PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W 2018 roku do kin trafią interesujące filmy w reżyserii młodych debiutantów m.in. Jagody Szelc czy Pawła Maślony oraz doświadczonych twórców Małgorzaty Szumowskiej, Władysława Pasikowskiego czy Kingi Dębskiej. Czekamy również na premiery nowych produkcji: Krzysztofa Zanussiego, Dariusza Gajewskiego, Agnieszki Smoczyńskiej i Pawła Pawlikowskiego.

"Atak paniki" Reżyser: Paweł Maślona Premiera: 19.01.2018

 

"Atak paniki" to wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie. Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę. Brawurowa komedia, w której nic nie jest tym czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo.


W listopadzie 2017 roku Paweł Maślona, reżyser „Ataku paniki”, odebrał nagrodę imienia Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa” przyznawaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Z kolei, wcielająca się w „Ataku paniki” w rolę Moniki, Magdalena Popławska podczas FPFF w Gdyni otrzymała nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą. Maślona jest również nominowany do „Paszportów Polityki”, czyli nagród kulturalnych tygodnika POLITYKA.


"Plan B" Reżyser: Kinga Dębska Premiera: 02.02.2018

"Plan B" to film o miłości, pełen emocji, humoru i życiowej prawdy. Bohaterów poznajemy przed walentynkami, w chwili gdy w ich życiu wydarza się coś całkiem nieoczekiwanego – coś, co wywraca je do góry nogami. Sytuacje, z którymi się konfrontują, prowadzą do zaskakujących rozwiązań. Natalia (Kinga Preis), Mirek (Marcin Dorociński), Klara (Roma Gąsiorowska) i Agnieszka (Edyta Olszówka) spotykają na swojej drodze ludzi (i zwierzęta!), które dają nadzieję na to, że trudne początki nieraz prowadzą do odnalezienia prawdziwych uczuć i autentycznych więzi, a w życiu zawsze jest jakiś plan B.


"Pomiędzy słowami" Reżyser: Urszula Antoniak Premiera: 16.02.2018

 

"Pomiędzy słowami" to opowieść o Michaelu, 28-letnim prawniku z Berlina, który w niczym nie różni się od swojego szefa i przyjaciela, 34-letniego Franza. W piątek rano Michael przestaje mówić po niemiecku i staje się Polakiem – Michałkiem. Kiedy spotyka swojego ojca, którego nigdy nie widział, zdaje sobie sprawę ze swego wyobcowania.


Na FPFF w Gdyni w 2017 roku film otrzymał nagrodę za zdjęcia i dźwięk oraz nagrodę australijskich dystrybutorów. Podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego wyróżniono go nagrodą Jury Ekumenicznego.


"Wieża. Jasny dzień" Reżyser: Jagoda Szelc Premiera: 09.03.2018

 

"Wieża. Jasny dzień" to historia rozgrywająca się parę dni przed uroczystością Komunii Świętej – małżeństwo Mulę (Anna Krotoska) i Michała (Rafał Cieluch) z kilkuletnim dzieckiem Niną odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez rodzinę od lat młodsza siostra Muli - Kaja (Małgorzata Szczerbowska), która jest biologiczną matką dziewczynki. Czy Kaja będzie starał się odzyskać dziecko? Rodzinie jej zachowanie wydaje się co raz bardziej dziwne. Wokół także dochodzi do wydarzeń, które trudno wyjaśnić.  Kościelna uroczystość się zbliża, a atmosfera między siostrami gęstnieje.  Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła.


Jagoda Szelc podczas FPFF w Gdyni w 2017 roku otrzymała nagrodę za debiut reżyserski, scenariusz oraz nagrodę Onetu "Odkrycie Festiwalu". Szelc jest również nominowana do „Paszportów Polityki”, czyli nagród kulturalnych tygodnika POLITYKA.


„Pitbull. Ostatni Pies” Reżyser: Władysław Pasikowski Premiera: 15.03.2018


„Pitbull. Ostatni Pies” to opowieść o dochodzeniu dotyczącym zaginięcia Soczka, partnera Majamiego. Policjanci, schwytanie sprawcy uważają nie tylko za swój obowiązek, ale też punkt honoru. Niestety, wydział jest przetrzebiony zmianami organizacyjnymi i zwolnieniami. W tej sytuacji, aby stawić czoła gangsterom, stołeczny komendant ściąga do Warszawy rozproszonych po prowincji, doświadczonych policjantów. W stolicy pojawiają się Despero, Metyl oraz – prosto z Waszyngtonu – Nielat, zwany obecnie Quantico. Tymczasem w walce o dominację nad miastem, toczonej między gangami z Pruszkowa i Wołomina, pojawia się trzeci, znaczący gracz – Czarna Wdowa...


„Twarz” Reżyser: Małgorzata Szumowska Premiera: 06.04.2018


"Twarz" to film o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym. Małgorzata Szumowska powróciła z kamerą na wieś na południe Polski - do Rożnowa, małopolskiej wsi pod Nowym Sączem. W filmie zobaczymy nie tylko profesjonalnych aktorów, ale również mieszkańców wioski.


„Twarz” zostanie pokazana w Konkursie Głównym 68. MFF w Berlinie, który odbędzie się od 15 do 25 lutego 2018 roku.


Filmy, których premiera najprawdopodobniej odbędzie się w 2018 roku


„Legiony” Reżyser: Dariusz Gajewski


- Opowieść skupia się na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką – mówi producent filmu Maciej Pawlicki. - Epilogiem są wydarzenia z listopada 1918. „Legiony” to klasyczne kino wojenne opowiedziane z wielkim rozmachem, przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Pokażemy najpiękniejsze i najbardziej dramatyczne karty epopei legionowej, łącznie ze słynną szarżą ułanów pod Rokitną, która będzie jedną z najbardziej spektakularnych sekwencji filmu.

Premiera jest planowana na październik 2018 roku.


„Eter" Reżyser:  Krzysztof Zanussi


Film jest próbą reinterpretacji mitu Fausta. Opowiada historię wojskowego lekarza, który prowadzi eksperymenty medyczne na początku XX wieku by zyskać władzę nad ludźmi. Produkowany przez Studio Filmowe TOR film powstaje w koprodukcji polsko-ukraińsko- węgiersko-litewskiej. W roli głównej wystąpi Jacek Poniedziałek. W filmie zobaczymy też Andrzeja Chyrę i Małgorzatę Pritulak oraz debiutantkę, ukraińską aktorkę Marię Ryaboshapka.


„Krew Boga” Reżyser:  Bartosz Konopka


Film rozgrywa się w czasach wczesnego średniowiecza. Na ostatnią pogańską wyspę, cudem uniknąwszy śmierci, dociera rycerz Willibrord (Krzysztof Pieczyński). Okrutnie doświadczony przez los, lecz twardo stąpający po ziemi wojownik, już dawno zginąłby, gdyby nie pomoc Bezimiennego (Karol Bernacki) – pełnego ideałów chłopaka, skrywającego przed światem prawdziwą tożsamość. Pomimo różnic w światopoglądzie i podejściu do religii, mężczyźni zostają towarzyszami podróży.

- Pomysł na film zrodził się z kilku inspiracji. Po pierwsze z mojego odwiecznego sprzeciwu wobec bezdyskusyjnych dogmatów i autorytetów. Z potrzeby szukania dialogu, alternatyw, które mogą godzić różne pomysły na świat, a nie zaogniać konflikty. Po drugie – z fascynacji pokojowymi buntownikami, takimi jak Chrystus, Gandhi, Martin Luther King i inni. Po trzecie z mądrości, jaką niesie w sobie milczenie, poszukiwanie skupienia wewnętrznego, oddziaływanie na ludzi obecnością, a nie pustymi słowami, wszechobecnym zagadaniem, ideologią  – mówi Bartosz Konopka, reżyser.


Kadr z filmu "Wilkołak", fot. Bart Babiński/Balapolis


„Wilkołak” Reżyser:  Adrian Panek


Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania. - To historia o zarażeniu złem. O ludziach, którzy zostali sprowadzeni do roli zwierząt i próbują powrócić do ludzkiej postaci – mówi Adrian Panek, który jest także autorem scenariusza do filmu.


„Zimna wojna” Reżyser:  Paweł Pawlikowski


Historia skupia się na bohaterach, którzy nie mogą bez siebie żyć i jednocześnie nie mogą być razem. Zula grana przez Joannę Kulig jest młodą tancerką, z kolei Wiktor grany przez Tomasz Kot jest pianistą z zespołu ludowego Mazurek. Parę połączy najpierw fascynacja, potem miłość, która ostatecznie zostanie przerwana przez prozę życia. W „Zimnej wojnie” oprócz Joanny Kulig i Tomasza Kota wystąpią: Agata Kulesza i Borys Szyc.


„Fuga” Reżyser:  Agnieszka Smoczyńska


To opowieść o kobiecie, która nagle straciła pamięć. Nie wiedziała w jaki sposób znalazła się w miejscu, w jakim się ocknęła, ani nawet kim jest. Dopiero po jakimś czasie odkryła, że aby się tego dowiedzieć, musi skonfrontować się z przeszłością. W głównej roli wystąpi Gabriela Muskała, która jest również autorką scenariusza „Fugi”. Na ekranie zobaczymy również takich aktorów, jak Łukasz Simlat, Dorota Kolak, Małgorzata Buczkowska i Zbigniew Waleryś.


 


„3” Reżyser:  Wojciech Smarzowski


To współczesny dramat obyczajowy o kryminalnym zabarwieniu. Film opowiadający o niewygodnych sprawach dla Kościoła m.in. pedofilii.  W obsadzie znajdą się ulubieni aktorzy Smarzowskiego: Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz. W filmie zagra też Jacek Braciak, Iza Kuna oraz Janusz Gajos.

 

 

MR
Producenci/Dystrybutorzy
Ostatnia aktualizacja:  2.01.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Ile zarabiają filmowcy? Anonimowa ankieta
Koprodukcja o polskiej DJ-ce wkrótce w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll