PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Nicholson, Fonda, Tyler, Polański, Szapołowska, MacGraw, Denevue, Rourke… Nie sposób wymienić, a nawet zliczyć gwiazd światowego kina sportretowanych przez Jerzego Kośnika. Spośród setek tysięcy zdjęć wielkich reżyserów, popularnych amantów i wybitnych aktorek sam autor wybierze kilkadziesiąt prac, by wystawą w czasie Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia uczcić 40-lecie swojej pracy artystycznej.
Jerzy Kośnik jest uznanym mistrzem portretu i aktu, autorem zdjęć sław świata kina – aktorów, reżyserów. Na wystawie w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego zaprezentowane zostaną 42 wielkoformatowe fotogramy jego autorstwa. Nie zabraknie wśród nich tak słynnych zdjęć, jak to z festiwalu w Cannes w 1981 roku, na którym Kośnik uwiecznił Jacka Nicholsona ze znaczkiem „Solidarności”. Ekspozycja w Łodzi obejmie też zdjęcia dotąd nigdy jeszcze niepokazywane. Nad ostatecznym wyborem Jerzy Kośnik wciąż pracuje.

– Decyzja nie jest łatwa. Z samego festiwalu canneńskiego mam 40 000 zdjęć. Właśnie je skanuję, porządkuję, opisuję, znajdując wśród nich prawdziwe perły i zapomniane nawet przeze mnie smakowite czarno-białe negatywy – podkreśla.

Jack Nicholson, fot. Jerzy Kośnik.

Jerzy Kośnik fotografuje od 17 roku życia. Od początku interesował się aktem i reportażem. Aktem, bo zawsze doceniał piękno kobiecego ciała, reportażem, bo pierwszy własny aparat wypróbował podczas protestu studentów w marcu 1968 roku. Później wygrał konkurs na fotoreportera tygodnika „Film”. Odtąd celem jego systematycznych podróży stały się najważniejsze festiwale filmowe – w Cannes, San Sebastian, Moskwie, Londynie. – Festiwal to dla fotografa niezwykła możliwość bliskiego spotkania z artystami, rozmowy, obserwacji, uchwycenia chwil nie do odtworzenia w warunkach studyjnych – podkreśla.

Wśród gwiazd fotografowanych przez Kośnika są m.in.: Jim Jarmusch, Anna Dymna, Richard Gere, Janusz Gajos, Nastassja Kinski, Roger Moore, John Travolta, Krzysztof Kieślowski, Grace Jones. Akt Anny Dymnej z 1979 roku został zaliczony przez krytyka Jerzego Lewczyńskiego do 100 najlepszych polskich zdjęć, natomiast fotografia Joanny Janikowskiej znalazła się w albumie „100 Most Beautiful Girls in the World” wydanym przez Playboya. Z kolei 128 portretów autorstwa Jerzego Kośnika znajduje się w zbiorach Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Jubileuszowa wystawa przygotowana specjalnie na tegoroczną edycję FKE ORLEN Cinergia prezentowana będzie od 28 listopada do 11 grudnia w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego przy ul. Piotrkowskiej 102. Jerzy Kośnik zapowiada udział w wernisażu i spotkaniach autorskich.

Organizatorem 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa.

PZ
Cinergia
Ostatnia aktualizacja:  27.10.2017
Zobacz również
Camerimage 2017: Składy Jury
"Komunia" triumfuje w Nowej Kaledonii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll