PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  7.11.2017
16. edycja festiwalu CINEMAFORUM odbędzie się w dniach 8-12 listopada w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki) oraz w kinie Jack's przy ul. Brackiej w Warszawie. CINEMAFORUM od wielu lat prezentuje najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata - prosto z festiwali w Cannes, Berlinale czy Toronto, ale także zaprasza do udziału w warsztatach, spotkaniach i debatach filmowych.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są KRÓTKIE SNY. Wybrane przez selekcjonerów CINEMAFORUM krótkometrażowe filmy przypominają sny, bo tworzą sugestywne, wciągające i zapadające w pamięć światy zamknięte w krótkiej formie niczym „w łupinie orzecha”. - Jak dobre sny oferują oderwanie od rutyny codzienności, odpoczynek i wytchnienie – mówi dr hab. Marcin Adamczak, dyrektor festiwalu.


W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych CINEMAFORUM 2017 zostanie zaprezentowanych 27 krótkometrażowych filmów z 21 krajów, z czego zdecydowana większość będzie pokazywana w Polsce premierowo. Konkursowe filmy zaskakują pomysłowością, dowcipem, oryginalnością formy bądź tematyki i wirtuozerią w sztuce opowiadania. Konkurs otworzy „Birth of a Leader” Antoine’a de Bary (nagrodzony w Cannes) – zrealizowany z lekkością i humorem film pokazujący uroki wszelkich życiowych początków. W listopadowe dni zazwyczaj z tęsknotą wypatrujemy słońca – nie zabraknie go w fantastycznie sfotografowanych „Eaglehawk”Shannon Murphy oraz „Peru” Marie Kremer (pokazywany w Cannes). Dwa oblicza miłości portretowane w różnych tonacjach – czule romantycznej i zuchwale komediowej – zobaczymy w „Love” Réki Bucsi (nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej) oraz „The Way I Love You” Fernando Garci-Ruiza Rubio (dwie nagrody w Clermont-Ferrand). Reminiscencje najgorętszych kwestii globalnych odnajdujemy w „Home” Daniela Mulloya (BAFTA dla najlepszego krótkiego metrażu, nagroda specjalna w Clermont-Ferrand, Grand Prix w Palm Springs) oraz w „Summer” Ronniego Trockera(prezentowany w Berlinie). W przewrotny sposób postapokaliptyczną atmosferę kreuje Zhong Su w „Animal Year” (nagroda w Oberhausen). „Small Town” Diego Costy Amarante (Złoty Niedźwiedź dla najlepszego krótkiego metrażu w Berlinie) to popis subtelności w sztuce opowiadania, a „Birdlime”Evana de Rushiego to niekonwencjonalna animacja o wolności i zniewoleniu. Wśród zakwalifikowanych filmów znalazły się również polskie produkcje: "Najpiękniejsze fajerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej, "60 kilo niczego" Piotra Domalewskiego, "NDR" Grzegorza Dębowskiego. Konkursowe propozycje oceni jury w składzie:reżyser Janusz Zaorski, aktorka Zofia Wichłacz, krytyk filmowy Michał Oleszczyk, reżyser Paweł Maślona i producent Mariusz Włodarski.

CINEMAFORUM 2017 to także dwie bardzo interesujące retrospektywy wiodących światowych festiwali krótkiego metrażu, czyli Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand i Go Short w Nijmegen. W tym roku prezentujemy również osobną sekcję zatytułowaną „Czyste obrazy”. Znalazły się w niej filmy o szczególnie intrygującej formie, opowiadane przede wszystkim obrazem (stąd jej tytuł), rzadko, jeśli w ogóle, posiłkujące się dialogiem. W ramach pokazów specjalnych CINEMAFORUM pokaże „Milczenie Polskich Owiec”, czyli debiut reżyserski Macieja Stuhra. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu. Podczas CINEMAFORUM zostaną po raz 13. wręczone Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Nagrody zostaną przyznane w kategoriach: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepsza aktorka, najlepszy aktor, najlepszy film dokumentalny, najlepszy film animowany.


Kadr z filmu "Milczenie Polskich Owiec", fot. materiały prasowe


CINEMAFORUM zaprasza również na pokazy VHS HELL, czyli filmy klasy B i jednocześnie nostalgiczny hołd dla kina grindhouse spod znaku double feature i polskiej rzeczywistości przełomu lat 80. i 90. Można będzie przypomnieć sobie czasy, kiedy po upadku komunizmu na osiedlach zaczęły rządzić wypożyczalnie wideo, a wszyscy bezkrytycznie zachłystywali się „Zachodem”. Widzowie mogą przygotować się na filmy zapomniane, absurdalnie nakręcone, tandetne i niesmaczne, a jednocześnie fascynujące. Ekipa VHS HELL przygotowała dla widzów CINEMAFORUM dwie obskurne perły ze swojej bogatej kolekcji VHS, czyli „Cy Warriot” w reżyserii Giannetto de Rossi oraz „The Divine Enforcer” w reżyserii Robert Rundle.
16. CINEMAFORUM to nie tylko najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata, ale także bogaty program edukacyjny. Warsztaty i masterclassy, z których festiwal był znany do tej pory, uzupełni program edukacji profesjonalnej INTERFILMLAB. To warsztaty i wykłady poświęcone zagadnieniom rynku filmowego, produkcji, dystrybucji i promocji filmów. Organizatorzy zaprosili ekspertów - Zofię Horszczaruk, Alex Leszczyńską, Joannę Solecką, Katarzynę Wilk oraz Mariusza Włodarskiego, aby poprowadzili wykłady traktujące o podstawach dobrego pitchingu, współpracy filmowców z producentem w trakcie developmentu projektu, strategii festiwalowej, promocji filmu w mediach społecznościowych oraz współpracy z agentem sprzedaży. INTERFILMLAB dostarczy uczestnikom zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne. Do uczestnictwa w warsztatach zapraszamy reżyserów, producentów, specjalistów ds. promocji, scenarzystów czy pracowników instytucji filmowych, jak również osoby, które pragną poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą rynku filmowego.

 

16. Międzynarodowe Forum Filmów Niezależnych CINEMAFORUM odbędzie się w dniach 8-12.11.2017 w Kinotece i kinie Jack’s w Warszawie. Wstęp na wszystkie projekcje festiwalowe jest bezpłatny.

 

Szczegóły na www.cinemaforum.pl

MR
Filmforum
Ostatnia aktualizacja:  7.11.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Filmowe Zaduszki 2017
IMAGES THAT MOVE - europejska konferencja o edukacji filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll