PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Komunia” Anny Zameckiej i „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana mają szansę otrzymać Europejską Nagrodę Filmową. 9 grudnia w Berlinie odbędzie się ceremonia wręczenia 30. Nagród Europejskiej Akademii Filmowej. Katarzyna Lewińska odbierze wtedy nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Twórcy Kostiumów. Przypomnijmy, że rok temu uroczystość odbyła się we Wrocławiu.

Katarzynę Lewińską Europejska Akademia Filmowa nagrodziła za pracę przy filmie "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland. Lewińska jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ma na swoim koncie współpracę z wieloma znaczącymi twórcami. Projektowała kostiumy do m.in. "Amoku" Kasi Adamik, "Cichej nocy" Piotra Domalewskiego, "Anatomii zła" Jacka Bromskiego, "Powidoków" Andrzeja Wajdy, "Córek Dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Drogówki" Wojciecha Smarzowskiego czy "Obcego ciała" Krzysztofa Zanussiego.




"Komunia" znalazła się wśród filmów nominowanych w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny w 2017 roku. Film opowiada o 14-letniej Oli, która nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy. 


"Komunia" w reżyserii Anny Zameckiej została wyprodukowana przez HBO Polska, Otter Films i Wajda Studio, współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film był już wielokrotnie pokazywany i nagradzany na międzynarodowych festiwalach takich jak: Locarno Film Festival, DOK Leipzig, Triest Film Festival czy Astra Film Festival.


"Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana jest nominowany w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany. Wyreżyserowany przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana “Twój Vincent” jest biografią Vincenta van Gogha, która przywołuje na ekran jego malarstwo, a jednocześnie opowiada o życiu artysty, pełnym pasji, ale też dramatów, oraz o jego tajemniczej śmierci. Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana na podobraziach malarskich w technice olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do studiów filmowych w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie. Wokół żadnego innego artysty nie narosło tyle mitów i legend co wokół van Gogha. Bywa określany jako męczennik, lubieżny satyr, szaleniec, geniusz lub próżniak. Jednak jego prawdziwa natura wyłania się z licznych listów, różnie w różnym czasie interpretowanych. Malarz wydawał się mieć tego świadomość, bo w jednym z ostatnich listów napisał: „Mogą za nas mówić jedynie nasze obrazy”. Twórcy filmu "Twój Vincent" pozwolili sztuce opowiedzieć prawdziwą historię Vincenta van Gogha.


Wyróżnienia EAF przyznawane są od 1988 roku. Gale odbywają się w lata nieparzyste w Berlinie, a w parzyste – w różnych miastach europejskich (w zeszłym roku we Wrocławiu). Wtedy „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej otrzymało nagrodę publiczności, a Radosław Ochnio – nagrodę za najlepszy dźwięk w filmie „11 minut” Jerzego Skolimowskiego. Do nagrody za scenariusz nominowany był Tomasz Wasilewski („Zjednoczone stany miłości"), a za dokument – Piotr Stasik („21 x Nowy Jork”).


Polskie filmy dwukrotnie zdobywały Europejskie Nagrody Filmowe w najważniejszej kategorii. W pierwszej edycji w 1988 r. wygrał „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego, a w 2014 r. – „Ida” Pawła Pawlikowskiego.


Laureatów Europejskiej Nagrody Filmowej poznamy 9 grudnia 2017 roku podczas uroczystej gali odbywającej się w Berlinie.

MR
EFA
Ostatnia aktualizacja:  7.12.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Radosław Śmigulski nowym dyrektorem PISF
Konkurs na najlepszy scenariusz filmu dokumentalnego o tematyce globalnej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll