PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych CINEMAFORUM 2017 zostanie zaprezentowanych 27 krótkometrażowych filmów z 21 krajów, z czego zdecydowana większość będzie pokazywana w Polsce premierowo. Konkursowe propozycje oceni jury w składzie: Janusz Zaorski, Zofia Wichłacz, Michał Oleszczyk, Paweł Maślona i Mariusz Włodarski.
Wybrane przez selekcjonerów CINEMAFORUM 2017 krótkometrażowe filmy były prezentowane i nagradzane na wiodących zagranicznych imprezach (m.in. Cannes, Berlin, Wenecja, Toronto, Sundance, Annecy, Clermont-Ferrand, Oberhausen). Konkursowe filmy zaskakują pomysłowością, dowcipem, oryginalnością formy bądź tematyki i wirtuozerią w sztuce opowiadania.

Konkurs otworzy „Birth of the Leader” Antoine’a de Bary (nagrodzony w Cannes) – zrealizowany z lekkością i humorem film pokazujący uroki wszelkich życiowych początków. W listopadowe dni zazwyczaj z tęsknotą wypatrujemy słońca – nie zabraknie go w fantastycznie sfotografowanych „Eaglehawk” Shannon Murphy oraz „Le Pérou” Marie Kremer (pokazywany w Cannes). Dwa oblicza miłości portretowane w różnych tonacjach – czule romantycznej i zuchwale komediowej – zobaczymy w „Love” Réki Bucsi (nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej) oraz „The Way I Love You”Fernando Garci-Ruiza Rubio (dwie nagrody w Clermont-Ferrand). „Negative Space” Maxa Portera i Ru Kuwahaty (nagroda FIPRESCI w Annecy), „Amalimbo” Juana Pablo Libossarta(nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej) i „The Goodbye” Clary Roquet(pokazywany w Toronto i Clermont-Ferrand) w przejmujący sposób pokazują z kolei, iż miłość wiąże się niekiedy z utratą.


„Get Up Kinshasa!” Sébastiena  Maitre (prezentowany w Toronto) doświadczymy porywającej energii i optymizmu innego kontynentu oraz mistrzowskich popisów absurdalnego humoru w „Decorado” Alberto Vazqueza (nagrodzony w Annecy), „Welcome Home Allen” Andrew Kavanagha i „Offstage” Andreia Hutuleaca (wyróżnienie na Transilvania Film Festival). Zobaczymy niemiecki film przesiąknięty iście brytyjskim poczuciem humoru – „Trial & Error” Antje Heyna (pokazywany w Annecy) oraz wyjątkowo niepoprawny głos na rzecz szeroko pojętej tolerancji – „Fucking Bunnies” Teemu Niukkanena (prezentowany na  Sundance).


Dydaktyki nie uświadczymy też, gdy siedząc w kinowych fotelach będziemy oglądali brawurowe perypetie wynikające z niebezpiecznych społecznych praktyk: prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu „Nighthawk” Špeli Čadež  -(wyróżniony w Lipsku), uprawiania seksu w domu rodziców „About the Birds and the Bees” J.J. Vanhanena(pokazywany w Tampere) oraz robienia sobie zdjęć w wannie z braćmi „Bathtube” Tima Ellricha (prezentowany w Clermont-Ferrand).


Nadzwyczaj sprawną i gęstą od emocji filmową narrację ujętą w krótką formę będziemy mogli docenić w „Written/Unwritten” Adriana Silisteanu (nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej), "NDR" Grzegorza Dębowskiego (nagrodzony w Gdyni i wyróżniony w Koszalinie) oraz „60 kilo niczego” tegorocznego laureata Złotych Lwów w Gdyni – Piotra Domalewskiego, nagrodzonego także za ten obraz w konkursie filmów krótkometrażowych. Dwa ostatnie zostały wyprodukowane przez Studio Munka-SFP.


Aleksandra Terpińska„Najpiękniejszych fajerwerkach ever” (dwie nagrody w Cannes, prod. Studio Munka-SFP) w mądry i delikatny sposób dotyka najbardziej palących ran współczesnej Polski. Reminiscencje najgorętszych kwestii globalnych odnajdujemy w „Home” Daniela Mulloya (BAFTA dla najlepszego krótkiego metrażu, nagroda specjalna w Clermont-Ferrand, Grand Prix w Palm Springs) oraz w „Summer” Ronniego Trockera (prezentowany w Berlinie). W przewrotny sposób postapokaliptyczną atmosferę kreuje Zhong Su w „Animal Year” (nagroda w Oberhausen). „Small Town” Diego Costy Amarante (Złoty Niedźwiedź dla najlepszego krótkiego metrażu w Berlinie) to popis subtelności w sztuce opowiadania, a  „Birdlime” Evana de Rushiego to niekonwencjonalna  animacja o wolności i zniewoleniu.


CINEMAFORUM zaprezentuje też krótkometrażowy animowany musical o zapierającej dech wyobraźni reżyserskiej i olśniewającej plastyce obrazu, to dzięki „The Burden” Niki Lindroth von Bahr (sekcja Directors’ Fortnight w Cannes).


Filmy w Międzynarodowym Konkursie Głównym CINEMAFORUM 2017 oceni jury w składzie: Janusz Zaorski (przewodniczący jury, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, w swej bogatej karierze nagrodzony m. in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie za „Matkę Królów”, Grand Prix w Locarno za „Jezioro Bodeńskie” oraz Srebrnym Lampartem i nagrodą FIPRESCI w Locarno za „Pokój z widokiem na morze”), Zofia Wichłacz (aktorka znana m. in. z ról w takich filmach jak „Miasto 44”, „Powidoki”, „Pokot”, „Amok” i „Zgoda”, nagrodzona laurem Shooting Star dla najbardziej obiecującej młodej aktorki europejskiej na tegorocznym MFF w Berlinie), Michał Oleszczyk (krytyk filmowy i wykładowca akademicki, laureat Konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych, w latach 2014-2016 dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni), Paweł Maślona (reżyser, autor m. in. nagrodzonej w 2014 roku na CINEMAFORUM krótkometrażowej „Magmy” oraz tegorocznego błyskotliwego debiutu pełnometrażowego – „Ataku paniki”) i Mariusz Włodarski (producent, mający w zawodowym dorobku m. in. takie filmy jak „Intruz” Magnusa von Horna oraz „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika).


16. Międzynarodowe Forum Filmów Niezależnych CINEMAFORUM odbędzie się w dniach 8-12 listopada 2017 roku w Kinotece i kinie Jack’s w Warszawie. Wstęp na wszystkie projekcje festiwalowe jest bezpłatny.

 

www.facebook.com/cinemaforumfestival

 

AK
Cinemaforum
Ostatnia aktualizacja:  24.10.2017
Zobacz również
Pokaz "Najlepszego" dla korpusu dyplomatycznego
FINA: Cykl projekcji i spotkań poświęconych polskiemu kinu historycznemu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll