PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  2.12.2017
Z scenarzystą i producentem Piotrem Szczepanowiczem oraz Zofią Jaroszuk i Grzegorzem Wacławkiem, producentami fińsko-polskiej „Magicznej zimy Muminków”, w nowym numerze „Magazynu Filmowego” (nr 12/2017), rozmawia Beata Poprawa. Oto fragment wywiadu, który będzie można przeczytać na łamach pisma już 13 grudnia
Powstanie filmu poprzedziło powstanie piosenki „Bring the snow!” tłumaczonej na 23 języki!

Zofia Jaroszuk: Piosenka pojawiła się w zeszłym roku jako zapowiedź filmu. Jej wydanie zbiegło się z rocznicą 100-lecia fińskiej niepodległości, a sam teledysk stał się oficjalną kartką świąteczną Finlandii. Jej polską wersję pod tytułem „Nie bój się!” zaśpiewała Natalia Kukulska. Tworzyliśmy teledysk, dysponując jedynie materiałami wyjściowymi z serialu. „Bring the snow!” stało się wizytówką filmu. Nieoficjalnie pobiliśmy rekord Guinnessa, bo utwór miał premierę jednocześnie w 23 krajach.
Grzegorz Wacławek: Na świecie poza takimi wytwórniami, jak Disney, Dreamworks czy Sony Animations nikt nie produkuje piosenek do promocji swoich filmów na tak szeroką skalę. To było wielkie wyzwanie.

Produkcja „Magicznej zimy...” opiera się na wykorzystaniu materiałów z serialu zrealizowanego przez łódzki Se-Ma-For oraz austriacki Jupiter Film w latach 1977-1983. Z wielu odcinków serii robicie całkiem nowe dzieło. Na „starą historię” nakładacie „nową fabułę”. Jak przygotowuje się scenariusz do takiego filmu-kolażu?

Piotr Szczepanowicz: To jest projekt „found-footage” – dysponujemy gotowymi klockami, czyli odcinkami serialu, a także tematem przewodnim. Scenariusz musi więc odpowiadać już istniejącym elementom. W praktyce jednocześnie pisaliśmy scenariusz i montowaliśmy film, sprawdzając, czy to, co robimy faktycznie układa się w całość na ekranie. Kluczowe było zachowanie charakteru, który odpowiadałby książkom Tove Jansson. Od Iry i Toma Carpelan – fińskich producentów z Filmkompaniet – dostaliśmy pierwszą wersję scenariusza, ale widzieliśmy, że wymaga on wiele pracy.
G.W.: Było to niebywale trudne zadanie zarówno na etapie scenariuszowym, jak i montażowym. Piotr i Gosia Więckowicz-Żyła – scenarzyści filmu – musieli poznać i zapamiętać prawie wszystkie 78 odcinków, tak aby ułożyć z nich zupełnie nową historię. Oczywiście podstawą była wersja scenariusza autorstwa Iry Carpelan, ale wspólnie uznaliśmy, że chcemy dodać jeszcze trochę od siebie.

Jak zareagowali na to, że chcecie wprowadzić zmiany?

P.Sz.: Znali nas z poprzedniej produkcji. Po dwóch latach wspólnej pracy darzą nas dużym zaufaniem. Myślę, że nasze zaangażowanie i poświęcenie przerosło ich oczekiwania.

Finowie wciągnęli was we współpracę, ponieważ serial jest produkcji polskiej?

G.W.: Toma poznałem kilka lat temu na Cartoon Movie we Francji. Od tamtego czasu mamy stały kontakt. Wyprodukowali do tej pory jeszcze dwie inne animacje w oparciu o serial o Muminkach. Nawet nie śmieliśmy ich zapytać, czy chcą nas włączyć do swoich realizacji. To tak, jakbyś zapytała, czy możesz produkować „Myszkę Miki”. To było coś zupełnie poza sferą naszych marzeń. Aż nagle Tom zapytał nas, czy chcemy współpracować. Później wszystko potoczyło się w szaleńczym tempie.
Z.J.: Pomysł na koprodukcję z Polską był zupełnie naturalny i wynikał z charakteru projektu. Serial produkował polski Se-ma-for, a jako jedna z niewielu produkcji realizowanych w tamtym czasie zyskał autoryzację samej Tove Jansson. Autorka przyjechała do Łodzi, oglądała lalki i czuwała nad koncepcją całości.

Beata Poprawa
Magazyn Filmowy 12/2017
Ostatnia aktualizacja:  1.12.2017
Zobacz również
fot. Oy Filmkompaniet Alpha Ab
Koniec zdjęć do nowego "Pitbulla" (foto)
Cinergia: Gwiazdy pomagają na święta
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll