PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Paweł Maślona, reżyser czarnej komedii „Atak paniki”, odebrał nagrodę imienia Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”.
„Perspektywa” to nagroda przyznana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. W Kapitule przyznającej nagrodę zasiadają: Krystyna Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni Nagrody „Perspektywa” i przewodnicząca Kapituły oraz Jacek Bromski, Michał Kwieciński, Agnieszka Odorowicz i Grażyna Torbicka. Fundatorem Nagrody „Perspektywa” jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.


Paweł Maślona, fot. Jacek Czerwiński/SFP

- To jest nagroda, która cię zobowiązuje, abyś robił jeszcze lepsze filmy i nigdy nie utracił młodego ducha – mówiła Izabela Kiszka-Hoflik, p.o. Dyrektora PISF, wręczając finansową część nagrody „Perspektywa”.


- Spośród debiutanckich filmów zaprezentowanych podczas festiwalu w Gdyni, ten podobał mi się szczególnie. Żałowałam, że nie został wystarczająco doceniony przez festiwalowe jury. Postanowiłam to naprawić przyznając „Atakowi paniki” nagrodę „Perspektywa”. Statuetkę wręczam także w imieniu męża. Bardzo się cieszę, że trafia ona w ręce młodego twórcy, obdarzonego wielkim talentem i świeżym spojrzeniem. To jest naprawdę nowa era w filmie polskim. Życzę Pawłowi Maślonie, oraz twórcom z jego pokolenia, szczęścia i dobrych filmów! – mówiła Krystyna Cierniak-Morgenstern, wręczając statuetkę nagrody „Perspektywa”.

- Chciałem podziękować Kapitule oraz pani Krystynie Cierniak-Morgenstern za docenienie „Ataku paniki”. Dziękuję wszystkim, którzy w nasz film uwierzyli, którzy go wspierają, a zwłaszcza mojej żonie i cudownej ekipie, bez której "Atak paniki" by nie powstał. Czas po skończeniu filmu to najtrudniejszy okres w życiu reżysera. Takie momenty bardzo go uprzyjemniają – mówił Paweł Maślona, odbierając nagrodę „Perspektywa”.

Paweł Maślona iIzabela Kiszka-Hoflik, p.o. Dyrektora PISF, fot. Jacek Czerwiński/SFP

"Atak paniki" to wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie. Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę. Brawurowa komedia, w której nic nie jest tym czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo.

Paweł Maślona – ur. w 1983 r. Reżyser/scenarzysta. Finalista II edycji „Talentów Trójki” w kategorii Film. Ukończył studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego. Jego dyplomowy obraz „Magma” zdobył główną nagrodę za najlepszy krótki metraż na Palm Springs ShortFest oraz główną nagrodę w Konkursie Młodego Kina podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wcześniejszy film „Zaćmienie” zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na Shanghai International Film Festival, a „Tylko dla Obłąkanych” wygrał The Young Talent Award at The International Festival of Film Schools in Munich. Paweł jest także współscenarzystą głośnego filmu Marcina Wrony „Demon”. "Atak paniki" to jego pełnometrażowy debiut reżyserski.

Pierwszym laureatem „Perspektywy” - za rok 2011 - był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. Wśród laureatów znajdują się także: Maria Sadowska, Bodo Kox, Elżbieta Benkowska, Julia Kolberger, Łukasz Ostalski, Katarzyna Jungowska, Maciej Bochniak oraz Jan P. Matuszyński.

Uroczyste wręczenie Nagrody „Perspektywa” odbyło się 20 listopada 2017 roku w warszawskim kinie Kultura. Organizatorami gali byli Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

"Atak paniki" trafi do polskich kin 19 stycznia 2018.
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  24.11.2017
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Kazimierz Kutz ze Złotym Glanem Cinergii
Inauguracja 24. Etiuda&Anima
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll