PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Znamy laureatów 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia! W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich jury za najlepszy uznało film „Bliskość” Kantemira Bałagowa. Z kolei w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich wielkim zwycięzcą okazało się „Serce miłości” Łukasza Rondudy.
W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich o tytuł najlepszego obrazu i statuetkę Kryształowej Łódki rywalizowało 10 tytułów. Oceniało je jury pod przewodnictwem Radosława Piwowarskiego. Towarzyszyli mu aktorka Jowita Budnik, była dyrektor programowa Instytutu Kinematografii Czechosłowacji Emilia Mira Haviarova i nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową autor dźwięku Radosław Ochnio, który pracował przy takich produkcjach jak „11 minut” Jerzego Skolimowskiego czy „Królewicz Olch” Kuby Czekaja. Jury jednogłośnie przyznało nagrodę główną rosyjskiemu filmowi „Bliskość" w reżyserii Kantemira Bałagowa.

- Jury pragnie podkreślić, że filmy prezentowane w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich 22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia stanowiły fascynujący przegląd tego, co dzieje się w sercach i oczach młodego pokolenia filmowców. Wyrażamy nadzieję, że autorzy pokazanych w Łodzi filmów staną się rozpoznawalnymi i znanymi w całej Europie ze swoich kolejnych produkcji - czytamy w uzasadnieniu.

"Bliskość", fot. Cinergia

Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich przyznało też nagrodę specjalną 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia francuskiemu filmowi „Jeszcze nie koniec” według scenariusza Xaviera Legranda i w jego reżyserii.

Jury Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich obradowało pod przewodnictwem animatorów polskiej kultury filmowej, Romana Gutka. Towarzyszyli mu najbardziej znana polska aktorka we Włoszech, Katarzyna Smutniak, autor zdjęć filmowych i fotograf Piotr Jaxa oraz nominowana do tegorocznej Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentalistka Anna Zamecka.

Spośród 11 polskich tytułów jury Kryształowym Jabłkiem jednogłośnie uhonorowało film "Serce miłości" w reżyserii Łukasza Rondudy - fascynujący portret jednej z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej: performera Wojciecha Bąkowskiego oraz poetki i artystki Zuzanny Bartoszek, w których brawurowo wcielili się Jacek Poniedziałek i Justyna Wasilewska. Dodatkowo Jury przyznało wyróżnienie twórcom niezwykle oryginalnego w formie niemego obrazu „TodMachine” w reżyserii Bogusława Kornasia.

 
"Serce miłości", fot. Cinergia

  Swoje nagrody w plebiscycie przyznała także festiwalowa publiczność.

W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich widzom Cinergii spośród konkursowych tytułów najbardziej przypadły do gustu:
1. „Sami Blood"
2. „Piękny kraj"
3. „Jeszcze nie koniec”

Natomiast w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich publiczność wyróżniła filmy:
1. „Twój Vincent"
2. „Cicha noc"
3. „Beksińscy. Album wideofoniczny"

23. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia odbędzie się pomiędzy 23 listopada a 1 grudnia 2018. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa przy wsparciu miasta Łódź i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.


WRÓB
Cinergia
Ostatnia aktualizacja:  3.12.2017
Zobacz również
fot. Cinergia, "Serce miłości"
O!PLA ogłasza nabór filmów
W kinie jak w bajce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll