PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jurorzy 18. Polish Film Festival Los Angeles za najlepszy film uznali “Wołyń” w reż. Wojciecha Smarzowskiego. W innych kategoriach przyznano jeszcze siedem nagród. Na festiwalu zostanie pokazanych ponad trzydzieści filmów fabularnych oraz łącznie blisko osiemdziesiąt dokumentów, animacji i krótkich metraży.

Gala otwarcia odbyła się tradycyjnie w Egyptian Theatre w Hollywood. 18. Polish Film Festival Los Angeles otworzył pokaz „Sztuki kochani. Historii Michaliny Wisłockiej” w reż. Marii Sadowskiej z udziałem reżyserki, operatora Michała Sobocińskiego oraz aktorów Justyny Wasilewskiej i Arkadiusza Jakubika.

 

Specyfiką polskiego festiwalu w Los Angeles jest przyznawanie nagród na Gali otwarcia. Wyróżnienia w kategoriach film fabularny, dokument i animacja przyznawane są przez osobne grona jurorskie, w których skład wchodzą przedstawiciele hollywoodzkiej branży filmowej.

 

Pełna lista nagrodzonych

  • Hollywood Eagle Award dla Najlepszego filmu: "Wołyń", reż. Wojciech Smarzowski,
  • Hollywood Eagle Documentary Award dla Najlepszego filmu dokumentalnego: „Film dla Stasia”, reż. Monika Meleń,
  • Hollywood Eagle Animation Award dla Najlepszego filmu animowanego: „Debiut”, reż. Katarzyna Kijek oraz „Czarnoksiężnik z krainy U.S.”, reż. Balbina Bruszewska,
  • Nagroda „Bridging the Borders” dla Najlepszego filmu krótkometrażowgo: "Lokatorki", reż. Klara Kochańska,
  • Nagroda Specjalna Jury „Cinema Without Borders”:  „Na drodze”, reż. Bartosz Nowacki,
  • Nagroda im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodych Talentów: Zofia Wichłacz, Justyna Wasilewska, Michał Sobociński,
  • Nagroda im. Adama Bratchera za debiut w dziedzinie muzyki filmowej: Tomasz Łuc,
  • Nagroda „Artist Of Polish Heritage Achievement” dla artysty polskiego pochodzenia za osiągnięcia twórcze: Stefanie Powers,  

 

„Maluch” dla Toma Hanksa

 

Na Gali otwarcia festiwalu pojawiła się także Monika Jaskólska inicjatorka akcji „Nie Wypada Nie Pomagać” - zbiórki funduszy dla Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Akcję między innym wspieraamerykański gwiazdor filmowy Tom Hanks. Zwięczeniem tegorocznej edycji zbiórki będzie przekazanie Hanksowi Fiata 126p, polskiego samochodu, którego model rok temu przypadkiem mu się spodobał. Dzięki zaangażowaniu Hanksa akcja Jaskólskiej odbija się szerokim echem w mediach, co z pewnością przyczyni się do rekordowej zbiórki w tym roku.  Biały „maluch” czeka już w Bielsku-Białej. Niebawem, dzięki LOT-owi, ma się znaleźć w Los Angeles, gdzie jeszcze w tym roku odbierze go laureat dwóch Oscarów. Aktor również ma wesprzeć finansowo akcję charytatywną.

 

Na festiwalu zostanie pokazanych ponad 100 filmów z Polski i z Polską związanych

 

W programie festiwalu znalazło się ponad trzydzieści filmów fabularnych: najnowsze polskie tytuły m.in.: „Zgoda” Macieja Sobieszczańskiego, „Gwiazdy” Jana Kidawy-Błońskiego, „Królewicz Olch” Kuby Czekaja, "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, „Amok” Kasi Adamik czy „Zwierzęta” Grega Zglińskiego; filmy czekające na premierę w Polsce m.in. „Serce miłości” Łukasza Rondudy oraz filmy które polskie premiery miały w ciągu ostatniego roku m.in. obsypana nagrodami „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, kontrowersyjny „Plac Zabaw” Bartosza M. Kowalskiego, „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego, „Wściekłość” Michała Węgrzyna, „Wyklęty” Konrada Łęckiego, „Sługi boże” Michała Gawrysia, „Prosta historia o morderstwie” Arkadiusza Jakubika czy „Konwój” Macieja Żaka.

 

Wielu pokazom filmów będą towarzyszyć spotkania publiczności z twórcami i aktorami. Gośćmi specjalnymi z Polski są m.in.: Maria Mamona, Klara Kochańska, Karolina Szymczak, Ryszard Bugajski, Łukasz Simlat, Maciej Sobieszczański, Bartosz Gliniak i Janusz Chabior.

 

W pierwszą rocznicę śmierci Andrzeja Wajdy pokazane zostaną "Powidoki" oraz odnowiony cyfrowo "Danton" - po pokazie filmu z publicznością spotka się Andrzej Seweryn.

 

Pierwszy raz na polskim festiwalu jeden dzień zostanie poświęcony filmom związanym z Czechami. Wyświetlone zostaną „Ja, Olga Hepnarova” Thomasa Weinreba i Petra Kazdy z Michaliną Olszańską w roli tytułowej oraz dwa dokumenty Krystyny Krauze: wyprodukowany w Czechcach „Náš Vašek - O moci bezmocnych” i zdobywca głównej nagrody ostatniego Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci „Braciszek Karel” – zrealizowany w Studiu Filmowym „Kronika”.

 

Swój dzień na festiwalu będzie mieć również Szkoła Wajdy, która obchodzi w tym roku 15. urodziny. Z tej okazji zostanie pokazany wybór etiud studenckich i filmów krótkometrażowych.

 

Polskie filmy będzie można w tym roku oglądać w dwóch kinach festiwalowych w Hollywood i w Santa Monica. Pokazy specjalne będą miały miejsce m.in. na University of Southern California i California State University.

 

18. Polish Film Festival Los Angeles odbywa się pod Honorowym Patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

 

Polskie filmy z szansami na Oscara

 

Wśród pokazywanych na 18. Polish Film Festival Los Angeles znalazły się produkcje, które typowane są do tegorocznych Oscarów. To krótkometrażowy film animowany "Cipka" w reż. Renaty Gąsiorowskiej oraz "Twój Vincent" w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, który wymieniany jest przez amerykańską krytykę jako główny kandydat do Oscara w kategorii pełnometrażowego filmu animowanego. Pokaz tego filmu zakończy tegoroczny festiwal.


 

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.polishfilmla.org

MR
18. Polish Film Festival Los Angeles
Ostatnia aktualizacja:  20.10.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Fi:Re Film Restoration Summit Warsaw 2017
"Twój Vincent" podbija kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll