PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Kazimierz Kutz będzie gościem honorowym 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia. Podczas spotkania z widzami i studentami Szkoły Filmowej w Łodzi twórca przeczyta premierowo fragmenty książki, nad którą właśnie pracuje. Dopełnieniem rozmowy, którą poprowadzi Magdalena Miśka Jackowska, będzie projekcja filmu „Nikt nie woła” z 1960 roku, fabularnego debiutu pełnometrażowego artysty. Podczas spotkania reżyser zostanie uhonorowany Złotym Glanem.

Kazimierz Kutz to człowiek wielu wcieleń: reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, scenarzysta, polityk, członek założyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Ślązak. Twórca ponad dwudziestu wielokrotnie nagradzanych filmów fabularnych. Znany z barwnych i celnych wypowiedzi. Człowiek orkiestra. Swoim doświadczeniem twórca podzieli się ze studentami Szkoły Filmowej w Łodzi podczas specjalnego masterclass, które odbędzie się 24 listopada o godz. 14 w Studio TV Szkoły Filmowej w Łodzi, przy ul. Targowej 61/63.

 

Podczas tego spotkania Kazimierz Kutz zostanie uhonorowany Złotym Glanem, nagrodą kina Charlie i Stowarzyszenia „Łódź Filmowa”, przyznawaną twórcom niezależnym z uporem przeciwstawiającym się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej, prześmiewcom i demaskatorom tkwiących w masowej wyobraźni Polaków mitów i stereotypów. Tego samego dnia o godzinie 19.00 zostanie wyświetlony film "Nikt nie woła", pełnometrażowy debiut fabularny Kutza.

 

– Każdy powrót do Łodzi jest dla mnie ważny. Tu studiowałem, mam wspomnienia związane z tym miejscem, z ludźmi, z pierwszymi filmowymi odkryciami. Tu zawierałem przyjaźnie, z którymi kroczyłem przez życie, tu skonfrontowałem po raz pierwszy wyobrażenia o zawodzie filmowca z rzeczywistością, właśnie w Szkole Filmowej - mówi Kazimierz Kutz. - Opisuję to wszystko w swojej książce, której fragmenty przeczytam premierowo w Łodzi. Na pewno ten tekst zabrzmi szczególnie w murach uczelni. Nie mógłbym wymarzyć sobie lepszego miejsca na to pierwsze, publiczne czytanie. Dlatego zaproszenie organizatorów festiwalu Cinergia ma dla mnie wyjątkowy wymiar. Ja z kolei zapraszam mieszkańców Łodzi, studentów, fanów kina. Spotkajmy się, spójrzmy sobie w oczy, porozmawiajmy, powspominajmy  – dodaje.

 

Na Cinergii porozmawiać i powspominać będzie można z Kazimierzem Kutzemtakże zmarłego w sierpniu Janusza Głowackiego. To jemu poświęcone jest specjalne wydarzenie festiwalu - Wirówka Nonsensu. Kutz przywoła wspomnienia o tym wybitnym pisarzu w towarzystwie m.in. Krystyny Kofty, Krystyny Morgenstern, Zuzy Głowackiej i ks. Andrzeja Lutra. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 25 listopada, o godz. 14 w Narodowym Centrum Kultury Filmowej, przy ul. Targowej 1/3.


 

 

Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w łódzkich kinach Charlie i Helios w dniach 23 listopada - 2 grudnia 2017. Serdecznie zapraszamy! Więcej informacji: www.cinergiafestival.pl

MR
Cinergia
Ostatnia aktualizacja:  21.11.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Uroczysta premiera "Cichej Nocy"
Nagroda „Perspektywa” dla Pawła Maślony
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll