PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W trakcie konferencji poruszymy wątek ponownego wykorzystania materiałów filmowych i audiowizualnych w działalności instytucji kultury. O swoich doświadczeniach opowiedzą artyści, reżyserzy, muzycy i kuratorzy zbiorów – m.in. reżyser Łukasz Ronduda („Serce miłości”), a także muzycy Michalina Furtak oraz Piotr „Hatti Vatti” Kaliński. Seminarium odbędzie się 8 grudnia w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5.
Coraz istotniejszym zadaniem wszystkich instytucji z obszaru GLAM (galleries, libraries, archives, museums) jest digitalizacja i upowszechnianie w Internecie, w sposób jak najbardziej otwarty, swoich zbiorów. Stratega ta wpisuje się w trend intensywnego wychodzenia w stronę odbiorców – zarówno wirtualnych, którzy poszukują dostępu do treści niezależnie od swojego miejsca położenia oraz pory dnia i nocy, jak i realnych, do których nie docierały dotychczasowe formy promocji. Upowszechnianie w sieci zbiorów wymaga przezwyciężenia obostrzeń prawnych i technologicznych oraz wiąże się z wyborem tego co, w jaki sposób i w jakim zakresie zamierza się udostępnić. 
Podczas dyskusji przyjrzymy się cyfrowym repozytoriom materiałów audiowizualnych różnorodnych instytucji  - archiwum, szkoły filmowej oraz muzeów. Porozmawiamy o różnorodnych strategiach udostępniania treści, jak również o tym, w jaki sposób, oprócz oglądania, można z nich korzystać.

Udział wezmą: Łukasz Ronduda (MSN), Jakub Zgierski (FINA), Katarzyna Mąka-Malatyńska (Łódzka Szkoła Filmowa), Joanna Kaliszewska (FINA) i dr Joanna Buchalska (ALK). Prowadzenie: Paulina Haratyk (FINA).

Reuse w muzyce

Bez odnoszenia się do metody samplingu nie sposób mówić o losach hip-hopu czy disco. Podczas panelu w FINA większy nacisk położony zostanie jednak nie na perspektywie historycznej czy krytycznomuzycznej, ale na praktycznej stronie artystycznego recyklingu. Będzie to możliwe dzięki obecności gości – muzyków, którzy w swoich pracach sięgali po tę metodę pracy. Misia Furtak opowie o „Swobodzie Użycia” – projekcie przygotowanym w raz z Centrum Cyfrowym; Mateusz Wasiucionek podzieli się swoimi doświadczeniami dotyczącymi recyclingu domeny publicznej, a Piotr „Hatti Vatti” Kaliński przybliży możliwości, jakie daje artyście współpraca z audiowizualnym archiwum. Moderatorem panelu będzie Jan Błaszczak (FINA).

Warsztaty filmowe 

Na warsztatach wspólnie wykonamy film - klatka po klatce, bezpośrednio na taśmie filmowej. Będzie można spróbować swych sił w jednej z technik:
- animacja drapana – wydrapywanie obrazów rylcem na czarnej taśmie filmowej
- animacja non-camerowa – malowanie filmu bezpośrednio na czystej taśmie filmowej przy pomocy pisaków, pędzelków i stempli
- kolorowanie – ręczne kolorowanie czarno-białego filmu klatka po klatce tak, jak to się robiło ponad sto lat temu.

Warsztaty tworzenia muzyki filmowej

Na warsztatach muzycznych wspólnie stworzymy ścieżkę dźwiękową, eksperymentując z dźwiękiem jako materiałem twórczym oraz nośnikiem informacji, ucząc się uważnego słuchania, budowania relacji pomiędzy obrazem i dźwiękiem i improwizacji. Efektem obu warsztatów będzie pokaz zmontowanego i udźwiękowionego na żywo filmu na sali projekcyjnej.

Ponowne wykorzystanie archiwalnych materiałów filmowych – kreacja, opowiadanie jednostkowych historii wpisanych w historie zbiorowe

Podczas spotkania twórcy, którzy w swoich pracach wykorzystują archiwalne materiały filmowe i fotograficzne, opowiedzą o metodzie pracy twórczej ze znalezionymi materiałami i przybliżą sposoby korzystania ze współczesnych archiwów. Zadamy pytanie o to, w jaki sposób nowoczesne instytucje przechowujące archiwalne zbiory audiowizualne, mogłyby wyjść im naprzeciw i pomóc w pracy twórczej opierającej się na wykorzystaniu materiałów zarejestrowanych w przeszłości. Porozmawiamy także o charakterze archiwalnych materiałów filmowych – o tym, co ich ponowne wykorzystanie może powiedzieć nam o historii, jakie możliwości twórcze daje ich wykorzystanie i jakie niesie ograniczenia w pracy kreowania artystycznego przekazu.

W dyskusji wezmą udział: Marta Dzido (reżyserka i pisarka, autorka filmu "Solidarność według kobiet"), Zuzanna Janin (artystka sztuk wizualnych, autorka m.in. projektu "Majka z filmu"), Piotr Śliwowski (autor filmów dokumentalnych i reportaży, współreżyser filmu "Solidarność według kobiet"). Prowadzenie: Gabriela Sitek (doktorantka ISzA UJ, zajmująca się tematyką found footage).

Udział w seminarium
Aby wziąć udział w seminarium wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny.
 
MR
FINA
Ostatnia aktualizacja:  30.11.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Nie żyje Maciej Kijowski
„Diplodok”: pełnometrażowa animacja z Human Ark
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll