PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  3.12.2017
O lubelskim kinie Bajka, w nowym numerze „Magazynu Filmowego” (nr 12/2017), pisze Dagmara Romanowska. Oto fragment artykułu poświęconego temu wspaniałemu miejscu, który w całości będzie można przeczytać na łamach pisma już 13 grudnia.
Malowniczy Lublin widzom poszukującym studyjnego repertuaru ma dziś do zaoferowania tylko jedno stałe, ale jakże niezwykłe kino. Łatwo się w nim zakochać od pierwszego wejrzenia. Jak to w… Bajce.

Bajka miała powstać w Warszawie. Gdy Roman Gutek zaczynał działalność w Fundacji Sztuki Filmowej, Warszawa planowała odstąpić nowym dystrybutorom lokale kinowe. „Roman marzył o Bajce, w której od lat odbywały się seanse prowadzonego przez niego Warszawskiego Tygodnia Filmowego, późniejszego Warszawskiego Festiwalu Filmowego” – wspomina Waldemar Niedźwiedź, wieloletni dyrektor Bajki, prywatnie brat Romana Gutka. „Nie udało się. Roman nie byłby jednak sobą, gdyby nie wpadł na inny pomysł – i tak po kilku dniach zadzwonił do mnie: »Słuchaj, nie dali mi Bajki« – oznajmił. »Otwórzmy Bajkę w Lublinie. Jest sala po Domu Nauczyciela. Ty zostaniesz kierownikiem«. Miałem 26 lat i szukałem swojego miejsca w życiu. »Czemu nie?« – odpowiedziałem”.
Sala pewną renomę już wcześniej sobie w Lublinie wyrobiła. Właściciel obiektu, Związek Nauczycielstwa Polskiego, miał tu salę konferencyjną, a w latach 70. podjął decyzję o dostosowaniu jej do projekcji filmowych. „Dobudowano kabinę, zakupiono sprzęt i uruchomiono kino Dom Nauczyciela. Pod tą nazwą funkcjonowało do roku 1988” – przybliża historię miejsca dyrektor Niedźwiedź. – „Przy kinie działał nawet DKF, w ramach którego czasami pojawiały się filmy z prężnie działającej tuż obok Chatki Żaka i DKF-u »Bariera« Piotra Kotowskiego. Tytuły z powszechnego obiegu trafiały do Domu Nauczyciela najpóźniej po tym, jak taśmy wyeksploatowano w większych salach: Kosmosie, Wyzwoleniu i Robotniku. Niemniej, kino cieszyło się popularnością. Pamiętam, jak sam do niego chodziłem na westerny. Sala zawsze była pełna”.

W 1989 pojawił się pierwszy prywatny najemca obiektu, który nazwę Dom Nauczyciela zamienił na West. Zabrakło widać pomysłu i zapału, gdyż kino splajtowało po półtora roku. Wtedy na scenę wkroczyli bracia Roman i Waldemar. Po kilku miesiącach przygotowań, 4 października 1991 roku, zainaugurowali działalność Bajki seansem „Tańczącego z wilkami”. Niedługo potem do ekipy dołączył jeszcze brat – Krzysztof oraz siostra Renata, a także żona pana Waldemara – Bożena i jej brat – Waldemar. Do dziś to bardzo rodzinne kino. Dzięki temu przetrwało najtrudniejszy okres, ale o tym za chwilę...

Przez kilka lat Bajka funkcjonowała pod egidą Fundacji Sztuki Filmowej. Waldemar Niedźwiedź pełnił najpierw rolę zastępcy dyrektora i nabywał doświadczenie pod okiem wieloletniej kierowniczki kina Dom Nauczyciela, Danuty Połącarz. „Wcześniej zajmowałem się tylko drobnymi przedsięwzięciami związanymi z filmem, pomagałem przy Warszawskim Tygodniu Filmowym, bez większej odpowiedzialności. A tu, z dnia na dzień, musiałem nauczyć się wszystkiego. Pani Danuta zgodziła się wprowadzić mnie do obowiązków. Sama miała wkrótce odejść na emeryturę i chciała przekazać ster kolejnej osobie” – wspomina dyrektor.

Dagmara Romanowska
Magazyn Filmowy 12/2017
Ostatnia aktualizacja:  4.12.2017
Zobacz również
fot. Klaudia Łagowska/Anita Kalinowska.
"Serce miłości" triumfuje na Cinergii
Koniec zdjęć do nowego "Pitbulla" (foto)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll