PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W cyklu "Przywrócone arcydzieła" już 14 grudnia projekcja filmu "Paciorki jednego różańca" Kazimierza Kutza oraz spotkanie z reżyserem i aktorką Ewą Wiśniewską.
Fragment rozdziału poświęconego Ewie Wiśniewskiej w książce "Aktorki. Spotkania" autorstwa Łukasza Maciejewskiego:

(...)

Lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku to w końcu przełamanie. Kapryśny polski film, ni stąd, ni zowąd, odkrył w seksownym kociaku z „Hallo, Szpicbródka” ogromny potencjał dramatyczny. Wiśniewska wykorzystała tę szansę. Odtąd w kinie będzie grała niemal wyłącznie skomplikowane, wewnętrznie rozdarte portrety kobiet szukających ukojenia w przeszłości, walczące z traumami, wadzące się z najbliższymi, wytrwale poszukujące miłości.

           

Jaskółką tych zmian była rola Zofii w „Paciorkach jednego różańca” Kazimierza Kutza z 1980 roku. W zamknięciu śląskiej trylogii, Kutz zaproponował niegdysiejszej dziewczynce z tłumu przyglądającej się zdjęciom do „Kanału”, ciekawą rolę synowej emerytowanego górnika, kategorycznie odmawiającego opuszczenia rodzinnego familoka i przeniesienia do „luksusowego” blokowiska. Bohaterka Wiśniewskiej, powściągliwa, uśmiechnięta i wyrozumiała, w głębi serca kryje jednak prozaicznie marzenie o „małej stabilizacji”. Jest przybyszem z innego świata. Nie rozumie górniczych, śląskich tradycji.

 

„Miła praca, ale między Bogiem a prawdą, niewiele miałam do zagrania. Najważniejsi byli śląscy naturszczycy w głównych rolach. Moja rola stanowiła tło, przeciwwagę dla tamtego świata prawdy i uczciwości. Pamiętam nasze rozmowy poza planem, energię Kutza. Dobre wspomnienia”.


"Paciorki jednego różańca" wraz z wcześniejszymi filmami Kutza "Sól ziemi czarnej" i "Perła w koronie"  tworzą tryptyk poświęcony górniczemu Śląskowi oraz jego historii. Opowiadają o bolesnych przemianach społecznych czasu współczesnego. Scenariusz powstał na kanwie lektury autentycznych pamiętników emerytowanych górników.

 


W cyklu "Przywrócone arcydzieła" projekcja filmu"Paciorki jednego różańca", 14 grudnia  2017, godzina 19.00, Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie.  Po projekcji spotkanie z Kazimierzem Kutzem i Ewą Wiśniewską poprowadzi krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.
MR
Małopolski Ogród Sztuki
Ostatnia aktualizacja:  6.12.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Joanna Kos-Krauze na Festiwalu Jedwabnego Szlaku
Zgłoś swój film na Prowincjonalia 2018
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll