PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.10.2017
29 października 2017 roku w wieku lat 81 zmarł Władysław Kowalski, wybitny aktor filmowy i teatralny. O śmierci Kowalskiego poinformował prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. W ostatnich latach Kowalski zagrał w tak znanych filmach, jak "Panie Dulskie" Filipa Bajona, „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej i „Excentrycy” Janusza Majewskiego.
Był absolwentem PWST w Warszawie (1959). Występował na deskach teatrów: Wybrzeże w Gdańsku (1959 – 60), Ateneum w Warszawie (1960 – 74), Powszechnego w Warszawie (1974 – 2005), Dramatycznego w Warszawie od 2005 roku. Na scenie zadebiutował rolą Geoffa w „Smaku miodu”Shelagha Delaneya w reżyserii Konrada Swinarskiego w 1959 roku. W tym samym roku wcielił się również w postać Chucha w „Kapeluszu pełnym deszczu” Michaela Vincente Gazzo w reżyserii Andrzeja Wajdy. W Teatrze Powszechnym zadebiutował w „Sprawie Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Andrzeja Wajdy. Występował również w Teatrze Telewizji, m.in. w dramatach Antoniego Czechowa: „Wesele z generałem” Olgi Lipińskiej (1972), „Wiśniowy sad” Macieja Prusa (1972), „Trzy siostry” Aleksandra Bardiniego (1974). W 1988 roku zagrał rolę tytułową w wybitnym serialu Macieja Wojtyszki „Mistrz i Małgorzata”.

- Miałem niesamowite szczęście do ludzi z, którymi zaczynałem. Aleksander Bardini, Ryszarda Hanin, Roman Zawistowski, Zofia Małynicz i Marian Wyrzykowski. Byli bardzo różni, ale byli osobowościami, to byli wielcy wyznawcy teatru, sztuki - wspominał początki kariery w wywiadzie dla NiNA. - Jeśli wtedy zdecydowało się iść do szkoły teatralnej, to wówczas nie był wybór zawodu, ale wybór losu.

Na dużym ekranie pojawił się po raz pierwszy w „Kanale” Andrzeja Wajdy (1956). Grał w filmach Wojciecha Jerzego Hasa ("Rozstanie" 1960, „Złoto” 1961), Bohdana Poręby ("Droga na zachód" 1961), Andrzeja Wajdy („Samson” 1961), Jerzego Stefana Stawińskiego („Rozwodów nie będzie” 1963), Janusza Morgnesterna (serial „Kolumbowie” 1970, „Trzeba zabić tę miłość 1972, "Mniejsze niebo" 1980), Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog” 1988). W 1999 roku wcielił się w rolę Jankiela w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy. W 2012 roku zagrał w produkcji Leszka Wosiewicza „Taniec śmierci. Sceny z Powstania Warszawskiego”. Jest laureatem „Złotego Ekranu” za obraz „111 dni letargu” w reżyserii Jerzego Sztwiertni oraz nagrody dla najlepszego aktora na Festiwalu Filmowym dla Dzieci w Poznaniu za film „Spona” Waldemara Szarka. W 2016 roku otrzymał na festiwalu "Prowincjonalia" we Wrześni Honorowego "Jańcia Wodnika" za "kreacje pełne mądrości i refleksji, za odwagę w sięganiu po role skomplikowane, skłaniające do przemyśleń nad godnością w sytuacjach granicznych, za budowanie postaci z lekkością na jaką mogą pozwolić sobie najwięksi, za inspirującą młodzieńczą energię połączoną z doświadczeniem życiowym".

Zdjęcie pochodzi z filmu "Panie Dulskie" Filipa Bajona, fot. Kino Świat
WRÓB
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  29.10.2017
Zobacz również
fot. Kino Świat
Polskie Dokumenty nagrodzone na festiwalu Ji.hlava
Nowy numer "Pleografu" już w sieci
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll