PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Europejska Nagroda Filmowa ogłosiła kilku zwycięzców w ważnych kategoriach. Jednym z nich jest Katarzyna Lewińska, autorka kostiumów do filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland.
Katarzyna Lewińska, członek Polskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ma już na swoim koncie współpracę z wieloma znaczącymi twórcami. Projektowała kostiumy do m.in. "Amoku" Kasi Adamik, "Cichej nocy" Piotra Domalewskiego, "Anatomii zła" Jacka Bromskiego, "Powidoków" Andrzeja Wajdy, "Córek Dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Drogówki" Wojciecha Smarzowskiego czy "Obcego ciała" Krzysztofa Zanussiego.

Lista dotychczasowych laureatów Europejskich Nagród Filmowych 2017:

Europejski Autor Zdjęć Filmowych 2017 – Prix Carlo di Palma:
Michail Krichman za LOVELESS / NIEMIŁOŚĆ

Europejski Montażysta 2017:
Robin Campillo za BPM (BEATS PER MINUTE) / 120 UDERZEŃ SERCA

Europejski Scenograf 2017:
Josefin Åsberg za THE SQUARE

Europejski Kostiumograf 2017:
Katarzyna Lewińska za SPOOR / POKOT

Europejski Charakteryzator 2017:
Leendert van Nimwegen za BRIMSTONE / WENDETA

Europejski Kompozytor 2017:
Evgueni & Sacha Galperine for LOVELESS / NIEMIŁOŚĆ

Europejski Dźwiękowiec 2017:
Oriol Tarragó za A MONSTER CALLS / SIEDEM MINUT PO PÓŁNOCY

***

Główną bohaterką „Pokotu” jest mieszkająca w Sudetach, emerytowana inżynierka Janina Duszejko (Agnieszka Mandat). Wegetarianka i astrolożka. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady, które znajdują się wokół jego domu, to ślady saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

Autorkami scenariusza są Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk. Scenariusz jest oparty na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk, wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Literackie, pt. "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, współautorem Rafał Paradowski. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. W filmie zagrali m.in.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman, Patricia Volny, Miroslav Krobot, Marcin Bosak i Andrzej Konopka.

"Pokot" to polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzka koprodukcja. Producentem filmu jest Studio Filmowe TOR, które otrzymało dofinansowanie z europejskiego Programu Media oraz Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego na development scenariusza projektu filmu fabularnego. Niemieckim koproducentem filmu jest firma Heimatfilm, czeskim Nutprodukce, słowackim Nutprodukcia a po stronie szwedzkiej Chimney. Polskimi koproducentami filmu są Odra-Film, Narodowy Instytut Audiowizualny, HBO i Agora. Film był współfinansowany przez PISF - Polski  Instytut Sztuki Filmowej. Otrzymał również dofinansowanie z europejskiego funduszu Eurimages.

Obraz Agnieszki Holland był prezentowany w Konkursie Głównym i otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia - Nagrodę Alfreda Bauera - przyznawaną filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej. Po światowej premierze w Berlinie "Pokot" został bardzo dobrze przyjęty przez zagranicznych krytyków filmowych. Film został również polskim kandydatem do Oscara.

AK
EFA
Ostatnia aktualizacja:  15.11.2017
Zobacz również
fot. Next Film
“Jestem Tomek” po raz kolejny w USA
Listy do M. 3. Po prostu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll