PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Franciszek Pieczka, ikona polskiego kina, zagrał w ponad 120 produkcjach. Najnowszy film z jego udziałem, dramat psychologiczny oparty na faktach, SYN KRÓLOWEJ ŚNIEGU wchodzi do kin 19 stycznia – dzień po jego 90 –tych urodzinach. Aktor otrzymał w 2017 roku Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Dwukrotnie nagrodzony na Festiwalu w Gdyni, po raz pierwszy 1993 za swoją rolę w filmie Jańcio Wodnik oraz w 1976 roku za Najlepsze osiągnięcia aktorskie za film Blizna. Głos, który rozpoznaje niemal każdy widz w Polsce, jeden z ostatnich wielkich polskich aktorów, którego role wpłynęła w istotnym stopniu na polską kinematografię.

 

Pochodzi z Górnego Śląska, gdzie wychowywał się w miejscowości Godów. Interesował się kinem od dziecka, na seanse kinowe do Wodzisławia i czeskiej Zawady chodził pieszo. W roku 1954 skończył PWST w Warszawie, debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, grał także w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie oraz Teatrze Powszechnym w Warszawie.


 


19 stycznia zobaczymy go nowym filmie Roberta Wichrowskiego SYN KRÓLOWEJ ŚNIEGU, dramacie opartym na faktach, gdzie wcielił się w rolę Kazimierza, emerytowanego pisarza, jedynego przyjaciela siedmioletniego Marcinka. Film łączy cechy dramatu i współczesnej baśni, w której dobro walczy ze złem. Jego akcja rozgrywa się w dwóch przeplatających się ze sobą wymiarach - realistycznym oraz poetycko-baśniowym. Siedmioletni Marcin, spragniony miłości i ciepła, dzięki emerytowanemu pisarzowi Kazimierzowi, ucieka do krainy fikcyjnych bohaterów Hansa Christiana Andersena. Tam, oddzielony parawanem fantazji od rzeczywistości, w której z różnych względów nie potrafi się odnaleźć, czuje się bezpieczny. Jego dwudziestokilkuletnia matka Anna wychowuje go samotnie, ledwo wiążąc koniec z końcem. Żeby mieć pieniądze na wynajem pokoju u Zofii i utrzymanie, pracuje na dwa etaty. Zmagając się z prozą codzienności, pod presją otoczenia, nie dostrzega tego, co w życiu najważniejsze. Gdy pozna Kamila, pojawi się nadzieja na lepsze jutro. Tylko czy Anna, która próbuje przypodobać się pełnej pokus współczesnej rzeczywistości, wybierze właściwą drogę? Czasami jesteśmy zagubieni tak bardzo, że popełniamy błędy, których nie da się naprawić.


 

 

MR
KONDRAT-MEDIA
Ostatnia aktualizacja:  8.01.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
TVP Kultura w nowej oprawie graficznej
W Dreamlinerach LOT-u króluje... "Superprodukcja"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll