PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
ARRI zaprasza na seminaria i warsztaty w trakcie 25. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE. Firma ma też swoje stoisko na Camerimage Market w Operze Nova.
 
WTOREK, 14 LISTOPADA
 
11:30-13:00
Centrum Konferencyjne Opera Nova
Sala seminaryjna, 1. piętro

SEMINARIUM ARRI: „Kreatywność w ruchu” o pracy z TRINITY. Prowadzi Joerg Schenten


STABILIZATOR DO KAMERY ARRI TRINITY, flagowy produkt z serii systemów do stabilizacji kamer ARRI, to pierwszy hybrydowy stabilizator, który łączy stabilizację mechaniczną z aktywną elektroniczną stabilizacją przegubu kardanowego. Urządzenie oferuje dzięki temu pięć osi sterowania i pozwala operatorowi na uzyskanie niezwykle płynnego, a zarazem precyzyjnie kontrolowanego ruchu kamery, co przekłada się na nieograniczoną swobodę pracy.
 
Uczestnicy seminarium otrzymają przekrojowe informacje dotyczące stabilizatora TRINITY i obejrzą na żywo demonstrację jego zastosowań. Przedstawione zostaną konkretne przykłady opatrzone fragmentami nagrań z materiałów pokazowych i szkoleniowych. Widzowie będą mogli również zadawać własne pytania.

Seminarium poprowadzą Curt Schaller, kierownik ds. produktu z firmy ARRI, oraz niemiecki operator kamery Joerg Schenten, SOA, BVK, który korzystał ze stabilizatora TRINITY podczas wielu projektów realizowanych w Niemczech, w tym podczas pracy nad filmami Spielmacher i Mittelreich oraz serialami Pastewka i Sankt Maik.
 
– Jako profesjonalista lubię korzystać z najlepszych dostępnych narzędzi, a do takich zalicza się TRINITY – mówi Schenten. – Pozwala mi na zupełnie swobodne sterowanie kamerą i uzyskanie pięknego, eleganckiego ruchu, jakiego nie daje żaden inny montowany system stabilizacji. Tradycyjne metody stabilizacji mechanicznej osiągnęły już pełnię swego potencjału, ale firma ARRI zdecydowała się pójść o krok dalej. Warto przybliżyć publiczności wyjątkowe cechy tego urządzenia i jego liczne zastosowania.
 
 
ŚRODA, 15 LISTOPADA
 
14:00-15:30
Centrum Konferencyjne Opera Nova
Sala seminaryjna, 1. piętro
 
SEMINARIUM ARRI: Międzynarodowy program wsparcia


Siła współpracy (Let’s Work Together)
Seminarium poświęcone wsparciu ARRI dla początkujących filmowców
Z reżyserką Wanuri Kahiu (Rafiki) i operatorem Tobym Oliverem, ACS (Wildling)

MIĘDZYNARODOWY PROGRAM WSPARCIA

Mandy Rahn
z firmy ARRI przedstawi plan Międzynarodowego Programu Wsparcia – globalnej inicjatywy, która ma za zadanie wspomóc kolejne pokolenie filmowców w drodze do kariery. Za pośrednictwem programu producenci mogą się ubiegać o kompleksowe wsparcie ze strony ARRI: od współpracy podczas produkcji, przez udostępnienie najnowocześniejszego sprzętu, po pomoc podczas postprodukcji i sprzedaży filmu na całym świecie.

Podczas seminarium zostaną omówione dwa filmy pełnometrażowe, które zrealizowano w ramach programu od momentu jego założenia w 2016 r. Kenijska reżyserka Wanuri Kahiu opowie o swoim filmie "Rafiki", do którego zdjęcia nakręcił Christopher Wessels, a operator filmowy Toby Oliver, ACS, przybliży swą współpracę nad obrazem "Wildling" z debiutującym reżyserem Fritzem Böhmem.

Film "From a Whisper", debiut filmowy Kahiu, zdobył nagrody na galach Africa Movie Academy Awards i Kenya Film and TV Awards oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego na Zanzibarze. Jej najnowszy krótkometrażowy film "Pumzi" został nagrodzony na Festiwalu Filmowym Carthage oraz Niezależnym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Urodzony w Australii Toby Oliver ma w swoim dorobku zdjęcia do filmów pełnometrażowych oraz dokumentalnych i programów telewizyjnych. Magazyn Variety określił go mianem jednego z dziesięciu najbardziej obiecujących operatorów filmowych 2017 r. Wśród jego najnowszych filmów należy wymienić Uciekaj! (wyświetlany na Camerimage), Śmierć nadejdzie dziś i Duchy kanionu.

 
18:00-19:15
Centrum Kongresowe Opera Nova
Główne audytorium

ARRI NA WIELKIM EKRANIE

Okiem filmowca (The Filmmaker’s View)
Film dokumentalny złożony z wywiadów
z okazji 100 lat istnienia ARRI

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego stworzonego specjalnie na festiwal Camerimage. Film stanowi zbiór fragmentów ponad 200 wywiadów przeprowadzonych przez ARRI z filmowcami z całego świata z okazji przypadającej w 2017 r. setnej rocznicy założenia firmy.
 
We wrześniu 1917 roku August Arnold i Robert Richter wynajęli były warsztat szewski przy Türkenstrasse w Monachium i założyli w nim biuro nowej firmy zajmującej się technologią filmową. Nazwę przedsiębiorstwa – ARRI – utworzyli z pierwszych liter swoich nazwisk.

Z okazji setnych urodzin firmy przedstawiciele ARRI nawiązali kontakt z operatorami filmowymi, reżyserami, technikami oświetlenia, wynalazcami i historykami. Odzew przeszedł ich najśmielsze oczekiwania – setki osób wyraziły chęć udzielenia wywiadu. Opowiedziały o swej pasji do przekazywania opowieści, o miłości do filmu oraz o indywidualnych doświadczeniach z produktami ARRI.
 
Na stronie internetowej ARRI można obejrzeć wszystkie wywiady, jak również interaktywną oś czasu, na której zapisano pełną historię produktów, usług, użytkowników i przełomowych momentów w historii istnienia przedsiębiorstwa. Wszystkie te wydarzenia i anegdoty łączy wspólny element: misja ARRI, której celem jest umożliwianie filmowcom realizacji pełnego potencjału ich wizji.

Filozofia ta przyświeca firmie od stu lat i zawsze będzie stała u podstaw jej działalności.
 
CZWARTEK, 17 LISTOPADA
 
11:30-16:00
Centrum Warsztatowe
Wyższa Szkoła Gospodarki, budynek M

WARSZTATY ARRI: Sztuka oświetlenia, filmowania i postprodukcji obrazu HDR


Sztuka doboru oświetlenia, filmowania i postprodukcji na potrzeby obrazu HDR
z Karlem Walterem Lindenlaubem, ASC
Przekrojowe omówienie cyklu produkcyjnego na potrzeby obrazu High Dynamic Range

AKADEMIA ARRI – HDR MASTER CLASS
 
Podczas pierwszej części wydarzenia „Akademia ARRI – Master Class” operator filmowy Karl Walter Lindenlaub, ASC, pokaże widzom, jak prawidłowo oświetlić plan i wykonywać zdjęcia z myślą o obrazie HDR. Następnie specjaliści z firm ARRI i FilmLight opracują materiał nakręcony przez Lindenlauba, przedstawiając proces postprodukcji obrazu na potrzeby wyświetlania na ekranach telewizyjnych i kinowych korzystających z formatu HDR.

Lindenlaub pracuje obecnie z reżyserem Nickiem Hammem nad filmem "Driven". Wśród jego najnowszych obrazów należy wymienić "Underworld: Wojny krwi" i "Revolt" oraz dwuodcinkowy miniserial "Houdini", za który otrzymał nominację do nagrody Emmy. Zasłynął również pracą nad filmami takimi jak "Rob Roy" Michaela Catona-Jonesa, "Pamiętnik księżniczki" Garry’ego Marshalla, "Namiętności" Jona Avneta, "Dzień niepodległości" i "Gwiezdne wrota" Rolanda Emmericha, "Nawiedzony" Jana de Bonta, "Czarna księga" Paula Verhoevena oraz "Opowieści z Narni" Andrew Adamsona.
 
– Czy nam się to podoba, czy nie, nadchodzi era HDR. Operatorzy filmowi muszą poznać tajniki tego formatu – mówi Lindenlaub. – Najważniejszym aspektem jest dla nas zachowanie pełnej kontroli nad obrazem bez względu na ostateczny sposób jego wyświetlania. To my powinniśmy decydować o tym, co będzie widoczne w plamach światła, a co ma być czarne. Im więcej dowiemy się o nowym formacie, tym lepiej będziemy go mogli wykorzystać w swojej pracy.

Ze względu na charakter wydarzenia i specyfikę lokalu liczba miejsc siedzących jest ograniczona. Miejsca będą dostępne na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.


25. Camerimage odbywa się w Bydgoszczy w dniach od 11 do 18 listopada 2017 roku.
WRÓB
Camerimage
Ostatnia aktualizacja:  12.11.2017
Zobacz również
„Twój Vincent” i „Magiczna Zima Muminków” w wyścigu po nominację do Oscara
Wielki tryumf Polaków w Cottbus: "Dzikie róże" i "Jestem mordercą"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll