PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  31.10.2017
Tadeusz Sobolewski, znakomity krytyk filmowy, wieloletni członek Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 31 października obchodzi swoje 70. urodziny.
Jest rodowitym warszawiakiem, absolwentem słynnego VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana oraz polonistyki na Uniwersytecie Warszawskiem (1970). Po studiach krótko pracował w Filmotece Polskiej, a potem już w redakcjach, gdzie pisał o filmie: w latach 1974-1981 w tygodniku „Film”, od 1981 roku w miesięczniku „Kino”, którego przez pięć lat był redaktorem naczelnym (1990-1994), a  od 1994 – w „Gazecie Wyborczej”. Przez wiele lat współtworzył i współprowadził z Grażyną Torbicką niezwykle popularny program TVP – „Kocham Kino”.

Bardzo szybko zajął w polskiej krytyce – jak pisze prof. Tadeusz Lubelski na łamach „Encyklopedii kina” (2003) – „odrębne, indywidualne miejsce, łącząc skrajnie osobisty ton z interpretacyjną przenikliwością i stylistyczną wirtuozerią, traktując krytykę jako szczególny przypadek wypowiedzi literackiej”. Najlepszym tego przykładem – publikowane od 1994 roku w „Kinie” – comiesięczne felietony „Swoimi słowami”, które mają bardziej charakter literackiego zwierzenia niż krytycznego dyskursu. Za swą działalność krytyczną został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2012) oraz Nagrodą ZAiKS-u im. Krzysztofa Teodora Toeplitza (2015).

Jego najlepsze recenzje znalazły się w książce „Za duży blask. O kinie współczesnym” (2004), „Dziecko Peerelu” (2000) to tom esejów, „Człowiek Miron” (2012) – niekonwencjonalny portret Białoszewskiego, jego duchowego mistrza, a „Dziennik dziennikarza: stare grzechy” (1988) i „Malowanie na Targowej” (2003) – proza łącząca wspomnienia rodzinne z wnikliwą obserwacją codzienności. „Za duży blask..” przyniósł Sobolewskiemu Nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową roku 2004, a „Człowiek Miron” – nominację do Nagrody Literackiej Nike (2013).

Tadeusz Sobolewski jest także autorem telewizyjnej adaptacji „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, wyreżyserowanej przez Marię Zmarz-Koczanowicz, uhonorowanej Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie (2005), oraz współautorem scenariusza pełnometrażowego debiutu fabularnego Piotra Szulkina „Golem” (1979), nagrodzonego (właśnie za scenariusz) na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych w Madrycie (1981). W jednym z wywiadów reżyser filmu (także współscenarzysta) wyznał, że powieści Gustava Meyrinka „Golem”, która stała się główną inspiracją jego dzieła, nie czytał, a opowiedział mu je Sobolewski. Był także konsultantem dokumentu Marii Zmarz-Koczanowicz „Pokolenie 89” (2002) oraz fabuły Andrzeja Barańskiego „Parę osób, mały czas” (2005), poświęconej Mironowi Białoszewskiemu. Pojawił się w kilku epizodycznych rolach, m.in. w „Białym małżeństwie” (1992) Magdaleny Łazarkiewicz i „Amatorze” (1979) Krzysztofa Kieślowskiego, a także spektaklu telewizyjnym Piotra Szulkina „Opinia” (1978).

Często swe relacje festiwalowe, publikowane na łamach „Gazety Wyborczej”, opatruje nadtytułem „Nie wychodzę z kina”. No właśnie, bo Sobolewski to krytyk, który kocha kino i rzeczywiście spędza w nim dużą część swego życia. Drogi Jubilacie, dalej nie wychodź z kina i racz nas „swoimi słowami” jak najdłużej!
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  27.10.2017
Zobacz również
fot. Marcin Warszawski/SFP
„Ambasador Pokoju”: Historia generała Równego
Trwa nabór na warsztaty INTERFILMLAB podczas 16.CINEMAFORUM
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll