiazdy światowego formatu, jak Pola Negri czy kompozytor Karol Szymanowski. Literaturę będzie reprezentować Julian Tuwim, a sztuki wizualne – Mieczysław Szczuka, czołowy przedstawiciel polskiej awangardy wczesnych lat 20. Ten wyjątkowy artysta plastyk, współzałoży¬ciel grupy artystycznej i pisma „Blok” oraz czasopisma „Dźwignia”,  jest zresztą patronem całej nowej oprawy TVP Kultura.


- Pomysłem był powrót do korzeni wolnej Polski i nawiązanie do świata awangardy, a dokładniej do twórczości grupy BLOK i nowatorskiego w tamtych czasach polskiego konstruktywizmu. Idea utylitaryzmu Szczuki, eksperymenty typograficzne oraz ograniczenia techniczne druku stworzyły nowy, świeży kierunek w sztuce i projektowaniu. Lata 20. kojarzone są również z początkiem kolażu. Nowa oprawa jest kolażem prostych, geometrycznych kształtów, wyrazistej, uproszczonej typografii na bazie ręcznie wycinanych liter oraz portretów znanych artystów międzywojnia. Pokazujemy moc awangardy i to, że przez ostatnie 100 lat nie straciła na świeżości i może być jedną z wielu wizytówek wolnej Polski – komentuje Julia Mirny dodając, że inspirowała się także innymi znakomitymi polskimi artystami, jak Teresa Żarnowerówna, Henryk Berlewi, Katarzyna Kobro i Henryk Stażewski z wczesnego okresu swojej twórczości.


Do korzeni kultury Niepodległej Polski nawiązuje też specjalnie skomponowana przez Ignacego Zalewskiego muzyka przeznaczona na orkiestrę symfoniczną. Stylistycznie nawiązuje ona do szeroko pojętego modernizmu muzycznego lat 20. i 30. XX wieku: neoklasycyzmu, witalizmu czy ekspresjonizmu. Ignacy Zalewski, laureat kilkunastu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach kompozytorskich i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, inspirował się twórczością polskich twórców dwudziestolecia międzywojennego, na czele z Karolem Szymanowskim, Ludomirem Różyckim, Józefem Kofflerem i innymi. 


- Zależało mi na zbliżeniu się do muzycznego ducha tamtych czasów poprzez barwną, różnorodną instrumentację, specyficzną melodykę i harmonię nawiązującą do impresjonizmu, ekspresjonizmu i neoklasycyzmu, stylistyk reprezentowanych w niezwykle bogatej muzyce polskiej lat dwudziestych i trzydziestych. Mimo czerpania z niej, w większości przypadków, raczej ogólnej inspiracji, w dwóch utworach oprawy ukryłem również nieco bardziej dosłowne nawiązania. To krótkie cytaty - z IV Symfonii "Koncertującej" Karola Szymanowskiego oraz jednej z popularnych piosenek Henryka Warsa – wyznaje kompozytor.


Razem z wejściem nowej oprawy antenowej nową szatę graficzną otrzyma także strona internetowa kanału. 


AK
TVP
Ostatnia aktualizacja:  8.01.2018
Zobacz również
fot. TVP Kultura
Nabór filmów na 16. Gdańsk Doc Film Festival
Wkrótce w kinach film z udziałem Franciszka Pieczki
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll