PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Kamera Akcja w Łodzi to jedyny w Polsce festiwal, którego głównymi bohaterami są krytycy filmowi, a nie twórcy. Jedni i drudzy otrzymują tu nagrody. Młodzi reżyserzy - za filmy animowane i etiudy szkolne, natomiast młodzi krytycy za recenzje i prelekcje. Wśród nagrodzonych znalazł się Roman Przylipiak, autor komedii "Jerry", zrealizowanej w Studiu Munka działającym przy SFP.
Organizatorzy Kamera Akcja uważają, że Festiwal ma realny wpływ na rozwój polskiej krytyki filmowej. Ja mówi dyrektor Festiwalu, Przemysław Glajzner – „to nie jest typowy festiwal na którym ogląda się filmy. Na Kamerze Akcji są one punktem wyjścia do niekończących się dyskusji, warsztatów praktycznych czy analitycznych case study.”

Nasza redakcja obserwuje rozwój Festiwalu od jego początków. Rzeczywiście, w te kilka jesiennych dni w Łodzi spotkać można kilkudziesięciu krytyków, dziennikarzy filmowych, publicystów.  Na Kamera Akcja się jeździ. Jeżdżą tam laureaci Nagród PISF i Konkursu Mętraka, badacze akademiccy wszelkich gałęzi filmoznawstwa, blogerzy, youtuberzy, debiutanci i aspirujący. Co charakterystyczne i co podkreślamy corocznie, reokordy popularności biją wszelkie dyskusje i panele. Na sali - publiczność przede wszystkim uniwersytecka, kinofilska. Tematy - bardzo rozstrzelone. W zeszłym roku hitem panelowym był wideoesej, w tym roku rozmawiano natomiast o geopolityce, czy metodach promocji filmowej jeszcze na etapie preprodukcji produktu. Na niedzielnej dyskusji o rynku chińskim (relacja wkrótce) w zasadzie wszystkie miejsca były zajęte. 


Gosia Gontarska i Przemysław Glajzner, organizatorzy Kamera Akcja

O nagrody i wyróżnienia rywalizują etiudy i animacje. A także początkujący krytycy filmowi, którzy mogą wziąć udział  w warsztatach Krytyk Pisze i Krytyk Mówi. Nagrody nie mają charakteru finansowego, ale za to są pomysłowe. Na przykład Aniela Janowska, laureatka konkursu Krytyk Mówi za prelekcje przed filmami została zaproszona na staż do partnera imprezy - FINA. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych ufundował cztery akredytacje na 43. edycję imprezy dla zwycięzców wszystkich czterech konkursów.

Bardzo ważną częścią programu festiwalu są pokazy filmów, które zdobyły uznanie krytyki filmowej w Europie i na świecie. W spotkaniach po pokazach specjalnych biorą udział reżyserzy,  producenci, publicyści, w tym roku m.in. Agnieszka Smoczyńska, Agata Kulesza, Piotr Stasik, Łukasz Maciejewski, Darek Dikti. Wyjątkową atrakcją Festiwalu był organizowany po raz pierwszy w historii Wielki Test o Łodzi Filmowej a także warsztaty filmowe przygotowane przez FINA.  W sumie na trzy konkursowe dni do Miejskiego Domu Kultury (idealne miejsce, kilkadziesiąt metrów od Łodzi Fabrycznej) przyjechało blisko 50 filmowców.

Głównymi sponsorami 8. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja są: Miasto Łódź, MKiDN, PISF, Uniwersytet Łódzki.  Imprezę wspierają ponadto liczne instytucje  i organizacje z miasta lub związane z branżą filmową.
 
Laureatka Aniela Janowska i Agata Sotomska z FINA

A oto pełna lista nagrodzonych.

Nagrody w Konkursach:
Krytyk Mówi: dla Anieli Janowskiej, której prelekcji słuchano przed seansami filmów "Lady M" i "20th Century Woman"

Krytyk Pisze: dla Mateusza Demskiego, autora recenzji filmu „T2:Trainspotting” pt: „Wirtualni chłopcy” oraz Dawida Dróżdża, wyróżnienie za recenzję filmu „Zwierzęta” pt: „Hipnotyczny zwierzogród”.

Wyrazy uznania dla laureatów Konkursu Etiud i Animacji:

KATEGORIA ETIUDA

wyróżnienie:
za umiejętne prowadzenie intrygi i próbę zrozumienia niezrozumianego - „Staje się” w reżyserii Arka Biedrzyckiego

wyróżnienie:
za przypomnienie nam dziecięcej wrażliwości w ciekawy formalnie sposób - „Nauka” w reżyserii Emi Buchwald

najlepsza etiuda w Konkursie Etiud i Animacji:
za oryginalny pomysł, nieoczywiste wykorzystanie humorystycznej konwencji i fantastycznego psiego bohatera - „Jerry” w reżyserii Romana Przylipiaka

  KATEGORIA ANIMACJA

wyróżnienie:
za plastyczną wizję horroru społecznych konwenansów - „Bankiet”  Julii Orlik

najlepsza animacja w Konkursie Etiud i Animacji:
za twórczą inspirację klasyką kina i sugestywny obraz samotności jednostki w nowoczesnym świecie - „Granice” Tomasza Bolka


Foto: Paweł Mańka
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  24.10.2017
Zobacz również
FINA: Cykl projekcji i spotkań poświęconych polskiemu kinu historycznemu
33. WFF: Laureaci Nagrody publiczności
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll