PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  15.11.2017
Autor zdjęć Wojciech Staroń i producentka Małgorzata Staroń są gośćmi 25. CAMERIMAGE. Zaprezentowali w Bydgoszczy film "Rodzina na sprzedaż" (sekcja Współczesne Kino Światowe), który trafi na początku grudnia do polskich kin.

Wojciech Staroń jest jednym z najciekawszych i najbardziej cenionych polskich autorów zdjęć filmowych, potwierdzając tę reputację Nagrodą za Zdjęcia (Srebrny Niedźwiedź) zdobytą w 2011 roku za „Nagrodę” Pauli Markovitch na MFF w Berlinie. Jego „Syberyjska lekcja” zdobyła między innymi „Srebrnego Lajkonika” na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowi, Nagrodę im. Andrzeja Munka przyznawaną przez PWSFTviT oraz Grand Prix paryskiego MFF „Cinema du Reel”. Nakręcona w 2011 roku kontynuacja,„Argentyńska lekcja”, okazała się jeszcze większym sukcesem, zdobywając szturmem Krakowski Festiwal Filmowy. W 2015 roku zrealizował film „Bracia”, za który otrzymał wyróżnienie w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych festiwalu Camerimage. 


Największą sławę Staroń zdobył jednakże w kinie fabularnym, gdzie zaczynał od pracy przy „Moim Nikiforze”Krzysztofa Krauze. „Plac Zbawiciela” tego samego twórcy stał się dla Staronia samodzielnym debiutem, przynosząc mu Nagrodę Główną w Konkursie Filmów Polskich festiwalu Camerimage. Kolejne filmy, przy których pracował jako autor zdjęć, to m.in. „Papusza” i „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Staroń jest również autorem zdjęć do filmu „Świt” w reżyserii Laily Pakalniny. W grudniu do kin trafi "Rodzina na sprzedaż" Diego Lermana  pokazywana właśnie w ramach 25. Camerimage w Bydgoszczy.


"Rodzina na sprzedaż" to opowieść o Malenie, która jest lekarką z klasy średniej. Mieszka w Buenos Aires. Niedawno utraciła dziecko. Po tym traumatycznym doświadczeniu wyrusza w podróż, aby adoptować noworodka z biednej rodziny w północnej Argentynie. W trakcie podróży Malena zaczyna się wahać, odczuwa dylematy moralne. Zastanawia się do czego może się jeszcze posunąć, aby stworzyć rodzinę o jakiej marzy?fot. Jacek Czerwiński/SFP

"Rodzina na sprzedaż" jest nominowana do Argentyńskich Nagród Filmowych w 8 kategoriach: najlepszy aktor drugoplanowy (Daniel Aráoz), najlepszy scenariusz oryginalny (Diego Lerman i María Meira), debiut aktorski (Yanina Ávila), najlepsze zdjęcia (Wojciech Staroń), najlepszy montaż (Alejandro Brodersohn), najlepsza aktorka (Barbara Lennie), najlepsza reżyseria (Diego Lerman), najlepszy film. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w pierwszym kwartale 2018 roku.Film Diego Lermana był pokazywany w Konkursie Głównym w San Sebastian, gdzie zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz autorstwa Diego Lermana i Marii Meiry. Film był także pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w sekcji Contemporary World Cinema.

"Rodzina na sprzedaż" trafi do kin 1 grudnia 2017 roku.
MR
Camerimage
Ostatnia aktualizacja:  15.11.2017
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Oni wybiorą Dyrektora PISF
W Łodzi powstają miniatury do serialu dla dzieci o II wojnie światowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll