PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  29.11.2017
18. Festiwal Filmu Niemego odbędzie się w dniach 7-10 grudnia w krakowskim Kinie Pod Baranami. Jak co roku, w programie znajdą się nieme filmy z całego świata, często poddane cyfrowej rekonstrukcji. Projekcjom towarzyszyć będzie muzyka na żywo.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu są żywioły - z jednej strony natura i miejsce, jakie zajmuje w niej człowiek, z drugiej strony kultura i siła ludzkiego umysłu, ale również jego słabości i targające nim uczucia. Zaprezentowane zostaną filmy, w których szaleją żywioły przyrody i namiętności, a natura styka się z porządkującą ją sztuką.

Festiwal otworzy pokaz poruszającego morskiego poematu filmowego Marcela L’Herbiera „Człowiek otwartych przestrzeni” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. To rozgrywająca się wśród surowych krajobrazów Bretanii historia konfliktu między ojcem i synem, wpisanego szerzej w odwieczną walkę dobra ze złem. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu reaktywowanego niedawno, kultowego zespołu avant-folkowego Księżyc, który wystąpi z wrocławskim muzykiem i kompozytorem Pawłem Romańczukiem z Małych Instrumentów.

Podczas Festiwalu na ekranie pojawią się przede wszystkim produkcje, w których siły natury są odbiciem ludzkich namiętności, jak w filmie „Powódź” - rozgrywającym się nad rzeką Rodan, ostatnim dziele mistrza francuskiego impresjonizmu filmowego, Louisa Delluca. Zdjęcia do tej niezwykłej opowieści o miłosnym trójkącie zrealizowano w wyjątkowo trudnych warunkach, w trakcie prawdziwej powodzi. Friedrich Wilhelm Murnau w filmie „Wschód słońca” stworzył alegoryczną opowieść o wewnętrznej walce mężczyzny, który musi dokonać wyboru pomiędzy uwodzicielką z miasta a kochającą go żoną. Mistyczne dzieło Murnaua, uhonorowane trzema nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej, to szczytowe osiągnięcie kina niemego. W tym roku mija 90 lat od światowej premiery filmu, która miała miejsce 23 września 1927 roku.
Krakowscy widzowie zobaczą także prezentowany z taśmy 35mm „Wicher” - najwybitniejsze dzieło amerykańskiego okresu twórczości Victora Sjöströma, mistrza szwedzkiej szkoły filmowej. Gwiazda niemego kina Lilian Gish wcieliła się w filmie w żyjącą w nieszczęśliwym małżeństwie dziewczynę, która pod wpływem nieustającego wiatru stopniowo traci zmysły.

Kolejną legendarną postacią, którą pojawi się na ekranie będzie Pola Negri - pierwsza w historii polska aktorka, która osiągnęła status międzynarodowej gwiazdy. Z okazji 120. rocznicy urodzin aktorki oraz 30. rocznicy śmierci, organizatorzy zaprezentują komediodramat „Bezwstydna kobieta” Malcolma St. Claira. Pola Negri zagrała w nim ekstrawagancką hrabinę, której swobodny styl bycia budzi oburzenie wśród mieszkańców małego miasteczka.

W programie pojawią się również opowieści o heroicznej walce człowieka z przyrodą. Dokumentalny film „The Great White Silence” Herbert G. Pontinga opowiada o brytyjskiej ekspedycji polarnej z 1910 roku, która stawiła czoła ekstremalnym warunkom pogodowym w drodze na biegun południowy. „Białe piekło na Piz Palü” Arnolda Fancka i Georga Wilhelma Pabsta to historia trójki wspinaczy, którzy próbują przetrwać burzę wśród ośnieżonych alpejskich szczytów. Na ekranie jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci kina niemieckiego, Leni Riefenstahl. Ten imponujący film górski zainspirował m.in. Quentina Tarantino w pełnym odniesień do „Białego piekła” filmie „Bękarty wojny”. O tym jak harmonijna może być relacja pomiędzy człowiekiem a naturą opowiada uznawana za arcydzieło ukraińskiej kinematografii „Ziemia” w reżyserii Aleksandra Dowżenki.

Polskie kino reprezentować będzie „Halka” w reżyserii Konstantego Meglickiego, przedwojenna ekranizacja opery Stanisława Moniuszki. Ta burzliwa historia miłości i zdrady zostanie zaprezentowana w wersji odrestaurowanej cyfrowo z nową muzyką autorstwa Jerzego Rogiewicza. Prezentowany podczas tegorocznego festiwalu w Gdyni film „TodMachine” to zrealizowana w konwencji kina niemego współczesna produkcja z elementami horroru i science-fiction, której twórcy inspirowali się m.in. niemieckim ekspresjonizmem filmowym. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami.

Zarówno zagorzałych miłośników niemego kina, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z filmami sprzed epoki dźwięku, nie może zabraknąć na pokazie dokumentalnego filmu „Bracia Lumière”. Wykorzystując 114 zrekonstruowanych cyfrowo niemych obrazów, dyrektor Festiwalu Filmowego w Cannes oraz Instytutu Lumière w Lyonie Thierry Frémaux z pasją i humorem opowiada o narodzinach kina i przełomowej pracy pionierów sztuki filmowej.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych kinomanów. W ramach bloku wydarzeń dla maluchów pt. Baranki w Niemym Kinie mali widzowie wyruszą w „Podróż na Księżyc” podczas pokazu filmu Georges’a Mélièsa, a po seansie wspólnie skomponują muzykę do krótkiego filmu. Na warsztatach artystycznych dzieci konstruować będą urządzenia, którymi posługiwali się pionierzy ruchomych obrazów i stworzą własną animację poklatkową.

Uczestnicy Festiwalu Filmu Niemego doświadczają kina w sposób zbliżony do tego sprzed stu lat, choć w nowej, współczesnej oprawie. Projekcjom filmów niemych towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu młodych, jak również uznanych zespołów oraz wszechstronnych artystów solowych.

Wśród gości tegorocznej edycji znalazł się m.in. grający na syntezatorach analogowych duet Pin Park oraz interpretujący muzykę średniowieczną zespół Bastarda powołany do życia przez wieloletniego przyjaciela Festiwalu, Pawła Szamburskiego. W Kinie Pod Baranami ponownie gościć będzie SEMI-INVENTED TRIO (Konarski/Chytrzyński/Berny), krakowska, elektroniczno-liryczna grupa SALK oraz kompozytor i producent muzyczny Jacaszek, który zaprasza na swój live act ilustrowany filmem „Nanuk z północy”. Na kinowej scenie wystąpi także specjalizujący się w disco i funku krakowski DJ DiscoMule, a także gdyński kwartet Lonker See, który łączy gitarę i pulsującą perkusję z hipnotycznymi dźwiękami free jazzowego saksofonu. Do filmów zagrają również multiinstrumentalista i kompozytor Piotr Zabrodzki, który bawi się gatunkami muzycznymi z właściwym sobie poczuciem humoru, oraz Stefan Wesołowski - wszechstronny skrzypek i twórca kompozycji z pogranicza muzyki kameralnej i elektronicznej.

W sobotni wieczór organizatorzy zapraszają na specjalny pokaz filmowy w Klubie Betel, gdzie do pochodzących sprzed 100 lat krótkich dokumentalnych filmów o Krakowie zagra DJ-ka i dziennikarka radiowa, Eta Hox. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

PROGRAM:
czwartek, 7 grudnia 2017
17.45 HALKA HALKA (Konstanty Meglicki) PL 1929, 89'
Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

20.00 POKAZ INAUGURACYJNY
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26)
CZŁOWIEK OTWARTYCH PRZESTRZENI
MAN OF THE SEA L’HOMME DU LARGE (Marcel L'Herbier) FR 1920, 86'
muzyka na żywo: KSIĘŻYC i Paweł Romańczuk
Partner: Instytut Francuski

piątek, 8 grudnia 2017
17.00 THE GREAT WHITE SILENCE THE GREAT WHITE SILENCE
(Herbert G. Ponting) GB 1924, 108’

20.00 BIAŁE PIEKŁO NA PIZ PALÜ
THE WHITE HELL OF PITZ PALU DIE WEISSE HÖLLE VOM PIZ PALÜ
(Arnold Fanck, Georg Wilhelm Pabst) DE 1929, 75’
muzyka na żywo: Pin Park

22.00 JACASZEK GRA DO NANUKA
NANUK Z PÓŁNOCY NANOOK OF THE NORTH
(Robert Flaherty) US/FR 1922, 79’
koncert: Jacaszek

23.30 NIEME EROTYKI SILENT ERA EROTIC FOOTAGE, 1920-1930, 40’
(Tylko dla dorosłych!)
muzyka na żywo: DiscoMule

sobota, 9 grudnia 2017
15.00 TODMACHINE TODMACHINE
(Bogusław Kornaś) PL 2016, 84'
Goście: Bogusław Kornaś i Małgorzata Stankowska

18.30 POWÓDŹ THE FLOOD L'INONDATION
(Louis Delluc) FR 1924, 90'
muzyka na żywo: Stefan Wesołowski

21.15 ZIEMIA EARTH ZEMLYA
(Aleksandr Dowżenko) USSR 1930, 84’
muzyka na żywo: Bastarda
Partner: Narodowe Centrum Aleksandra Dowżenki

23.00 AFTERPARTY W KLUBIE BETEL
Klub Betel (pl. Szczepański 3)
FILMOWE OBRAZY STAREGO KRAKOWA FILM IMAGES OF OLD KRAKOW
PL 1913-1929, 64’
muzyka na żywo: Eta Hox
Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

niedziela, 10 grudnia 2017
11.00 BARANKI W NIEMYM KINIE I: RUCHOME OBRAZY
+ zabawy dla dzieci, prowadzenie: Justyna Droń

12.15 BARANKI W NIEMYM KINIE II: MUZYKA W NIEMYM KINIE
PODRÓŻ NA KSIĘŻYC A TRIP TO THE MOON LE VOYAGE DANS LA LUNE
(Georges Méliès) FR 1902, 15'
muzyka na żywo: SALK
+ warsztaty muzyczne dla dzieci
Partner: Instytut Francuski w Polsce

13.00 BRACIA LUMIÈRE LUMIÈRE! L’AVENTURE COMMENCE
(Thierry Frémaux) FR 2016, 90’

15.00 BEZWSTYDNA KOBIETA A WOMAN OF THE WORLD
(Malcolm St. Clair) US 1925, 70’
muzyka na żywo: Piotr Zabrodzki

18.00 WSCHÓD SŁOŃCA SUNRISE: A SONG OF TWO HUMANS
(Friedrich Wilhelm Murnau) US 1927, 94’
muzyka na żywo: Semi-Invented Trio (Konarski/Chytrzyński/Berny)

21.00 WICHER THE WIND
(Victor Sjöström) US 1928, 68'
muzyka na żywo: Lonker See
Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

Wszystkie filmy zostaną wyświetlone z polskimi i angielskimi napisami*.
* Bracia Lumière, Filmowe obrazy starego Krakowa oraz Nieme erotyki - bez angielskich napisów.

Bilety dostępne w kasach Kina oraz online:
www.kinopodbaranami.pl
www.festiwalfilmuniemego.pl

„Magazyn Filmowy” oraz Serwis Internetowy SFP są patronami medialnymi 18. Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie.
AK
Ostatnia aktualizacja:  29.11.2017
Zobacz również
Maciej Karpiński w zarządzie Europejskiej Federacji Scenarzystów
Kino KIKA i Kino Agrafka nagrodzone EUROPA CINEMAS AWARDS
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll