PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Artur Bryliński, pierwowzór Adama granego w filmie przez Roberta Gonerę oraz Jerzy Morawski, współscenarzysta „Długu”, byli gośćmi specjalnymi Kinokozetki Konfrontacje. Spotkanie odbyło się 28 listopada 2017 roku w warszawskim kinie Kultura.
Kinokozetka to cyklu pokazów filmowych, których istotnym elementem jest rozmowa z publicznością, przybierająca formę terapeutyczną. Konfrontacje będące specjalną edycją kinokozetkowych pokazów stawiają na skonfrontowanie historii opowiedzianych w filmach z prawdziwymi ich bohaterami. Spotkania prowadzą Tomasz Raczek i Armen Mekhakyan.



fot.  Borys Skrzyński/SFP.

- W czasie seansu filmowego mniej więcej połowa filmu wyświetlana jest na ekranie – to jest ta połowa, której wyprodukowanie pochłonęło miliony, i do której trzeba było użyć talentów wielu ludzi różnych specjalności. Jest jednak i druga połowa filmu, która rozgrywa się w psychice poszczególnego widza. Do jej przebiegu potrzebne jest całe życie każdego z nas wraz z naszymi: erudycją, wrażliwością, doświadczeniem, poczuciem humoru, stanem zdrowia i bagażem emocji. Dlatego właśnie ta druga połówka jest u każdego z nas inna. Równie ważna jak film na ekranie, ale pozostająca tajemnicą dla innych widzów tak długo, jak nie zdecydujemy się nią podzielić – mówi Tomasz Raczek, prowadzący Kinokozetkę.


Scenariusz filmu "Dług", najgłośniejszego filmu Krzysztofa Krauze, został oparty na faktach. Warszawa lata 90. Dwaj przyjaciele i wspólnicy w interesach, dwudziesto-parolatkowie Adam (Robert Gonera) i Stefan (Jacek Borcuch), postanawiają rozkręcić większy biznes. Myślą o utworzeniu montowni skuterów, ale bank odmawia im pożyczki. Spotykają Gerarda (Andrzej Chyra), dawnego kolegę z podwórka, który w zamian za prowizję oferuje im pomoc w znalezieniu wiarygodnego gwaranta pożyczki. Do układu nie dochodzi, ale Gerard żąda zwrotu "kosztów", jakie miał ponoć ponieść - w sumie kilku tysięcy dolarów. Zaczyna się egzekucja długu nie do spłacenia przez Gerarda. Po trzech miesiącach od pierwszego spotkania Adama i Stefana z Gerardem, policja wyławia z Wisły dwa ciała bez głów.
AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.12.2017
Zobacz również
Festiwal filmowy jako wydarzenie
Filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej na YouTube
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll