PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Łódź jest Miastem Filmu UNESCO! 3 listopada 2017 roku przyszła wiadomość, że Łódź dołączyła do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Uzyskanie tego prestiżowego wyróżnienia było możliwe dzięki staraniom Narodowego Centrum Kultury Filmowej i jest pierwszym sukcesem nowej instytucji, która obecnie pracuje nad stałą wystawą poświęconą historii polskiego filmu.
- Fakt, że Łódź jest częścią tak prestiżowego grona, jakim jest sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie filmu, stanowi dla Narodowego Centrum Kultury Filmowej ogromną szansę. Jako instytucja, która koordynowała starania zakresie pozyskania tego tytułu, opracowaliśmy wstępny program działań integrujących środowiska i branże filmowe – od produkcyjnych, przez zajmujące się edukacją, upowszechnianiem kultury filmowej, po organizatorów festiwali i innych wydarzeń kulturowych – mówi specjalnie dla Serwisu Filmowego SFP Rafał Syska, Zastępca Dyrektora EC1 Łódź Miasto Kultury ds. Narodowego Centrum Kultury Filmowej. -   W trakcie aplikacji zorganizowaliśmy już kilka takich debat, przeprowadziliśmy badania opinii publicznej i teraz przekuwamy postulaty w czyn.
 
Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network, UCCN) jest strategicznym partnerem UNESCO. Powstała w 2004 roku, aby promować kreatywność jako czynnik kluczowy dla zrównoważonego rozwoju i rewitalizacji miast. Tworzą ją miasta wyróżnione tytułem w jednej z siedmiu dziedzin: rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, sztuki mediów, filmu, wzornictwa, gastronomii, literatury i muzyki.

Jak mówi Katarzyna Bieńkiewicz, koordynatorka projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO, władze miasta aktywnie podjęły pomysł ubiegania się o ten prestiżowy tytuł, gdyż rozwój Łodzi Filmowej jest wpisany do strategii rozwoju, jest też naturalną kontynuacją filmowej historii i dorobku. UNESCO precyzyjnie określiło wymagania dla miast - kandydatów w procesie przygotowania aplikacji. - Najistotniejsze było to, by powstawała we współpracy wszystkich zainteresowanych stron. Dlatego od listopada ubiegłego roku prowadziliśmy konsultacje środowiskowe, dokonaliśmy szczegółowego przeglądu filmowych zasobów miasta. Zleciliśmy też przygotowanie dwóch badań opinii publicznej – uczestnictwa łodzian w kulturze filmowej oraz potrzeb i opinii środowiska filmowego. To dało nam solidne podstawy do planowania - tłumaczy. Bieńkiewicz.

- Dla mnie Łódź od zawsze była stolicą polskiego kina. Tytuł Miasta Filmu UNESCO tylko umacnia to skojarzenie, które związane jest z tradycją Łodzi filmowej - mówi Sławomir Fijałkowski, producent Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia.

 
Screen z filmu promującego udział Łodzi w Sieci Miast Kreatywnych  UNESCO

W aplikacji znalazły się konkretne projekty do realizacji w najbliższych czterech latach. Jest wśród nich zakończenie projektu budowy Narodowego Centrum Kultury Filmowej, powstanie żywej ulicy filmowej, pełniącej rolę produktu turystycznego, ale służącej również jako plan filmowy, a także stworzenie podwalin dla wieloletniego programu edukacji filmowej w łódzkich szkołach czy powołanie międzynarodowego klastra animacji. We wniosku zawarto informacje o czterech łódzkich uczelniach wyższych, przygotowujących do pracy we wszystkich kluczowych dziedzinach związanych z filmem; festiwalach – m.in. Transatlantyku, Cinergii, Festiwalu Kamera Akcja, Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu - licznych podmiotach zajmujących się produkcją i postprodukcją filmową; dziesiątkach stowarzyszeń i inicjatyw filmowych; muzeach - m.in. Muzeum Kinematografii i Muzeum Animacji Se-Ma-For - a nawet o Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej.

- Dla NCKF-u ważne jest, iż wśród kilku kluczowych projektów wpisanych we wniosek aplikacyjny, znalazły się projekty prowadzone przez naszą instytucję – dodaje Rafał Syska. - Wśród nich jest oczywiście budowa ścieżek dydaktycznych, czyli – krótko mówiąc – nowoczesnych, interaktywnych i multimedialnych wystaw stałych. Po drugie, powstanie centrum I-Film, czy placówki badawczo-popularyzatorskiej nowych formatów kina: wideoeseistyki, filmu interaktywnego i cinematic VR. Ważne jest to też dlatego, że pozycjonuje NCKF jako instytucję nie tylko dbającą o dziedzictwo kina, ale również zwróconą ku przyszłości audiowizualności. I wreszcie, po trzecie, stworzymy w NCKF-ie kompleksowy program edukacji filmowej, łączący kilkanaście działających już teraz instytucji i podmiotów, dla których tworzymy bazę kompleksowego i spójnego programu edukacji szkolnej.


Screen z filmu promującego udział Łodzi w Sieci Miast Kreatywnych  UNESCO

Członkostwo w Sieci nie wiąże się z dodatkowymi finansami, ale ma ważny wymiar prestiżowy – logo UNESCO jest rozpoznawane na całym świecie. Ale jego celem jest przede wszystkim dalszy rozwój miasta. - Liczymy na to, że marka „Łodzi Miasta Filmu UNESCO” pomoże przyciągać inwestycje w sektorze kreatywnym, wspierać turystykę i promocję Łodzi na międzynarodowych rynkach – mówi Katarzyna Bieńkiewicz.  Koordynatorka uważa, że już obecnie proces przygotowania aplikacji przynosi pozytywne efekty, środowisko filmowe w Łodzi organizuje się i podejmuje wspólne inicjatywy.
 
Obok Łodzi do grona Miast Filmu dołączyły Qingdao, Terrassa, Yamagata i Bristol. Na liście są ponad to: Sydney, Rzym, Bitola, Santos, Bradford, Busan, Galway i Sofia. Łącznie tytuły miast kreatywnych przyznano dotąd 180 miejscom w 72 krajach świata. W Polsce mogą się nim pochwalić także Kraków (Miasto Literatury) i Katowice (Miasto Muzyki)

Screen z filmu promującego udział Łodzi w Sieci Miast Kreatywnych  UNESCO





Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Cinergia
Ostatnia aktualizacja:  7.11.2017
Zobacz również
Rusza 3. Warsaw Korean Film Festival
Tantiemy z Internetu. Weź udział w badaniach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll