PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  13.12.2017
Nagrodę specjalną jury Festiwalu Filmów Animowanych w Londynie otrzymał zrealizowany w Łodzi krótkometrażowy film „Ucieczka” w reżyserii Jarosława Konopki. Animację wyprodukowało łódzkie Studio Filmowe Anima-Pol.

„Ucieczka” to animacja lalkowa, której bohaterami są kobieta i dziecko – dwoje ocalonych przez pamięć. W ich świecie wydarzyło się apokaliptyczne unicestwienie, a powidoki traumatycznych wydarzeń zaburzają percepcję rzeczywistości. Towarzyszy im poczucie niepewności i zagrożenia, otaczający świat nie daje szans na przetrwanie. Kobieta i dziecko istnieją, ale są jakby martwi, spotykają się – ale nie widząc, żyją tylko w obrazach, w których czas powoli zaciera szczegóły. Nośnikiem znaczeń zawartych w filmie jest lalka, stworzona i ożywiona w klasycznej technice animacji lalkowej stop-motion.

 

– „Ucieczkę” wyróżniają świetnie wykonane lalki oraz scenografia, a także znakomity scenariusz – mówi Jadwiga Wendorff, producent i dyrektor generalna Studia Filmowego Anima-Pol. – Zwłaszcza w dzisiejszych czasach różnych niepokojów na świecie, historia przedstawiona w „Ucieczce” nabiera dodatkowych znaczeń.

 

Reżyserem, scenarzystą, animatorem, montażystą, autorem zdjęć i projektów lalek oraz scenografii jest Jarosław Konopka – absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, twórca i reżyser autorskich filmów animowanych w technice animacji lalkowej (m.in. filmu „Underlife” inspirowanego „Kołysanką” kompozytora Krzysztofa Komedy). – Pierwsze prace nad „Ucieczką” podjąłem już w 2011 roku, kiedy zaczęły powstawać pierwsze wersje scenariusza– mówi reżyser. – Teraz każda nagroda i nominacja konkursowa dla mojego filmu to powód do zadowolenia.

 

London International Animation Film Festival to największy w Anglii festiwal filmów animowanych. Odbywa się on w Londynie już od 2003 roku. To kolejny festiwal, na którym pokazywana była „Ucieczka”. Do tej pory film Jarosława Konopki został zaproszony do udziału w wielu prestiżowych imprezach, takich jak festiwal we francuskim Annecy (tu odbyła się międzynarodowa premiera filmu), Krakowski Festiwal Filmowy, Anima Mundi w Brazylii, Festival Stop Motion Montreal w Kanadzie, słoweńska Animateka, St. Luis International Film Festival (amerykańska premiera) i wiele innych.

 

Film „Ucieczka” został wyprodukowany przez Studio Filmowe Anima-Pol i jest on współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem filmu jest MOMAKIN.

 

MR
Momakin
Ostatnia aktualizacja:  13.12.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Laureaci Nagród SFP 2017
„Dotknięcie Anioła” nagrodzone w Monaco
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll