PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Dzikie róże”, najnowszy film Anny Jadowskie wygrał 27. Festiwal Filmowy w Cottbus w Niemczech. Maciej Pieprzyca i Mirosław Haniszewski zebrali nagrody za film „Jestem mordercą”.
Film zdobył najważniejszą nagrodę Festiwalu, Nagrodę Główną dla Najlepszego Filmu. Nagrodzona została także Marta Nieradkiewicz, za główną rolę w „Dzikich różach”. Obraz zdobył także dwie inne prestiżowe nagrody: Nagrodę Jury Fipresci oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego.
 
"Dzikie róże" wchodzą do polskich kin 29 grudnia. Główna bohaterka Ewa (Marta Nieradkiewicz) zmaga się z ogromnym poczuciem samotności. Jej życie wypełnia zajmowanie się domem i dwójką dzieci, a także czekanie na męża (Michał Żurawski), który pracując w Norwegii rzadko przyjeżdża do domu. Młoda kobieta, chcąc znowu poczuć się kochaną i adorowaną, wplątuje się w romans z nastolatkiem. Niestety, za tą chwilę „zapomnienia” przyjdzie zapłacić jej wysoką cenę. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej gdy wraca mąż. Podejrzenia, plotki i oskarżenia będą przeplatać się z inną tragedią – na plantacji dzikich róż, gdzie pracuje kobieta zaginie jej 2 letni synek Jasio. Czy chłopiec się odnajdzie? Czy ta rodzina ma szansę przetrwać? I wreszcie, czy Ewa pogodzi rolę walczącej o małżeństwo kobiety z rolą matki, która zdecydowała się porzucić własne dziecko?
Anna Jadowska odbiera nagrodę, fot. FB/ Film Festival Cottbus

- Chciałam opowiedzieć kameralną, prostą, wzruszającą historię, skupioną na głównej bohaterce - Ewie. Obserwacja jej stanu emocjonalnego, jej stosunku do dzieci i tajemnica, którą ukrywa, stanowiłyby dla mnie najważniejszy element opowieści. U podstaw tego pomysłu na film tkwią moje własne rozważania o istocie macierzyństwa, zderzone z doniesieniami prasowymi na temat drastycznych relacji - matka i dziecko. Paradoks macierzyństwa, społeczne oczekiwania wobec matek, istota miłości macierzyńskiej to tematy, których chciałam dotknąć w tej historii, nie w sposób dydaktyczny, ani też moralizatorski, ale wpleść je w autentyczne losy bohaterki, by  za jej pomocą zadawać najistotniejsze pytania dotyczące tych problemów – mówi reżyserka Anna Jadowska.

Mirosław Haniszewski w "Jestem mordercą", materiały dystrybutora

Nagrody międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cottus zdobył także inny polski film, "Jestem mordercą": za Najlepszą Reżyserię nagrodzony został Maciej Pieprzyca, a Mirosław Haniszewski otrzymał Nagrodę za Najlepszą Rolę Męską.

- Jestem bardzo szczęśliwy, bo "Dzikie róże" były tegorocznym odkryciem Nowych Horyzontów. Jestem także wielkim fanem filmu "Jestem mordercą". Ale absolutnie filmy najlepsze, najciekawsze, najbardziej złożone – podkreśla Marcin Pieńkowski, juror Festiwalu w Cottbus i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. - Oglądanie „Dzikich róż” to doświadczenie niemal fizyczne. To zasługa rewelacyjnej reżyserii, niezwykłego montażu i użycia dźwięku. To kino mądre, dojrzałe i bardzo potrzebne. Mam nadzieję, że to początek długiej festiwalowej drogi dla tego filmu.

27. Festiwal Filmowy w Cottbus odbywał się w dniach 7-12 listopada 2017 roku.


WRÓB
Alter Ego Pictures
Ostatnia aktualizacja:  12.11.2017
Zobacz również
CAMERIMAGE: ARRI zaprasza na spotkania i warsztaty
Camerimage: spotkania i warsztaty branżowe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll