PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W stołecznym kinie Kultura odbył się pokaz filmu „Ambasador Pokoju” Wiesława Dąbrowskiego. Spotkanie było organizowane przez Sekcję Filmu Dokumentalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
"Ambasador Pokoju" jest ważnym, historycznym dokumentem ukazującym wielowiekową polską aktywność militarną w dziedzinie budowania światowego pokoju, w oparciu o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Bohaterem filmu jest dumny z polskich korzeni 100- letni generał armii amerykańskiej, Ambasador światowego pokoju.


Film ukazuje historię jego działań na rzecz wejścia Polski do NATO oraz ustabilizowania światowego pokoju po II wojnie światowej. Nawiązuje także do dokonań wybitnych polskich generałów T. Kościuszki i K. Pułaskiego, prekursorów polsko – amerykańskiego braterstwa broni. Generał Równy jako czołowy negocjator ujawnia kulisy rokowań rozbrojeniowych, kulisy wejścia Polski do NATO, a także kulisy działań, które doprowadziły do globalnej stabilizacji nuklearnej tj. do zamrożenia „zimnej wojny”.


Ten wybitny wojskowy dyplomata, negocjator kontroli i ograniczenia broni strategicznej był doradcą pięciu prezydentów Stanów Zjednoczonych: Richarda Nixona, Geralda Forda, Jamesa Cartera, Ronalda Reagana, Georga Busha Seniora, których wypowiedzi (z materiałów archiwalnych) zamieszczono w filmie.

Generał Równy przez wiele lat prowadził w imieniu rządu amerykańskiego skuteczne negocjacje z ZSRR, co spowodowało początkowo wyścig zbrojeń, a w konsekwencji zahamowanie i częściową redukcję arsenału nuklearnego. Wychowany w polskim, patriotycznym duchu wspierał, promował i czcił pamięć wielkiego, polskiego patrioty, światowej sławy pianisty i kompozytora, męża stanu, dyplomaty, polityka i filantropa Ignacego Jana Paderewskiego. Generał do dziś jest aktywnym działaczem polonijnym, międzynarodowym konsultantem ds. negocjacji, przewodniczącym własnej Fundacji im. I.J. Paderewskiego.

Pokaz filmu odbył się 30 października 2017 roku w warszawskim kinie Kultura. Po seansie z reżyserem filmu Wiesławem Dąbrowskim rozmawiał Artur Wolski. W dyskusję włączył się również, obecny na sali, Sekretarz Stanu ds. parlamentarnych, Polonii oraz dyplomacji publicznej – Jan Dziedziczak.Albert Kiciński
TVP/SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.11.2017
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
„Beksińscy. Album wideofoniczny” na Kinokozetce
Tadeusz Sobolewski nie wychodzi z kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll